МАЙСТОРИ НА ЧЕТКАТА
Незавършени картини на световни майстори
Защо Леонардо да Винчи, Микеланджело и Пол Сезан не са дорисували някои от творбите си?
Редактор : Еми Мариянска / 5152 Прочита 0 Коментара

Най-добрите майстори на четката са оставяли недовършени някои от творбите си. Защо? Каква е причината тези страстно влюбени в работата си творци да зарежат платната си?
Незавършена остава картината "Поклонението на влъхвите" на Леонардо да Винчи. Художникът бил прецизен във всичко и затова работел по-бавно. "Качествената работа изисква много време!", било творческото кредо на големия художник и мислител.
Картината "Поклонението на влъхвите" е поръчана на художника през 1481 г. от монаси. По онова време Леонардо твори във Флоренция. Прави ескиза и дори започва да работи усилено по него, когато безпаричието започва да го притиска и тормози. Тръгва към Милано, за да помоли благодетеля си - херцог Сфорца за пари. Там получава поръчката да нарисува "Тайната вечеря", и "влъхвите" остават на заден план. Завинаги.
„Поклонението на влъхвите”, Леонардо да Винчи
Картината "Погребението" на Микеланджело остава незавършена. Замисълът й е бил да отрази историческия момент на отнасянето на мъртвия Христос в гробницата. В картината на майстора на четката, обаче, липсват няколко фигури. Картината е открита през 1846 г. от един фотограф и художник, който я купил за... 1 долар.
Картината "Завой на пътя" на Пол Сезан е незавършена, според експертите. Те предполагат, че Сезан се е страхувал да не я развали, и от нерешителност я оставил така. За окото на обикновения зрител, почти не личи нейната незавършеност, но познавачите са категорични.
"Мадоната с дълга шия" на Пармиджанино - псевдоним на художника Джироламо Франческо Мария Мацола от Парма, е ренесансова творба, която също е оставена незавършена от автора си, поради везапната му смърт. Пармиджанино умира от треска в 1540 година.
„Мадоната с дълга шия”, Пармиджанино
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
"Парижкият договор" на Бенджамин Уест е картина, в която художникът искал да пресъздаде историческата среща за подписването на мирния договор през 1783 г., между американците, французите, холандците и англичаните. Британските делегати, обаче, забранили да бъдат изрисувани. Вероятно са се срамували от поражението си, предполагат изкуствоведи.
„Парижкият договор”, Бенджамин Уест
"Черният новобранец Джеймс Хънтър" на художничката Елис Нил, наглед е незавършена, но точно тази част, която не е попълнена с бои, въздейства силно емоционално. До това заключение стигнала самата авторка на творбата. И сигурно има право. Джеймс Хънтър е един от многото млади американци, призовани за военна служба по време на войната във Виетнам. Той позира един път на художничката, след което не се появява втори път!.. Нил отказва да продължи работата си по портрета му, като го направи "цветен". Вероятно, това е нейният своеобразен протест срещу войната. Художничката подписва картината си и я оставя в музея "Уитни".
„Черният новобранец Джеймс Хънтър”, Елис Нил
Портретът на Джордж Вашингтон от Гилбърт Стюърт /1976 г./ е един от най-известните портрети на американския президент, защото именно този негов образ е на доларовите банкноти. Същевременно това е едно, сякаш "нарочно" незавършено от автора си платно. Всъщност, това не е първи портрет на Вашингтон от Стюърт, но кой знае защо, художникът решава да не завърши този портрет.
Протрет на Вашингтон, Гилбърт Стюърт
Художничката Натали Холанд започва да рисува цяла серия от портрети на "човека без крака" Оскар Писториус, още когато той е обявен за герой на Параолимпийските игри. Третият от тях обаче остава незавършен. Холанд тъкмо нарисувала лицето и ръцете на спортсмена-инвалид, когато Писториус бил признат за виновен в убийството на приятелката си. Осъден е и е пратен в затвора. Холанд слага край на серията за героя.
Портрет на Оскар Писториус, Натали Холанд
Еми МАРИЯНСКА
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.