Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Жената, която промени света на класическата музика - за първи път в България

НОВ ПОГЛЕД КЪМ ТВОРЧЕСТВОТО НА БРАМС

Жената, която промени света на класическата музика - за първи път в България

Марин Алсоп с два концерта в зала "България" на 20 и 21 май

Маестра Марин Алсоп - жената, която промени света на класическата музика завинаги, пристига в България за два концерта със Софийската филхармония. На 20 и 21 май тя ще представи нейната интерпретация на Брамсовите Академична увертюра и Симфония No 2.

Купи билет

Определяна като най-добрата жена диригент, Марин Алсоп присъства във всички значими класации за класическа музика. Родена в Ню Йорк в семейство на професионални музиканти и получава образование в Masters School. Тя посещава Йейлския университет, но по-късно се прехвърля Джулиард, където получава бакалавърска и магистърска степен по цигулка.

Докато учи в там, Алсоп свири с оркестри като Нюйоркската филхармония и оркестъра на Нюйоркския балет. Тя печели наградата Кусевицки като изключителен студент диригент в музикалния център Tanglewood през 1989 г., където се запознава със своя герой и бъдещ наставник Леонард Бърнстейн, който оценява високо таланта ѝ.

Носителка на Грами, няколко награди Грамофон, номинирана за Еми, наградие на BBC Music Magazine, първият и единствен диригент, получил стипендия MacArthur, маестра Алсоп също така е удостоена с наградата Crystal Award на Световния икономически форум и влиза в историята като първата жена диригент на "Последната вечер на BBC Proms".

Маестра Марин Алсоп (Снимка: Adriane White)

Марин Алсоп е включена в престижната класация на Класик ФМ за най-добри диригенти на всички времена наред с Лорин Маазел, сър Колин Дейвис, Артуро Тосканини, Леополд Стоковски, Валерий Гергиев и Херберт фон Караян.

През 2007 маестра Алсоп става първата жена - главен диригент на голям симфоничен оркестър в Америка, заемайки позицията в Балтиморския симфоничен оркестър. През 2021 г. Алсоп става главен музикален директор на Симфоничния оркестър на Балтимор. С това завършва нейният изключителен 14-годишен период като музикален директор, през който тя ръководи оркестъра в първото му от 13 години европейско турне, години, в които излизат много записи, получили награди, и над двадесет световни премиери.

Купи билет

Сезонът 2020/21 е вторият като главен диригент на Марин Алсоп на симфоничния оркестър на Виенското радио ORF, който тя дирижира в Концертхаус и Мюзикферайн, както и по време на записи, предавания и турнета. Така тя става първата жена, която ръководи водещ оркестър във Виена. Тя е главен диригент и куратор на фестивала "Равиния" в Чикаго, като също така отговаря и дирижира летните резиденции на Чикагския симфоничен оркестър. В Равиния дебютира през 2002 г.

През 2021г. тя основава OrchKids, успешната музикална образователна програма за младежите в най-неравностойно положение в града. През 2019 г., след седем години като музикален директор, Алсоп става почетен диригент на симфоничния оркестър на Сао Пауло в Бразилия (OSESP), където продължава да ръководи големи проекти всеки сезон.

През 2020 г. Марин Алсоп ръководи глобален проект за отбелязване на 250-годишнината от рождението на Бетовен в сътрудничество с Карнеги Хол.

За да сподели посланията на композитора за толерантност, единство и радост с публиката на 21-ви век, тя създава преосмислени изпълнения на Деветата симфония на Бетовен с десет оркестъра на водещи места на шест континента; партньори са лондонският Southbank Center, където тя е асоцииран артист.

Марин Алсоп има дългогодишни връзки с Лондонската филхармония и лондонските симфонични оркестри и редовно гостува като диригент на големи международни състави като оркестъра на Кливланд, Оркестъра на Филаделфия, Гевандхаус оркестър в Лайпциг, Оркестъра на Ла Скала, Оркестъра от епохата на Просвещението и Датския национален оркестър, Фестивалния оркестър на Будапеща и оркестрите на Роял Концертгебау.

Тя открива сезон 2020/2021 на "Оркестр де Пари" и се завръща с Лондонския симфоничен оркестър както в Барбикан Център, така и в Западната Музикална академия.

Купи билет

Обширната дискография на Алсоп включва записи за Decca, Harmonia Mundi и Sony Classical, както и забележителни цикли на Брамс с Лондонската филхармония, Дворжак със симфоничния оркестър на Балтимор и Прокофиев със Симфоничния оркестър на Сао Пауло за Naxos. Отдадена на новата музика, тя е музикален директор на фестивала за съвременна музика в Калифорния в продължение на 25 години.

Наред с много други награди и академични длъжности, тя работи като резидент през 2020 г. във Виенския университет за музика и сценични изкуства, директор е на университетската програма по дирижиране в Института Пибоди в университета Джонс Хопкинс и е почетен доктор на университета Йейл и училището Джулиард.

Билети за концерта са налични на касата на зала "България" и в Ивентим.

Още

 Правец събира музикалния елит през август

Правец събира музикалния елит през август

Още

Гала концерти на открито, посветени на великия Енрико Карузо, събират звезди от италианската и българската оперни сцени

Гала концерти на открито, посветени на великия Енрико Карузо, събират звезди от италианската и българската оперни сцени

Още

Изумителният тромпетист Сергей Накаряков - новото голямо име в зала "България"

Изумителният тромпетист Сергей Накаряков - новото голямо име в зала "България"

Още

Оперната прима Соня Йончева и кинорежисьорът Людмил Стайков сред носителите на наградата "Златно перо"

Оперната прима Соня Йончева и кинорежисьорът Людмил Стайков сред носителите на наградата "Златно перо"

Коментирай 0

1/1

Още ВИДЕО

Защо Владимир Михайлов обича лошото време?

"Не трябва да легитимираме чрез работата си неправдите, трябва да се грижим за това, какво казваме на хората", категоричен е актьорът и музикант

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

"Фантомът на операта" пристигна с Боинг

100 души строят сцената в НДК, пресъздаваща Парижката опера

Ралица Бежан с ново стилно видео към песента "ЕТО МЕ"

С ярък театрален привкус, кинаджийско, ретро-симпатично и в същото време, носещо усмивка, свежест и настроение, видеото носи неподправения почерк на чаровната актриса и певица

"Мария Монтесори: Новата жена" в разпространение от 12 април

Филмът е вдъхновен от живота и делото на Мария Монтесори

Виж всички

Календар