КЛАСИКА С НОВА ВИЗИЯ
"Война и мир" с илюстрации от Теодор Ушев
Прочутият роман на Лев Толстой излиза в луксозно издание със знака на изд. „Кръг“
Съветваме всички почитатели на романа-епопея на Л.Н.Толстой - "Война и мир",да погледнат едно от последните руски преиздания ( в четири тома) от 2022г.( изд. "Галерея Классики", Санкт-Петербург),на тази може би най-издавана руска класическа литературна творба.Доста често класирана впрочем в първата тройка на най-значимите,световни литературни образци.Само в Русия и бившия СССР,има вероятно стотици издания от ХІХ в. до днес.Самите руски читатели признават,че това е може би най-представителното и естетически издържано издание ( и като полиграфия) на книгата.Освен това, то е и великолепно илюстрирано.При това с почти двеста цветни живописни (в гваш) и черно-бели графични, линеарни рисунки, работа на известния художник-илюстратор Андрей В.Николаев (1920-2013). При множеството руски и съветски художници,заели се с тежката задача да илюстрират това крайъгълно за руската литература произведение,пак публиката (а и художествените критици) признават,че именно живописните и графични творби на А.Николаев (датиращи от средата-края на 70-тте години на миналия век),са най-впечатляващи и изразителни.Много точни,близки и психологически верни на героите на Толстой.На фона на това издание,нашето-българското, колкото и да ни е неприятно,следва да признаем че доста отстъпва по качество на последното руско издание. Иначе чест и почитания за родните книгоиздатели и техните усилия,да приобщят родния читател към вечните класически и съвременни литературни творби.
Едно време Бекъм беше един от най-добрите футболисти без да може да играе с ляв крак, с глава, да пресира и да вкарва. Явно сега може да си един от най-дообрите художници без да можеш да рисуваш.
Знам,че много е нашумял напоследък ,но това което виждам като илюстрация не харесвам.Заклинания ,че вкуса ми е ретро и подобни не помагат
Винаги е въпрос на вкус, но за мен илюстрациите са чудесни, има движение, обран рисунък и емоция. Определено не са грозни, а нещо в нас е сбъркано, явно.
Зависи от гледната точка.На кого и какво точно му е..."сбъркано"! Така че,може би е най-добре да не слагаме "етикети" и раздаваме квалификации. Т.Ушев,е решил да подходи ексцентрично-икономично-експрионистично при илюстрирането на книгата..Може би! Той най-добре си знае. За разлика например от десетилетните търсения (от 60-тте до края на 70-тте г. на миналия век) на руския му колега Андрей В.Николаев (1920-2013). Автор на може би най-забележителния и психологически точен,визуален прочит на това класическо произведение.Още повече когато става въпрос за една класическа литературна творба.
Улеснения и привилегии за регистрирани потребители: