Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Педро Алмодовар: Киното ми е дало всичко

МАГИЯТА НА КИНОТО

Педро Алмодовар: Киното ми е дало всичко

Легендарният испански режисьор получи почетната награда на кинофестивала в Сан Себастиан

Педро Алмодовар със Златния лъв от кинофестивала във Венеция (Снимка: AP/ БТА)
Google Добавете ни като предпочитан източник в Google

Испанският режисьор Педро Алмодовар сподели, че е "развълнуван до сълзи", получавайки почетната награда на кинофестивала в Сан Себастиан за творчеството си, което според организаторите се отличава с незабавно разпознаваем "визуален стил", предаде АФП, цитирана от БТА. 

"Киното ми е дало всичко", каза 75-годишният режисьор при получаването на наградата "Доностия" - едно от най-високите отличия на фестивала, който се провежда в Сан Себастиан от 1968 г.

"За мен киното е благословия или проклятие. Не мога да си представя друг вид живот, освен да пиша и да снимам непрестанно", добави Алмодовар на церемонията, на която присъства испанският министър-председател Педро Санчес.

Още "Съседната стая" на Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" във Венеция
КИНООТЛИЧНИЦИ

"Съседната стая" на Педро Алмодовар спечели наградата "Златен лъв" във Венеция

Наградата "Доностия" е едно от малкото отличия, които липсваха на режисьора на "Всичко за майка ми" и "Говори с нея". Педро Алмодовар е носител на две награди "Оскар", пет "Гоя", четири "Сезар", Националната филмова награда на Испания и други.

В началото на септември режисьорът спечели и "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция за първия си англоезичен филм "Съседната стая" с Джулиан Мур и Тилда Суинтън, който в момента представя в Сан Себастиан.

"За цялата си кариера съм заснел 23 филма, някои по-добри от други, и всички те са мои и ми принадлежат, което е привилегия", каза още Алмодовар и допълни, че е "трогнат до сълзи" от награждаването си с "Доностия".

"Никога не съм се замислял по въпроса за таланта. Смятах, че имам призвание и че ако не можех да правя филми, щях да бъда най-нещастният човек във Вселената", каза още режисьорът.

Още Новият филм на Педро Алмодовар с ексклузивна премиера в България
ПРЕМИЕРА

Новият филм на Педро Алмодовар с ексклузивна премиера в България

Обявявайки избора на Педро Алмодовар за носител на наградата "Доностия", организаторите на фестивала казаха, че му я присъждат като признание за "артистичния талант и незабавно разпознаваемия визуален стил".

Почетна награда тази година беше присъдена и на американско-австралийската актриса Кейт Бланшет - другото лице на тазгодишния официален плакат, за кариера, обхващаща повече от 30 години и съчетаваща авторско кино и филми, насочени към широката публика.

Кинофестивалът в Сан Себастиан ще продължи до 28 септември.

Още Педро Алмодовар ще бъде отличен на филмовия фестивал в Сан Себастиан
ПРИЗНАНИЕ

Педро Алмодовар ще бъде отличен на филмовия фестивал в Сан Себастиан

Още Новият филм на Педро Алмодовар с Тилда Суинтън и Джулиан Мур ще бъде представен днес
ЗАВИНАГИ ФИЛМОВА ПОЕЗИЯ

Новият филм на Педро Алмодовар с Тилда Суинтън и Джулиан Мур ще бъде представен днес

Още Педро Алмодовар издава сборник с разкази
КИНО И ЛИТЕРАТУРА

Педро Алмодовар издава сборник с разкази

Още Педро Алмодовар, Итън Хоук и Педро Паскал - едно убийствено мъжко трио в Кан
ФИЛМОВИ ПРЕМИЕРИ

Педро Алмодовар, Итън Хоук и Педро Паскал - едно убийствено мъжко трио в Кан

Google Добавете ни като предпочитан източник в Google
Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Филмът, който промени езика на киното: "Персона" на Бергман на 60

На 18 октомври 1966 г. Ингмар Бергман представя един от най-загадъчните и влиятелни филми в историята на киното. Шест десетилетия по-късно "Персона" продължава да вдъхновява режисьори, философи, психоаналитици и зрители по целия свят

Филмът с българско участие "Почти цял човек" с наградата за най-добър режисьор в програмата Proxima в Карлови Вари

"Надявам се този филм да напомни на хората, че уязвимостта не е антипод на силата, а една от нейните прояви", каза по повод наградата Ефтимис Кьосемунд-Санидис, цитиран от сайта на филмовия фестивал

"Черни пари за бели нощи" бе представен премиерно на 60-ия Международен филмов фестивал в Карлови Вари

Лентата на Кристина Грозева и Петър Вълчанов за постсъветското общество е в основния конкурс на фестивала и се състезава за наградата "Кристален глобус"

Филмът Light Boxes на Теодор Ушев е селектиран за Venice Gap-Financing Market 2026

Филмът е българска копродукция на Националния филмов център, реализирана в партньорство с Канада, Полша, Франция и Белгия, и е вдъхновен от едноименния роман на американския писател Шейн Джоунс

Стефан Командарев спечели голямата награда на "Свети Влас филм фест" с "Made in E.U."

Отличието се присъжда за силен сценарий, режисьорска визия, актьорско майсторство и художествено въздействие. Наградата беше връчена от президента на България в периода 1997-2002 г. Петър Стоянов

С реставриран филм на Тинто Брас откриват кинофестивала във Венеция

Тазгодишното издание ще се проведе от 2 до 12 септември