Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

109 години по-късно: Титаник изчезва част по част

ИСТОРИЯ

109 години по-късно: Титаник изчезва част по част

Подводна експедиция ще опише пораженията върху потъналия легендарен кораб

"Титаник" изчезва, предаде Асошиейтед прес. Легендарният океански кораб, потънал след сблъсък с айсберг, бавно се разгражда - появяват се все повече пробойни в корпуса, "гарвановото гнездо" вече не съществува, а парапетите на палубата всеки момент може да рухнат.

Още "Титаник" се разпада на дъното на океана (видео)

"Титаник" се разпада на дъното на океана (видео)

В надпревара с неизбежното, експедиция на компания за подводни операции тази седмица започва работа по годишното обследване и опис на разпадането на кораба. С помощта на богати туристи експертите се надяват да научат повече за плавателния съд, както и за подводната екосистема, която пораждат потъналите кораби.

"Океанът си взема своето и трябва да го документираме, преди да изчезне или да стане неразпознаваем", каза Стоктън Ръш, президент на компания "ОушънГейт Експедишънс" в петък, от борда на кораб, отправил се към мястото на потъване на "Титаник" в северната част на Атлантическия океан.

Океанският кораб от 109 години става жертва на дълбоководни течения и на бактерия, която се храни с десетки килограми желязо всекидневно. Има прогнози, че корабът може да изчезне в рамките на няколко десетилетия.

Откакто корабът е открит през 1985 г., тридесетметровата предна мачта е рухнала. "Гарвановото гнездо", откъдето морякът, който бил на вахта, се провиква "Айсберг право по курса!", вече е изчезнало. А ютът се е прегънал.

Експедиция през 2019 г. установи, че ваната от капитанската каюта също е изчезнала.

Компанията е оборудвала подводен апарат от въглеродни влакна и титан с камери с висока разделителна способност и сонари, каза Ръш. Документирането на разграждането ще помогне на учените да прогнозират съдбата и на други потънали в дълбоки води кораби, включително и на такива, потопени през световните войни.

Компанията ще документира и морския живот в района.

Коментирай12

Календар

Препоръчваме ви

Пещерата "Шове" във Франция, известна със скалното си изкуство, е открита преди 30 години

На кръгла маса по повод 30-годишнината Елиет Брюнел споделя спомени от "онзи паметен ден"

Мария Ванкова е тазгодишният носител на голямата награда "Валя Крушкина - журналистика за хората"

Тя е отличена за материала "Лекарство на всяка цена - четири години по-късно"

Златни езици, нокти и ритуални изображения разкриват живота и вярванията на древните египтяни

Находките включват и 29 амулета с изображение на колоната на Джед, скарабеи и амулети, представляващи божества като Хор, Тот и Изида, както поотделно, така и в уникални съчетания

Нидерландия връща на Мексико череп, инкрустиран с мозаечни плочки

Черепът, вероятно с произход от племето микстеки, е част от колекцията на Музея за света в Лайден и е закупен през 60-те години на миналия век

Тръненият венец на Исус Христос се завърна тържествено в "Нотр Дам" за публично поклонение

Венецът е изплетен от тръни и е бил положен на главата на Исус Христос преди разпъването му на кръста в Йерусалим, с цел пародиране на царска корона

Реставрираната катедрала "Нотр Дам" се открива пет години след опустошилия я пожар

Виктор Юго помага катедралата да се превърне в символ на Париж и Франция, когато я използва като място на действието в романа си "Парижката света Богородица" от 1831 г.