Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Симфоничният оркестър на Принстънския университет представя за първи път у нас музика от Самюел Колридж-Тейлър

МУЗИКАЛНИ ФЕСТИВАЛИ

Симфоничният оркестър на Принстънския университет представя за първи път у нас музика от Самюел Колридж-Тейлър

Творбите в програмата на 14 март са част от златната съкровищница на класическата музика

Симфоничният оркестър на Принстънския университет (Източник: "Кантус Фирмус")

Симфоничният оркестър на Принстънския университет ще даде начало на 23-тия "Европейски музикален фестивал" в София. Точно на 14 март от 19:30 ч., над 100 млади музиканти от САЩ ще излязат на сцената на зала "България", за да представят програма от творби на Ал. Бородин, С. Колридж-Тейлър и Густав Холст.

Купи билет

На диригентския пулт ще застане маестро Майкъл Прат, който ръководи състава вече 45-ти сезон. Събитието се организира от "Кантус Фирмус" с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Р. България и Столичната община - Календар на културните събития на Столична община и в партньорство със Софийската филхармония.

Симфоничният оркестър на Принстънския университет (Източник: "Кантус Фирмус")

Още Симфоничният оркестър на Принстънския университет пристига у нас за 23-тия "Европейски музикален фестивал" в София

Симфоничният оркестър на Принстънския университет пристига у нас за 23-тия "Европейски музикален фестивал" в София

Творбите в програмата на 14 март са част от златната съкровищница на класическата музика. Концертът ще започне с популярните "Половецки танци" из операта "Княз Игор" от Александър Бородин. Основният акцент на вечерта ще бъде изпълнението на симфоничния цикъл "Планетите" от Густав Холст. Творбата е завършена през 1917 година и отразява интереса на композитора към астрологията.

Партитурата е не просто за стандартен симфоничен оркестър, а предвижда четворен състав на дървените духови инструменти, което съответно създава една масивна оркестрова звучност. За изпълнението на последната част, "Нептун", която е за дамски хор и оркестър, в събитието ще се включат момичета от Младежка хорова капела към НМУ "Любомир Пипков" в София с диригент Славил Димитров.

Още Васил Димитров: Да свиря на една сцена с Джордж Бенсън, е знаково събитие за мен

Васил Димитров: Да свиря на една сцена с Джордж Бенсън, е знаково събитие за мен

Откритие за българската публика ще бъде изпълнението на Балада за оркестър в ла минор, оп. 33 от британския композитор Самюел Колридж-Тейлър (1875-1912), която ще звучи за първи път в България. Авторът е роден в Лондон през 1875 г. Майка му е англичанка, а баща му - от Сиера Леоне. Композиторът е възпитаник на Кралския музикален колеж в Лондон. След завършване на образованието си, Колридж-Тейлър работи като преподавател в Музикалното училище "Crystal Palace" и дирижира оркестъра на консерваторията в Кройдън. Осъществява няколко турнета в САЩ през първите години на ХХ-ти век, които са много успешни. Става известен с трите си кантати върху епичната поема от 1855 г. "Песен на Хаяуата" от американския поет Хенри Уодсуърт Лонгфелоу.

Купи билет

Тейлър постига такъв успех, че в Ню Йорк бели музиканти с възхищение го наричат "Черния Малер". Неговата "Балада" в ла минор е ранна композиция, създадена само година след завършването на Кралския музикален колеж. Тази творба с прекрасни мелодии и пищна оркестрация дължи съществуването си на великия английски композитор Едуард Елгар, който е наставник на младия музикант в колежа. Елгар получава поръчка от "Фестивала на трите хора" в Глостър през 1898 г. да напише оркестрово произведение, но понеже е твърде зает, той настоятелно моли комисията да предложи поръчката на младия Колридж-Тейлър.

Симфоничният оркестър на Принстънския университет (Източник: "Кантус Фирмус")

"Той все още търси признание и е най-способният човек сред младите композитори", пише Елгар на организаторите. След като фестивалът се вслушва в молбата му, Колридж-Тейлър написва Баладата, която развива неговия авторски почерк и същевременно запазва най-добрите традиции на късно-романтичния европейски стил.

Още Васил Димитров: Оркестърът на Classic FM радио е оркестър на младите музиканти

Васил Димитров: Оркестърът на Classic FM радио е оркестър на младите музиканти

Оркестърът на Принстънския университет е създаден през м. февруари 1896 г. с концерт на професионални музиканти. Съвременната история на състава започва с назначаването на настоящия музикален директор на оркестъра, Майкъл Дж. Прат, през 1977 г. През 50-те и 60-те години ансамбълът се свива до едва тридесет студенти от музикалната академия, които нямат много възможности за репетиции и концерти в кампуса. След назначаването на маестро Прат, тази отрицателна тенденция бързо се променя.

През 1984 г. домът на оркестъра - "Александър Хол", е реконструирана от аудитория в професионална концертна зала. Освен това, безпрецедентният интерес към музикалното изпълнение сред студентите, съчетан с разрастването на бакалавърския клас, позволява на оркестъра да се разшири до голям симфоничен ансамбъл от над 100 студенти, какъвто е и до днес.

Още Веско Ешкенази: Единственото, за което се моля, преди да изляза на сцена, е да има магия!

Веско Ешкенази: Единственото, за което се моля, преди да изляза на сцена, е да има магия!

За студентите, които изразяват желание да продължат музикалното си обучение след Принстън, Майкъл Прат създава през 1990 г. Сертификатната изпълнителска програма на музикалния отдел. Той е основен двигател за интегриране на музикалното изпълнителство в по-широката учебна програма на Принстън.

Студентите от бакалавърската степен по музика получават допълнителни уроци и имат възможност да се обучават в Кралския колеж по музика в Лондон, който е една от най-добрите музикални консерватории в света. След създаването на тази програма се отбелязва значително нарастване на кандидатите за Принстънския университет с изключителен музикален талант и интереси в тази област, което от своя страна позволява на състава да се развие в още по-силен ансамбъл, способен да се справи с всякакъв класически репертоар.

Младежка хорова капела към НМУ "Любомир Пипков" дълги години се ръководи от проф. Лилия Гюлева, а по-късно от Татяна Христова. Понастоящем диригент на хора е маестро Славил Димитров. Съставът участва в ежегодните чествания на Столична община на 24-ти май, както и в редица училищни концерти в Националното музикално училище. Изнасял е съвместни концерти с Националния филхармоничен хор "Светослав Обретенов", участва в проекта на Българския хоров съюз "Детският хор на България", в рамките на който през 2021 г. беше част от концерт в зала 1 на НДК, заедно с повече от 400 хористи от страната.

Купи билет

Билетите за концерта са в продажба на касата на зала "България" и онлайн на Ticketsbg.com.

 

Още Фабрицио Паризи: Без ISRС код музиката не може да живее дигитално

Фабрицио Паризи: Без ISRС код музиката не може да живее дигитално

Още Нов мюзикъл за живота и кариерата на Франк Синатра ще бъде представен в Бирмингам през тази година

Нов мюзикъл за живота и кариерата на Франк Синатра ще бъде представен в Бирмингам през тази година

Още Световноизвестният цигулар Джошуа Бел излиза на сцената на Софийска филхармония

Световноизвестният цигулар Джошуа Бел излиза на сцената на Софийска филхармония

Още Александрина Пендачанска изнесе гала концерт в Националната опера и балет на Северна Македония в Скопие

Александрина Пендачанска изнесе гала концерт в Националната опера и балет на Северна Македония в Скопие

Още ФОНДАЦИЯТА празнува 10 години около света на 26 април в зала 1 на НДК

ФОНДАЦИЯТА празнува 10 години около света на 26 април в зала 1 на НДК

Още  Блестящата перкусионистка Виви Василева ще излезе на сцената с Радиосимфониците на 10 март в зала „България“

Блестящата перкусионистка Виви Василева ще излезе на сцената с Радиосимфониците на 10 март в зала „България“

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Силата се пробужда: Чуйте HALO, емоционална рецепта за себепознание на Jean Mar

Концертната премиера на песента ще бъде на 17 октомври в клуб „Тънка червена линия“ в София

Михаела Филева, D2, Владо Михайлов и Атанас Колев изпращат лятото с “Парк Фест”

От 26 до 29 септември 2024 г. в столичния парк "Студентски" посетителите ще се насладят на целодневна програма с вход свободен

Големият музикален дуел между Акага и Обичайните заподозрени

21 септември, 20,00 ч., сцената пред НДК, вход свободен

Виенският ансамбъл "Паганини" и квартет "Кукал" от Чехия ще гостуват на "Европейски музикален фестивал" през есента

На 7 декември форумът ще завърши с юбилейния концерт "30 години класика в ефира"

Вдъхновение и сбъдната мечта: Кристиян Григоров за концерта на Бочели

"Хората с увреждания чрез словото и музиката могат да се възвисят и да предадат вяра, надежда и любов на другите"

Мексиканският пианист Марко Рейес свири Шопен и Рахманинов в София

Концертът е част от цикъла "Млади звезди на пианото", иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал "Пиано екстраваганца"