Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера

СВЕТОВНИ ДИРИГЕНТИ

Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера

От 2025-26 г. 41-годишният италианец ще ръководи поне две постановки всеки сезон като втория човек след музикалния директор Яник Незе-Сеген

Даниеле Рустиони става главен гост-диригент на Метрополитън опера (Снимка: АП/БТА)

Още Звездата на Метрополитън опера Томас Хемпсън се завръща в зала "България"
СВЕТОВНИ ИМЕНА НА БЪЛГАРСКА СЦЕНА

Звездата на Метрополитън опера Томас Хемпсън се завръща в зала "България"

Даниеле Рустиони ще стане третият главен гост-диригент на нюйоркската Метрополитън опера в нейната почти век и половина история, съобщава АП, цитирана от БТА.

От 2025-26 г. 41-годишният италианец ще ръководи поне две постановки всеки сезон като втория човек след музикалния директор Яник Незе-Сеген.

Рустиони се е съгласил на тригодишен мандат, съобщиха от Метрополитън опера в сряда. През следващия сезон той ще дирижира постановките на "Дон Жуан" и "Андре Шение", през 2026-27 г. - "Бохеми" и "Тоска" на Пучини, а през 2027-28 г. - нова постановка на "Симон Боканегра" на Верди.

Даниеле Рустиони на репетиция (Снимка: Getty images)

"Всичко това започна благодарение на химията между оркестъра и мен и хора и мен", казва Рустиони. "Това е може би най-добрият оперен оркестър на планетата по отношение на енергията, радостта от свиренето и отдадеността", допълни той.

Незе-Сегин дирижира от четири до пет постановки на сезон и ще съчетае Рустиони с около 40% от програмата на Метрополитън опера, която в момента включва 18 постановки на сезон, в сравнение с 28 през 2007-2008 г.

Даниеле Рустиони дебютира в Метрополитън опера през 2017 г., като дирижира възраждането на "Аида" на Верди и новите постановки в две новогодишни галавечери - "Риголето" на Верди през 2021 г. и "Кармен" на Бизе през декември миналата година. През 2021 г. той поема спешно постановката на "Сватбата на Фигаро" от Моцарт в кратък срок, когато Незе-Сегин се оттегля за творчески отпуск. Рустиони дирижира също така и "Фалстаф" от Верди през 2023 г.

Рустиони живее в Лондон със съпругата си, цигуларката Франческа Дего, и 7-месечната си дъщеря София Шарлот. Франческа Дего гостува в София миналата година.

Още Звездата на Метрополитън опера Желко Лучич за първи път в България
ОПЕРА ПОД ЗВЕЗДИТЕ

Звездата на Метрополитън опера Желко Лучич за първи път в България

Още Метрополитън опера излъчва в Интернет най-добрите си спектакли от последните 14 години
МЕТРОПОЛИТЪН В ИНТЕРНЕТ

Метрополитън опера излъчва в Интернет най-добрите си спектакли от последните 14 години

Още Метрополитън опера: на живо от Ню Йорк започва у нас през октомври
ПЕТИ СЕЗОН

Метрополитън опера: на живо от Ню Йорк започва у нас през октомври

Още Звездата на Метрополитън опера Диана Дамрау: В София слагам корони на три кралици
СПЕЦИАЛЕН ГОСТ

Звездата на Метрополитън опера Диана Дамрау: В София слагам корони на три кралици

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Не крий лудостта, срама и неудобните истини

Основен принцип на Алън Гинсбърг е спонтанното писане, без цензура на ума

Галин Стоев: Илюзорната действителност се оказва единственото ни средство за автентично преживяване

"Срещата с различното и непознатото винаги трябва да бъде храна за нашето любопитство и противоотрова срещу капсулирането и комплексите, пораждащи ксенофобия, страх и омраза", казва режисьорът

Георги Господинов ще се срещне виртуално с румънската публика на Международния панаир на книгата "Букфест"

Заради проблем със здравето, писателят временно е преустановил всичките си пътувания

Александър Секулов: Поезията е изкуството, с което България някога ще мине във вечността

Драматургът посочи, че "Влюбеният дирижабъл" продължава линията на внимание към българската литература и съдбата на нашите поети

В Дупница се поклониха пред паметта на Невена Коканова

И до днес дупничанката остава една от най-обичаните актриси, а превъплъщенията й на екрана и на сцената не оставят никого равнодушен, отбелязват от Общината. Навършиха се 26 години от кончината й

Рене Карабаш: Срещите с читателите са по-важни дори от наградите

Книгата ѝ "Остайница" беше номинирана за награда "Букър", а писателката се срещна с читатели на Пролетния панаир на книгата