Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Монета с автентичния образ на Христос?

ЗАГАДКИ НА АРХЕОЛОГИЯТА

Монета с автентичния образ на Христос?

Учен твърди, че Иисус Христос е едеският цар Изас Ману

Бронзова монета с лика на Христос като цар на Едеското царство в древна Месопотамия? - Възможно ли е Иисус Христос да е бил цар? Първоначално учените смятали, че образът върху монетата е портрет на Изас Ману - цар на Едеското царство, но специалистът по библейска история Ралф Елис е уверен, че върху монетата е образът на Христос. Той даже написа книга "Иисус, цар на Едеса".

Монетата от Едеса

Ралф е уверен, че владетелят Изас Ману и Иисус Христос са едно и също лице. Историците всъщност нямат сигурни данни как точно е изглеждал Христос. На тях обаче им е известно, че Изас Ману е бил юдей от Назарет и е бил разпънат на кръст от римляните, заедно с трима свои съратници. Това съвпадение е повод за сериозен размисъл. За младеж, чиято съдба много напомня на тази на Иисус говорят и т.нар. "едески легенди". Ето какво пише един изследовател: "Едеса е малка държава в Северна Месопотамия, в която християнството прониква в края на II в. Съществува сказание, че едеският цар Абгар V Велики пише писмо до Иисус Христос, а Христос му изпраща обратно Свое изображение върху платно". 

Образът на Христос върху плащаницата от Торино

В Едеса наистина са пазили като светиня някакъв образ на Христос, смятан за неръкотворен, говорят историческите хроники, и след завладяването на Едеса от арабите, този образ е бил пренесен в Константинопол. За него споменава историкът Евагрий /VI в./. Гореописаната светиня изчезнала при кръстоносните походи и се появила в храм, построен от граф дьо Шарни през 1353 г. Явно става въпрос за плащаницата на Христос. От 1578 г. тя се съхранява в специален ковчег в храма "Св. Йоан" в гр. Торино и е позната на света като Торинската плащаница.

Споровете за автентичността на плащаницата все още не са приключили - тя е обект на множество изследвания на учени и на мистификации на езотерици. Повечето експерти се обединяват около мнението, че плащаницата няма художествена стойност. Църквата се отнася към този въпрос също доста... "снизходително". Някои си позволяват дори изказвания от рода на това, че "тя е едно голямо парче платно с тъмни петна и едва загатнати черти на човешко лице". През 1898 г. фотографът Секондо Ниа, обаче, след като фотографира плащаницата, стига до разкритието, че тя представлява един негатив.

Плащаницата от Торино - спектрален образ

Това е неопровержимо доказателство, че тя не е рисувана. Плащаницата е естествен отпечатък, образуван по непознат и до днес начин във вид на негатив, векове преди съществуването на фотографията. В същото време е доказано от стотици изследвания със съвременна техника, че платното на плащаницата е от времето на Иисус, отпечатъците по нея не са получени от плоско изображение, а от обемно тяло, а кръвта е автентична. С две думи, човекът в плащаницата е умрял по същия начин, както и Иисус. Повечето от скептиците бяха принудени да признаят, че плащаницата не е мистификация, а е автентична.

Сега археологията ни поставя пред нова трудна задача - наистина ли образът от монетата, открита в Месопотамия, е образът на Иисус приживе и кой е бил Той, в крайна сметка? Как е истинското му име? - Изас Ману? Владетелят на Едеса е бил миротворец, ключова фигура в юдейско-римската война, военачалник. Според британеца Ралф Елис, Ману/Христос е едно и също лице, живяло до около 60-те години на I век. Ралф е категоричен, че на монетата е автентичният образ на Иисус Христос. Първият му по-късен образ - в бели дрехи и дълга коса, се появил, според Елис, едва в VI век и той много наподобявал автентичния от монетата?

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Актьори от софийските театри протестираха пред Столичната община

Ние наистина сме на ръба, заплатите са по 1000 лева... Много е трудно. Имаме и подкрепа на други колеги в други театри. Това няма да е последното ни събиране със сигурност зависи от развоя на нещата", коментира Венцислава Асенова от Столичния куклен театър

Нова огромна пясъчна рисунка гълъб се появи на плажа на българското Черноморие

Тя е с площ от от 25 000 квадратни метра (над 272 738,22 кв. фута). Днес тя е най-голямата пясъчна рисунка в света

Видни творци се застъпиха за изчезналите политически затворници в Беларус

Сред подписалите писмото са величия на световната литература като Салман Рушди, Херта Мюлер, Маргарет Атууд и Елфриде Йелинек, както и музикантите Игор Левит и Волф Бирман

Италия привлича експерти от два италиански музея във възстановяването на катедралата в Одеса

Традицията на италианските школи по реставрация днес се предоставя на разположение на проекта за възстановяване на стените и фреските на катедралата, поразени от руските бомби

Звучи изумително, но бебетата имат вкус към изобразителното изкуство

"Беше прекрасно да открием, че реагират на основните градивни елементи на картините - ръбове и цветове", казва водещият автор на проучването Филип Макадамс от университета на Съсекс

"Спасените и спасителите" в Пловдив

Изложба, посветена на 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи