Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Светът загуби големия руски диригент и пианист Генадий Рождественский

IN MEMORIAM

Светът загуби големия руски диригент и пианист Генадий Рождественский

В едно от последните си интервюта пред "Эхо Москвы" Маестрото признава, че най-лесно е работил с българския бас Борис Христов

Генадий Рождественский дирижира Оркестъра на Московското радио в Роял Албърт Хол, Лондон 1968 г. (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Народният артист на СССР Генадий Рождествений е починал на 16 юни 2018 г., събота сутринта на 87-годишна възраст, след продължително боледуване. Новината за смъртта на изключителния руски диригент и пианист беше съобщена на официалния сайт на Болшой театър.

Генадий Рождественский е роден на 4 юли 1931 г. в семейството на диригента Николай Аносов и певицата Наталия Рождественская. Той приема фамилията на майка си. Дебютът му е през 1951 г. в Болшой театър. Близък приятел с Дмитрий Шостакович и Сергей Прокофиев.

Генадий Рождественский е диригентът популяризирал много съвременни композитори, чиято музика не се свири по това време в Съветския съюз, като  Франсис Пуленк, Паул Хиндемит, Карл Орф и др. Той пръв, през 1974 г. изпълнява недооценената опера на Шостакович "Нос" и преди всички - много произведения на Алфред Шнитке.

Генадий Рождественский, 1966 г.(Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Повече от 50 години Рождественский ръководи Оркестъра на Болшой театър, Кралския Стокхолмски филхармоничен оркестър,  Оркестъра на BBC, Виенския симфоничен оркестър, Ирландския симфоничен оркестър и други големи оркестри.  Работи с Берлинската филхармония, с Кралския Концергебау оркестър - Амстердам, със Симфоничните оркести на Лондон, Чикаго, Кливланд, Токио и други. 

Автор е на няколко музикални произведения.

От 1974 г. преподава в Катедра Оперно-симфонично дирижиране на Московската държавна консерватория "П. И.Чайковски", където от 1976 г. е професор, а от 2001 г. завеждащ катедрата.

Носител е на всички съветски и руски държавни отличия, а през 1972 г. е удостоен с орден "Кирил и Методий" в България.

Бил е женен за пианистката Виктория Постникова.

За него са правени документални филми, сред които италиано-френската продукция "Генадий Рождественский - диригент или вълшебник?" на Бруно Монсежон.

Рождественский е последният, от наистина големите имена на класическата музика. Агенция ТАСС, представяйки новината за загубата му го нарече "Патриарх на диригентското изкуство".

Приживе Маестрото обичаше да работи с изключителния ни оперен певец от световна величина - ненадминатия Борис Христов и неведнъж е споделял, че работата с Христов по "Борис Годунов" в Ковънт Гардън за него е една от най-ценните му творчески срещи.

Поклон пред паметта му!

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

„От тук до вечността“ с Мирослава Кацарова, Мирослав Турийски и Биг бенда на БНР

Събитието носи името на песента, написана от Миро Турийски по текст на Мира Кацарова за албума й "My CINEMA", диригент ще е Антони Дончев

Силата на традицията и таланта в 10-то юбилейно издание на Фестивал и академия "Алегра"

От 6 до 22 юли София посреща водещи имена на класическата музикална сцена с богата програма от концерти и майсторски класове

Кино-концерти с вход свободен в пет града за легендарния музикант и архитект Димитър Ненов – изпълнява Венета Нейнска

Музиката на видния български пианист и композитор Димитър Ненов ще звучи в Разград, Видин, Балчик, Перник и Шумен. Музикални работилници за деца от Центровете за настаняване от семеен тип във Видин, Разград, Балчик и Перник

Цигуларят Светлин Русев и пианистката Йоръм Сон поставят началото на "Мартенски музикални дни" в Русе

Повече от 450 артисти от 10 държави ще се включат в музикалния форум в Русе

Ханс Цимер с музиката от "Гладиатор", "Карибски пирати", "Цар Лъв", "Последният самурай, "Дюн" на турне в Северна Америка

Турнето "Ханс Цимер на живо", което бе разпродадено в Европа, ще стигне до САЩ и Канада тази есен, като това ще бъде първият концерт на Цимер в Северна Америка от седем години насам