Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Салман Рушди е сред отличените с Дейтънската литературна награда за мир

СТРОФИ ЗА МИР

Салман Рушди е сред отличените с Дейтънската литературна награда за мир

Приемайки наградата си 78-годишният Салман Рушди каза, че може да е трудно да се пише за мир, когато се живее във време на "непростимо насилие", в това число конфликтите в Украйна, Газа и Судан

Салман Рушди е сред отличените с Дейтънската литературна награда за мир (Снимка: AP/БТА)

Салман Рушди беше отличен с приз за цялостен принос на церемонията за Дейтънската литературна награда за мир след публикуването на първото му белетристично произведение, откакто беше намушкан в Ню Йорк преди три години, предаде Асошиейтед прес.

Наградите отличават както литературните заслуги, така и усилията на писателите за насърчаване на мира чрез творчеството си, като ежегодно се връчват отделни призове за художествена литература, нехудожествена литература и цялостен принос.

Град Дейтън в Охайо е мястото на преговорите, довели до Дейтънското мирно споразумение през 1995 г., което слага край на войната на Балканите.

Салман Рушди е най-известен с романа си от 1988 г. "Сатанински строфи", предизвикал обвинения в богохулство и призив през 1989 г. от иранския аятолах Хомейни за смъртта на писателя. Това принуди родения в Индия автор да се укрива.

23 май 2023 г. Салман Рушди получава Ордена на Кавалерите на честта от Кралската принцеса Ан в замъка Уиндзор за заслугите си към литературата

През 2022 г. Руши ослепя с едното око след нападение с нож пред шокирана публика. Нападателят му Хади Матар, който не е бил роден, когато е публикуван романът "Сатанински строфи", беше осъден на 25 години затвор.

Още Салман Рушди: Преодолях нападението с нож
"РАЗМИСЛИ СЛЕД ОПИТ ЗА УБИЙСТВО"

Салман Рушди: Преодолях нападението с нож

Приемайки наградата си 78-годишният Салман Рушди каза, че може да е трудно да се пише за мир, когато се живее във време на "непростимо насилие", в това число конфликтите в Украйна, Газа и Судан.

"Книгата не може да спре куршума. Стихотворението не може да попречи на бомбата", каза Рушди.

Според него обаче, чрез литературата писателите могат да изразят солидарност с тези, които страдат, и с другите, които са на предната линия в конфликтните зони като например журналистите.

"Можем да направим така, че техните гласове да се чуват по-силно, като добавим нашите. Това може да ни покаже другата действителност. Може да ни покаже как изглежда животът - не от нашата гледна точка, а от друга гледна точка", каза Рушди.

През 2024 г. писателят публикува високо оценената си автобиография за нападението, озаглавена "Нож". Най-новата му творба е "Единадесетият час", която включва три новели и два разказа.

Сред предишните носители на наградата за цялостен принос на името на посланик Ричард Холбрук са бившият президент на САЩ Джими Картър, писателят, общественик и лауреат на Нобелова награда за мир Ели Визел, иконата на феминисткото движение Глория Стейнъм и писателите Маргарет Атууд, Джон Ървинг, Барбара Кингсолвър.

Сред останалите лауреати тази година е иранско-американският поет, писател и редактор Кавех Акбар за романа си "Мъченик!".

Още Съдът в Индия отмени забраната на "Сатанински строфи" на Салман Рушди
ЛИТЕРАТУРА И ЦЕНЗУРА

Съдът в Индия отмени забраната на "Сатанински строфи" на Салман Рушди

Още Предполагаемият нападател на Салман Рушди не може да види бележките на писателя преди процеса
ТЕМИДА

Предполагаемият нападател на Салман Рушди не може да види бележките на писателя преди процеса

Още Салман Рушди издаде новата си книга "Нож"
НОВА КНИГА

Салман Рушди издаде новата си книга "Нож"

Още "Родените в полунощ" - нов превод на епохалното произведение на Салман Рушди (откъс)
ЗАВЛАДЯВАЩА САГА

"Родените в полунощ" - нов превод на епохалното произведение на Салман Рушди (откъс)

Още Салман Рушди: Мирът в момента изглежда като фантазия
СВЕТОВЕН ФОРУМ

Салман Рушди: Мирът в момента изглежда като фантазия

 

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Меглена Караламбова: Изненадана съм от наградата за най-добра женска роля нa "Златната липа"

Актрисата беше отличена за превъплащението си в баба Геновева в комедията на режисьора Ивайло Пенчев "Рожден ден"

Не крий лудостта, срама и неудобните истини

Основен принцип на Алън Гинсбърг е спонтанното писане, без цензура на ума

Галин Стоев: Илюзорната действителност се оказва единственото ни средство за автентично преживяване

"Срещата с различното и непознатото винаги трябва да бъде храна за нашето любопитство и противоотрова срещу капсулирането и комплексите, пораждащи ксенофобия, страх и омраза", казва режисьорът

Георги Господинов ще се срещне виртуално с румънската публика на Международния панаир на книгата "Букфест"

Заради проблем със здравето, писателят временно е преустановил всичките си пътувания

Александър Секулов: Поезията е изкуството, с което България някога ще мине във вечността

Драматургът посочи, че "Влюбеният дирижабъл" продължава линията на внимание към българската литература и съдбата на нашите поети