МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ
Фондация "Бахово общество в България" ще представи в Софийски университет "Коледна оратория" на Бах
Събитието е в Аулата на 8 януари от 19 часа
Редактор : / 839 Прочита 0 Коментара
"Коледна оратория" на Йохан Себастиан Бах ще бъде представена в Аулата на Софийски университет "Св. Климент Охридски" на 8 януари от 19 часа (Източник: Софийски университет)"Коледна оратория" на Йохан Себастиан Бах ще бъде представена в Аулата на Софийски университет "Св. Климент Охридски" на 8 януари от 19 часа, съобщиха организаторите от Фондация "Бахово общество в България". Събитието се осъществява със съдействието на Културен център на СУ.
"Коледна оратория" е композирана от Й. С. Бах в шест части за солисти, смесен хор и оркестър и е изпълнена за първи път в Лайпциг в пет служби преди Коледа през 1734 г. и на Богоявление през 1735 г. в "Николайкирхе" и "Томаскирхе".
Тържествени встъпителни и заключителни хорове, речитативи секо и акомпаниато, които оповестяват историята за раждането на Спасителя, редувани с хорали и арии на вокалните солисти са главните музикални форми използвани в ораторията.
Отделните части се свързват от непрекъснатата нишка на радостта от раждането на Христос. По отношение на музикалния жанр тя е близка до ораториите Страсти по Матея и Страсти по Йоана, разказват организаторите от "Бахово общество в България".
Концертът в СУ ще е в изпълнение на Камерния смесен хор и фестивален оркестър при "Бахово общество в България" под диригентството на Йосиф Герджиков и солисти Гиргина Гиргинова, Олга Михайлова-Динова, Виргил Хартингер, Пламен Бейков.
"На автора на либретото Пикандер хрумва щастливата идея да съпровожда повествованието с кратки речитативи - размишления. Те са превъзходни като текст и въодушевяват Бах да напише изключително прочувствена музика. Трябва да се отдаде дължимото и на майсторството му да композира музиката си във фрази, чиято музикална структура не е пригодена повече или по-малко изкусно към словесната фраза, а е тъждествена с нея, пише Швайцер.
И в Коледна оратория, макар не цялата музика да е оригинално композирана за текста на ораторията, благодарение на гения на Бах декламаторското единство между тон и слово е неразривно и това е проявление на великата музикална ренесансова традиция", отбелязват от фондация "Бахово общество в България".
Понастоящем ораторията има нов живот като цялостно произведение и така става една от най-популярните вокално-инструментални творби на Бах и е една от най-известните духовни композиции написани изобщо.
Концертите, организирани от фондация "Бахово общество в България" в Аулата на СУ, вече са традиция от много години.