Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

COVID-19 погуби и актьора Владимир Коренев, изиграл човека-амфибия

IN MEMORIAM

COVID-19 погуби и актьора Владимир Коренев, изиграл човека-амфибия

Синеокият Ихтиандър на руското кино си отиде

Руският актьор Владимир Коренев, известен с участието във филма "Човекът-амфибия", почина на 80 години след прекаран COVID-19, съобщиха руските медии. Новината е потвърдена от дъщеря му Ирина.

Роден в Севастопол на 20 юни 1940 година, Коренев е студент последен курс в московския театрален институт ГИТИС, когато го канят за главната роля в "Човекът-амфибия" - Ихтиандър - момчето с хриле, което живее в океана. Така той изиграва персонажа от едноименния романа на големия руски писател-фантаст Александър Беляев.

Коренев се е снимал в около 30 филма, но голямата му страст е театърът. От 1961 г. работи в московския драматичен театър "Станиславски".

Други популярни филми на Владимир Коренев са "Децата на Дон Кихот", Синовете на отечеството", "Последната битка", "Криминален талант". Безспорно обаче най-емблематичната му роля е тази в "Човека-амфибия": 

Прочетете и откъс от романа:

— Неговото тяло беше покрито с изкуствена люспеста кожа — продължи експертът — от някакво неизвестно, еластично, но извънредно здраво вещество. Анализът на това вещество още не е завършен. Във водата Ихтиандър се е ползувал понякога от очила с особени стъкла от тежък флинтглас, чийто показател на пречупване на светлината е равен почти на две. Това му е давало възможност да вижда добре под водата. Когато снехме люспестата кожа на Ихтиандър, открихме под двете му плешки кръгли отверстия с диаметър десет сантиметра, закрити с по пет тънки пластинки, подобни на хрилете на акула.

— Да — продължи ученият, — това изглежда невероятно, но Ихтиандър притежава бели дробове на човек и едновременно с това хриле на акула. Ето защо той може да живее и на земята, и под водата.

— Човек амфибия значи? — иронично попита прокурорът.

— Да, нещо като човек амфибия, тоест двойнодишащо земноводно.

— Но откъде у Ихтиандър са се взели хриле на акула? — попита председателят.

Експертът разтвори широко ръце и отговори:

— Това е загадка, която може би ще пожелае да ни разясни самият професор Салватор. Нашето мнение беше такова: според биологичния закон на Хекел всяко живо същество при развитието си повтаря всички онези стадии, през които е минал даденият вид живо същество в течение на вековния му живот на земята. Може с увереност да се каже, че човекът е произлязъл от прадеди, които някога са дишали с хриле.

Коментирай 28

Календар

Препоръчваме ви

Филми на Мишел Азанависиюс и Мохамад Расулоф бяха добавени към конкурсната програма на кинофестивала в Кан

Азанависиюс ще участва в съревнованието за наградата "Златна палма" с "Най-ценната стока" - първи опит в анимационното кино за 57-годишния режисьор, отличен с "Оскар" през 2012 г. за "Артистът"

Германският филм "Учителска стая" спечели наградата LUX за 2024

Той бе номиниран сред още четири заглавия, сред които и "Паднали листа" на финландския режисьор Аки Каурисмаки

Питър Грийнауей снима филм с Дъстин Хофман и Хелън Хънт в Италия

Снимките на неозаглавения филм се провеждат в Лука, Италия. Историята, също написана от Грийнауей, разказва за писател, който се подготвя за смъртта си

Агнешка Холанд започна снимките на филма си, посветен на Франц Кафка

Лентата ще представи живота на един от най-големите писатели в световната литература под формата на мозайка

Новата директорка на "Берлинале" няма да толерира проява на омраза

"Като филмов фестивал трябва да защитим преди всичко пространството, в което творците могат да говорят за работата си" - това каза Триша Тътъл в комисията по култура на германския парламент.

Дейвид Кроненбърг, Франсис Форд Копола и Кирил Серебренников в конкурсната програма в Кан

Видове доброта" (Kinds of Kindness) на Йоргос Лантимос - мистериозното продължение на "Клети създания", отново събира гръцкия режисьор с актрисата Ема Стоун