БЪЛГАРСКИТЕ МУЗИКАНТИ ПО СВЕТА
"София Симфоникс" триумфира в Австрия и Германия
Оркестърът на Маестра Любка Биаджони приключи лятното си европейско турне
Редактор : / 967 Прочита 0 Коментара
Кларинетистът Боби Йоцов - солист на София Симфоникс в Ерл - бис/Сн.: Виктория ВучеваУспешно приключи летният двуседмичен тур на един от най-големите български оркестри - София Симфоникс, създаден от Маестра Любка Биаджони. Единственият, който последните няколко години има европейски турнета. Нейната неизчерпаема енергия за пореден път представи български музиканти пред претенциозните австрийска и баварска публики на трите музикални фестивала - Тиролският в Ерл - Австрия, Класик ауф дер Бург в замъка Пласенбург - Кулмбах и Херенхимзее Фестшпиле в Германия.
София Симфоникс на фестивала на Густав Кун
Гастролът започна на 9 юли с концерт на Тиролския музикален фестивал и беше изнесен в новата концертна зала, която е разположена в сграда с ексцентричен дизайн, наподобяваща космически кораб.
Музикалният форум е създаден в туристическия курорт Ерл преди 20 години от големия австрийски диригент Густав Кун, ученик на Маестро Херберт Фон Караян.
В концерта си на 9 юли "София Симфоникс" представи музиката по балета "Нестинарка" от Марин Големинов. В програмата прозвучаха още знаменитият Концерт за пиано и оркестър от Едвард Григ, със солист Моналдо Бракони (Италия) и Симфония № 2 от Сергей Прокофиев.
Фестивалът в Ерл привлича почитатели на класическата музика от Европа, а в първите си издания е едно от "Вагнеровите" музикални средища на стария континент. Кун също като своя учител може да се счита за "жива легенда" в света на операта. Той избира Тирол, където създава своя фестивал за класическа музика заради изумителната му красота и природа - разположен сред планински върхове, изумрудени езера, зелени ливади, спиращи дъха панорами.
Ерл е малко селце, с население около 2000 души, разположено в непосредствена близост до Бавария, на около 90 км от границата с Германия. През него преминава реката Ин, която води началото си от езерото Лунгинзее в Швейцарските Алпи, после преминава през Австрия и Германия и е един от десните плавателни притоци на Дунав.
В началото Густав Кун дирижира в Ерл прочутата Вагнеровата тетралогия. Неговите амбиции са били сходни с тези на Вагнер - да създаде свой театър, в който да представя оперни спектакли и симфонични концерти.
Концертна зала в сградата, наподобяваща космически кораб в Ерл, Австрия
На 16 юли 2017 София Симфоникс гастролира за четвърти път на фестивала "Класик ауф дер Бург", който се провежда на открито в средновековния замък Пласенбург - Кулмбах пред 1500 зрители. В програмата бяха включени произведения на Камий Сен-Санс и Сергей Прокофиев, в които четец беше известният немски актьор Скай дю Монт. Концертът се превърна в голямо събитие на фестивала. Пред немските медии Любка Биаджони сподели: "Музиката е едно малко парченце безкрайност. Интелект, сърце, душа, култура - всичко е част от музиката, която подаряваме на публиката".
Фестивал Classic auf der Burg в замъка Placenburg в Кулмбах, Бавария
Немският актьор Скай дю Монт и Любка Биаджони
Публиката на концерта на София Симфонкс в Кулмбах
Последната спирка от Летен тур'17 беше участието на Херенхимзее Фестшпиле в Бавария. Концертът по традиция се представя в Огледалната зала на Двореца, смятан за един от най-красивите в Европа, построен от баварския крал Лудвиг II, замислен като копие на Версайския дворец.
Херенхимзее, дворец в Бавария/Сн.: Wikipedia
Сред гостите бяха представители на висшия мениджмънт на Дойче банк, които от години избират да присъстват на концертите на Любка Биаджони.
Пред немската публика София Симфоникс изсвири Симфония № 8 от австрийския композитор Антон Брукнер. Бурни аплодисменти, викове "Браво!", съпътствали всички концерти сложиха край на австрийско-германското турне, показало още веднъж високата класа на българските музиканти.
Аплодисменти за София Симфоникс на Херимхимзее Фестшпиле-Бавария
"Благодаря на колегите от София Симфоникс за този последен успешен концерт! Всеки един от Вас даде най доброто от себе си: симфонията звуча убедително, нежно и мащабно, духовно, безнадеждно и пълна с любов. Така е с Брукнер, така са неговите симфонии. И ще продължаваме да ги показваме и на българската публика, както в зала "България" на 4 ноември! До скоро, скъпи колеги и Господ да ви пази!", написа във фейсбук профила си Маестра Биаджони.
________________________________
Отзиви в немската преса:
За концерта в Плассенбург, журналистката Уши Правиц пише във "Франкенпост", че публиката e била изключително силно впечатлена от произведението на Римски-Корсаков - "Полетът на бръмбара", обработено от Христо Йоцов и изпълнено като бис от Борислав Йоцов .
Относно Брукнер, на фестивала Херинкимзее, Райнер Янка също посвещава цяла статия за Любка Биаджони във в-к "Обербайрише фолксблат", в която изказва похвали за дълбокото познаване на произведението. По този повод той пише: "В края на Симфония № 8, Брукнер-екстаза, където медните духови, като цяло много добри, дават живота си за всеки тон, както и феноменалната тимпанистка (бел.р. Румяна Михайлова), която с голяма енергия подготвя целия оркестър."
По този повод пред Impressio Любка Биаджони сподели: "Интересното беше, че след концерта казах на моите колеги от оркестъра, че тази симфония беше като раждане на дете - моето дете. Като прочетох критиката на господин Янка, заглавието беше: "Раждането на една Брукнерова симфония". Невероятно !"
Снимките са предоставени от София Симфоникс, фотограф - Виктория Вучева.