Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Юбер дьо Живанши - последният класик на парижката мода

IN MEMORIAM

Юбер дьо Живанши - последният класик на парижката мода

Авторът на "малката черна рокля" е правнук на живописеца Пиер Адолф Баден

Одри и Юбер - приятелство за цял живот (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

На 10 март т.г., на 91-годишна възраст, почина един от класиците в модния свят - моделиерът Юбер Джеймс Марсел Таффен дьо Живанши. Той се оттегли от активната си дейност през 1995 г. , но модната къща, носеща името му, продължи да бъде "диктатор" на модата, като еталон за романтичен стил и изисканост. Един от символите на модната марка "Живанши" е т.нар. "малка черна рокля", с която Одри Хепбърн се снима в култовата лента "Закуска в Тифани". През 2015 г. за Юбер Живанши бе направен документален филм "Висшата мода като съдба". В него се разказва за пътя на дизайнера - през изобразителното изкуство, към света на модата.

Юбер дьо Живанши през 1955 г. (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Юбер дьо Живанши е роден на 21 февруари 1927 г. в Бове, Франция. Негов прадядо е френският живописец Пиер Адолф Баден. Юбер следва стъпките му и завършва Школата за изящни изкуства в Париж. След Втората световна война започва работа като асистент- моделиер на стилистите Жак Фат, Робер Жак Фат, Робер Пиге, Люсиен Лелонг и Елза Скиапарели - все големи имена в модния свят.

Едва 25-годишен, на 2 февруари 1952 г. Юбер дьо Живанши открива собствена модна къща с името "Givenchy".

Още първата му колекция бележи огромен успех. Лице на компанията му става манекенката Бетина Грациани. За нея Живанши създава блузата, която е модна и днес - бяла блузка с черно-бели волани на ръкавите.

Embed from Getty Images

През 1953 г. Живанши се запознава със своя кумир в модата - испанския моделиер Кристобал Баленсиага. Испанецът е освен много талантлив, човек с твърд характер. Известен бил с това, че не допускал журналисти на ревютата си, за да "не влияят на купувачите с неграмотните си мнения"!?! Позволявал "драскачите" да видят колекциите му само веднъж, и то два месеца след презентацията им.

Юбер дьо Живанши се различавал в това отношение от кумира си - обичал да споделя с широка публика новите си модели. С това спечелил на своя страна и критиката, и пресата. Всъщност, тези два влиятелни "фронта" много му помагат, за да стане известен с "малката черна рокля", с която Одри Хепбърн играе във филма "Закуска в Тифани" /1961 г./

Одри Хепбърн и Джордж Пепард във филма на Блейк Едуардс "Закуска в Тифани" (1961)

Всъщност близостта между Юбер и Одри продължава цели 39 години, а започва много преди "малката черна рокля" - през 1954 г., с филма "Сабрина". Тогава обаче, името на Юбер дьо Живанши изобщо дори не било споменато в субтитрите на филма, макар Одри да е на екрана с няколко негови рокли.

Одри Хепбърн в "Закуска в Тифани" (1961)

През 1955 г. официалната художничка на костюмите във филма - Едит Хед получава "Оскар" за "Сабрина"?!?

Одри Хепбърн остава вярна на моделиера не само в киното, но и в живота - актрисата доброволно се превръща в един от най-елитните "модели" на "Живанши".

Embed from Getty Images

В знак на приятелството им, Юбер дьо Живанши пък създава специално за Одри първия си парфюм - L"Interdit. Този аромат дава началото на компанията "Parfums Givenchy".

Друга известна поклонничка на стила "Живанши", била Жаклин Кенеди. На погребението на съпруга си, Джаки е в рокля на френския моделиер.

Embed from Getty Images

До 1973 г. Юбер дьо Живанши е само дамски моделиер. През 1974 г. отдава дължимото и на мъжете - колекция мъжко облекло и парфюма Givenchy Gentleman, дело на парфюмера Пол Леже.

През 1995 г. Живанши обяви, че се оттегля да "гледа старините си", но продължи да се появява на светски събития и да дава пари за благотворителност. През 2002 г. се появи на 55-ия кинофестивал в Кан, под ръка със супермодела Иман, широко усмихнат - един щастлив възрастен мъж.

2002 г. Със супермодела Иман в Кан (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Дизейнерът се върна към старата си любов - рисуването. През януари 2007 г.Франция пусна две пощенски марки, посветени на празника Св. Валентин, с автор - Юбер дьо Живанши.

Ако попитате французите кои са техните модни икони, то няма как да чуете друго, освен: Кристиан Диор, Коко Шанел и Юбер дьо Живанши.

Наричат Живанши "последния класик на френската мода" и "последния романтик на Париж". Името и марката "Живанши" действително са се превърнали в еталон за изискан стил.

Класика в жанра (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)

Много от творенията на дизайнера бяха и са предпочитани от най-елитните жени в света, като Жаклин Кенеди, принцесата на Монако, Джейн Фонда, английската кралица Елизабет Втора и др. Дамската мода на "Живанши" трайно спечели доверието на женствените жени с характер - онези, които държат на сдържаността и искат да изглеждат стилно, без да се "натрапват".

Embed from Getty Images

"Живях щастлив живот, защото имах работата, за която си мечтаех от дете", сподели през миналата година на изложба в Кале Юбер дьо Живанши.

И като щастлив човек, той живя дълго и качествено, и почина в съня си.

Embed from Getty Images

От миналата година фирмата "Живанши" за пръв път се управлява от жена - неин художествен директор е Клеър Уйгт. Тя, близкият партньор на покойния Живанши - Филип Вене и роднините на дизайнера, призоваха всички, които искат да почетат паметта му, да направят това не с цветя, а с дарение на УНИЦЕФ, от името на Юбер Живанши.

Това би бил наистина един красив и благороден жест, достоен за личност като него.

"Франция загуби един майстор на елегантността, на креативността и въображението. Майстор на нейната култура и посланик на духа й за свобода! Именно с такива артисти Франция блести в света!" , каза президентът на страната Еманюел Макрон, по повод кончината на моделиера.

Embed from Getty Images

През 2015 г. излезе филм за Живанши. Неговото заглавие казва всичко: "Висшата мода като съдба". Кратко и точно определение за живота на Юбер дьо Живанши

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Пласидо Доминго за Соня Йончева: Гласовете ни звучат хубаво заедно. Тя е изключителен колега

Документален филм разказва за съвместния им концерт в София през 2021 г.

Проф. Дечко Узунов в "Светско монументално изкуство"

Откриването на изложбата е на 29 февруари (четвъртък), 18:00 ч. в галерия-музей "Дечко Узунов"

Мара Белчева със свой личен кът в музея на Петко и Пенчо Славейкови

Постоянната експозиция с лични вещи, преводи, ценни ръкописи и писма на на голямата любов на Пенчо Славейков бе представена за първи път на 14 февруари в къща музей "Петко и Пенчо Славейкови" в София

Показват най-богатата колекция от лични вещи на Апостола

Музей "Васил Левски" в Ловеч ще отбележи 70-годишнината си с уникална изложба

Две изложби, посветени на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски - в Художествена галерия в Ловеч

Чрез експозициите виждаме как животът на Апостола не свършва на бесилото в София на 6 февруари (по стар стил) 1873 г., а продължава в пространството и времето, за да стигне до наши дни и да продължи напред в бъдещите