Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

COVID-19 погуби и актьора Владимир Коренев, изиграл човека-амфибия

IN MEMORIAM

COVID-19 погуби и актьора Владимир Коренев, изиграл човека-амфибия

Синеокият Ихтиандър на руското кино си отиде

Руският актьор Владимир Коренев, известен с участието във филма "Човекът-амфибия", почина на 80 години след прекаран COVID-19, съобщиха руските медии. Новината е потвърдена от дъщеря му Ирина.

Роден в Севастопол на 20 юни 1940 година, Коренев е студент последен курс в московския театрален институт ГИТИС, когато го канят за главната роля в "Човекът-амфибия" - Ихтиандър - момчето с хриле, което живее в океана. Така той изиграва персонажа от едноименния романа на големия руски писател-фантаст Александър Беляев.

Коренев се е снимал в около 30 филма, но голямата му страст е театърът. От 1961 г. работи в московския драматичен театър "Станиславски".

Други популярни филми на Владимир Коренев са "Децата на Дон Кихот", Синовете на отечеството", "Последната битка", "Криминален талант". Безспорно обаче най-емблематичната му роля е тази в "Човека-амфибия": 

Прочетете и откъс от романа:

— Неговото тяло беше покрито с изкуствена люспеста кожа — продължи експертът — от някакво неизвестно, еластично, но извънредно здраво вещество. Анализът на това вещество още не е завършен. Във водата Ихтиандър се е ползувал понякога от очила с особени стъкла от тежък флинтглас, чийто показател на пречупване на светлината е равен почти на две. Това му е давало възможност да вижда добре под водата. Когато снехме люспестата кожа на Ихтиандър, открихме под двете му плешки кръгли отверстия с диаметър десет сантиметра, закрити с по пет тънки пластинки, подобни на хрилете на акула.

— Да — продължи ученият, — това изглежда невероятно, но Ихтиандър притежава бели дробове на човек и едновременно с това хриле на акула. Ето защо той може да живее и на земята, и под водата.

— Човек амфибия значи? — иронично попита прокурорът.

— Да, нещо като човек амфибия, тоест двойнодишащо земноводно.

— Но откъде у Ихтиандър са се взели хриле на акула? — попита председателят.

Експертът разтвори широко ръце и отговори:

— Това е загадка, която може би ще пожелае да ни разясни самият професор Салватор. Нашето мнение беше такова: според биологичния закон на Хекел всяко живо същество при развитието си повтаря всички онези стадии, през които е минал даденият вид живо същество в течение на вековния му живот на земята. Може с увереност да се каже, че човекът е произлязъл от прадеди, които някога са дишали с хриле.

Коментирай28

Календар

Препоръчваме ви

Кои са най-касовите филми в рамките на Киномания?

"Гладиатор II", "Веществото", "Слухове", "Бруталистът" и още заглавия, които очакваме с нетърпение

Киномания представя филма за българската изследователска база в Антарктида "Отвъд предела"

Филмът проследява историята и живота на българската изследователска база в Антарктида и на нейния основател- полярния изследовател проф. Христо Пимпирев

"Да бъдеш Мария" в киносалоните от 8 ноември

Напрегнатата биографична драма „Да бъдеш Мария“ на режисьорката Джесика Палю тръгва в разпространение по кината от 8 ноември.

Куентин Тарантино дари сценария на "Криминале" на американския Музей на киното

Музеят също така е придобил лични колекции на режисьорите Пол Верховен и Оливър Стоун

Актрисата Стефания Сандрели от "Развод по италиански" е сред гостите на "Киномания"

Фестивалът на френския филм пък ще ни представи програма, посветена на известни романтични фигури като Равел, Шарл Азнавур, Марчело Мастрояни, Изабел Аджани, Франсоа Трюфо

“Дни на предизвикателствата" представят над 10 премиерни филма, презентации и работилници

Катерачи, алпинисти и екстремни кинематографи от Германия, Австрия, Франция и България ще застанат на сцената на кино "Люмиер" (3-5 декември)