Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Древногръцки печат на 3500 години променя историята на изкуството

УДИВИТЕЛНИ НАХОДКИ

Древногръцки печат на 3500 години променя историята на изкуството

"Ахатът с битката от Пилос" е обявен за едно от най-забележителните произведения на праисторическото гръцко изкуство

"Ахатът с битката от Пилос" - скъпоценен камък, гравиран с дизайн, който може да бъде подпечатан върху глина или восък (Снимка: Университетът в Синсинати)

Историята на изкуството беше "пренаписана", след като археолози откриха печат на 3500 години в гробницата на микенски воин в древния град Пилос на гръцкия полуостров Пелопонес, съобщи в. "Дейли телеграф", цитиран от ТАСС.

Печатът първоначално е бил покрит с варовик и е отнело една година за да бъде почистен и възстановен (Снимка: Университетът в Синсинати)

Находката е 3,6-сантиметров ахат, гравиран с човешки тела с удивителни анатомични детайли, които специалистите смятаха, че са много над възможностите на майсторите от бронзовата епоха. Полускъпоценният камък бил използван за печат. Изобразената върху него сцена пресъздава момент от битка в древността.

Рисунката, която се вижда от лицевата страна на печата "Ахатът с битката от Пилос" (Снимка: Университетът в Синсинати)

Според специалистите е възможно това да е сражение във война между троянци и микенци. Голият до кръста воин забива копие във врата на нападателя, докато тялото на втори вражески боец лежи в краката му.

Печатът "Ахатът с битката от Пилос" е обявен за едно от най-забележителните произведения на праисторическото гръцко изкуство.

Поради малките размери на печатния елемент и изпъкналостта на камъка, много от миниатюрните детайли се виждат само чрез фотомикроскопия (Снимка: Университетът в Синсинати)

"Удивително е, че човешките тела са изобразени на толкова високо ниво на детайлност с мускулатура, която досега не беше забелязвана преди класическия период на гръцкото изкуство, 1000 години по-късно", каза археологът проф. Джак Дейвис от университета в Синсинати, САЩ, цитиран от БТА.

В гробницата на знатния воин, загинал на 30-35 години, археолозите откриха над 3 хиляди артефакта, сред които много ювелирни изделия от злато, сребро, бронз със скъпоценни камъни, богато украсени купи и кани, както и оръжия - меч, копие и няколко ками.

Най-големият от пръстените, открити в гробницата, е направен от множество фино споени златни листове (Снимка: Университетът в Синсинати)

Гробницата на "Воина грифон" беше открита през 2015 г. Тя се намира под каменна плоча, тежаща един тон. Тогава бяха намерени много произведения на изкуството, но печатът беше покрит с дебел слой варовик и едва сега, след като го почистиха напълно, експертите откриха шедьовъра.

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Mузеят Лувър планира да експонира по-добре "Мона Лиза"

Възможно е прочутата картина да бъде преместена и бъде изложена в отделна зала

Италиански учени твърдят, че са установили точното място на гроба на Платон в Атина

Според проучването, водено от изследователя Грациано Ранокия, Платон е погребан на терена на Академията в Атина, която носи името му, в градина недалеч от "Храма на музите"

В Казанлък отбелязват 80-ата годишнина от откриването на Тракийската гробница

Общата концепция между архитектура и стенописи, уникалният стил и майсторството на художника, както и постигнатите художествено, естетическо и емоционално въздействие върху наблюдаващия, превръщат казанлъшката Тракийска гробница в един от шедьоврите на тракийското изкуство и на световното антично културно наследство

В Помпей откриха фрески, вдъхновени от Троянската война

Изобразени са Елена и Парис, цар Менелай, пророчицата Касандра и бог Аполон

Древният град Севтополис се възражда в макет в археокомплекса "Долината на тракийските царе"

"Наред с финото майсторство на траките, макетът в новоизградения археологически комплекс демонстрира и техните строителни умения", казва директорът на местния Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов

Красиво изрисувана гробница ни пренася във всекидневието на древните египтяни преди 4300 години

Изследванията показват, че мастабата в некропола Дахшур датира от края на Петата или началото на Шестата династия от Старото царство