Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Латинска черква, построена от кръстоносци през 1422-1423 година, се издига в село Владимирово

ПАМЕТ

Латинска черква, построена от кръстоносци през 1422-1423 година, се издига в село Владимирово

Сега черквата е паметник на културата, но се руши и само тежките каменни кръстове в двора и вътре в нея напомнят за старите времена

Латинска черква, построена от кръстоносци през 1422-1423 година, се издига в село Владимирово (Снимка: Кореспондент на БТА Цветомир Цветков)

Още Българският Индиана Джоунс тръгва по следите на кръстоносците

Българският Индиана Джоунс тръгва по следите на кръстоносците

В село Владимирово, община Бойчиновци, област Монтана, днес се издигат две църкви. И двете са построени в един двор, като едната е православна, а другата - католическа и полуразрушена. И двете носят името "Свети Николай", като католическата е изградена през 1422-1423 г. от войници от кръстоносната армия, останали в тогавашното село Преславица, а днес Владимирово.

От 25 години насам двете черкви поддържа доброволецът от селото Валентин Вълков, който е бивш военен, но сега е посветел живота си на вярата и поддръжката на двата храма. Той разказа, че католическата църква и камбанарията пред нея са изградени преди повече от 600 години.

Сега черквата е паметник на културата, но се руши и само тежките каменни кръстове в двора и вътре в нея напомнят за старите времена и за нейните строители - войници от кръстоносната армия, дошла по нашите земи, за да прогони османските нашественици, но претърпяла поражение, при което много от войните й се заселили на различни места по българските земи.

Според Вълчев в село Преславица е имало колония от ранени войници от френски произход, като повечето от тях са оцелели и са се възстановили, заселели са се в селото и са изградили свой храм. По стените му на латиница са били изписани текстове от Библията, но те вече са избелели. По времето на социализма у нас, преди около 70-80 години, латинската черква е била изографисана и е направен лек ремонт, но после е изоставена и надписите са заличени от времето.

Сега отвън черквата изглежда добре от далеч, но от близо се вижда, че стените са напукани, на някои места мазилката е паднала. От вътре положението е много по-лошо - напукани стени и тавани, остатъци от стар инвентар, разбити врати и прозорци и само тежка каменна маса и две каменни колони напомнят за кръстоносците.

Латинската черква в село Владимирово е голяма рядкост за нашата страна и в момента има нужда от ремонт. Със средства от дарители в последните 20 години Валентин Вълков успял да изгради ограда на двата храма, и да поднови част от инвентара в православната черква. Той мечтае да се намери начин латинската черква да бъде възстановена в оригиналния й вид и да разказва на посетителите за времето, в което е построена.

Още Откриха църквата на император Отон Велики в царевично поле

Откриха църквата на император Отон Велики в царевично поле

Още Сред кръв и страдания на будна стража пред олтара на Църква и Родина стои Васил Друмев

Сред кръв и страдания на будна стража пред олтара на Църква и Родина стои Васил Друмев

Още Ремонтират и укрепват т.нар. Потопена църква край язовир "Жребчево"

Ремонтират и укрепват т.нар. Потопена църква край язовир "Жребчево"

Още Стари балканджийски родове и местни жители събират средства за ремонт на църквата в Илаков рът

Стари балканджийски родове и местни жители събират средства за ремонт на църквата в Илаков рът

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Египетски археолог поде кампания за връщане на бюста на царица Нефертити от музей в Берлин

В петицията си Захи Хауас иска връщането на бюста, като твърди, че той е бил изнесен от Египет незаконно след откриването му

Екопротест остави затворен "Райксмузеум" в Амстердам

"Неразбираемо е, че "Райксмузеум" си позволява да бъде спонсориран от Ай Ен Джи - най-големия финансов двигател на климатичната криза", заявиха организаторите на протеста - климатичното движение "Бунт срещу унищожението"

Бронзов меч на Рамзес Велики е намерен в древноегипетска казарма

Крепостта, която днес се намира в египетската област Бухейра, е била част от защитната линия на северозападната граница на Древноегипетската империя

Демонстрация на олтар за кървави жертвоприношения на Перперикон направи проф. Николай Овчаров

По думите на археолога най-вероятно това е бил олтар за подземните богове

Проф. Овчаров ще представи на Перперикон новооткрити тракийски олтари за кървави жертвоприношения и гадателства

"Най-ранните жертвоприношения са правени преди 3000-3200 години, още в края на бронзовата и началото на желязната епоха, функционирали са много дълго време", обяснява професорът

27 сребърни древноримски монети са открити на отдалечен остров в Средиземно море

Археологът Шафер предполага, че съкровището от монетите е било скрито при пиратско нападение