Ретроспектива на Марин Върбанов (1932 – 1989)

85 години от рождението на големия художник

"Вратата на Орфей", Марин Върбанов

Творчеството на художника Марин Върбанов, който промени представата на света за гоблена и текстила, ще представи професорът в катедра "Текстил - изкуство и дизайн" на НХА Анна Бояджиева. В експозицията са включени творби от фондовете на Националната галерия, Художествена галерия "Жорж Папазов" - Ямбол и Националната художествена академия. Шест рисунки, дарени от дъщерята на художника Боряна Върбанова, както и три големи гоблена, сред които емблематичната творба "Вратата на Орфей", ще бъдат акцент в пространството на галерия "Средец".

Марин Върбанов е роден на 20.09.1932 г. в Оряхово. Той е първият български художник, получил специално образование в областта на декоративния текстил. Още със завръщането си през 1959 г. инициира създаването на специалност "Текстил" към приложния факултет на Националната художествената академия и от 1960 г. поема ръководството й. Енергията му не познава граници. Преподаването на студентите върви паралелно с ръководството на Ателие за тъкани и гоблени към Творческия фонд на Съюза на българските художници (1967 г. - 1970 г.) и с творчески търсения, положили основите на така наречения "триизмерен гоблен". Авангардните му хрумвания нямат аналог у нас в онези години. Възпитаник на китайската художествена школа, в България той се обръща към старата родопска пластика - халищата и тепаната вълна, съчетавайки древните традиции с нова визия. През 1985 г. се завръща в Китай в Художествената академия Ханджоу , където преподава дизайн и въвежда системата на меката скулптура в изкуството, основава катедра "Текстил", която днес е Институт за съвременна текстилна пластика "Върбанов".

"Проф. Марин Върбанов не принадлежеше единствено на България, но и на Париж и на Китай. България го бе родила. Франция му дари сцената, на която той да утвърди своя талант, а Китай - той бе неговата духовна родина, тъкмо тук той съзря и тук приносът му беше най-значим." Сю Дзян, Шъ Хуей

1/1