ГОЛЕМИТЕ УМОВЕ НА БЪЛГАРИЯ
Софийският университет почете философа проф. Исак Паси
90 години от рождението на видния учен и интелектуалец
Редактор : / 4190 Прочита 0 Коментара
проф. Исак Паси/Сн: АлефВ Софийския университет "Св. Климент Охридски" беше отбелязана 90-годишнината от рождението на големия български учен проф. Исак Паси, съобщи пресцентърът на висшето училище, цитиран от БТА.
Почетната годишнина на българския философ проф. Исак Паси беше отбелязана с Четвъртата годишна конференция Aisthetikos, организирана от Българското философско общество. В централното фоайе в Ректората на СУ беше открита и изложбата "Един живот с книгите", която може да бъде разгледана до 18 март.
Сред гостите на официалното откриване на изложбата са присъствали ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков, Соломон Паси - президент на Атлантическия клуб в България, доц. Иван Колев - ръководител на Катедрата "Философия" към Философския факултет на СУ, преподаватели и други.
доц. Иван Колев - ръководител на Катедра "Философия" към Философския факултет на СУ/Сн.: БТА
Доц. Иван Колев е поздравил присъстващите и е подчертал, че проф. Исак Паси е гордост не само за философската общност, но и за Университета.
Проф. Герджиков е изразил радостта си, че се почита 90-годишнината на видния учен и интелектуалец, и че изложбата поне отчасти представя огромното по обем творчество на проф. Исак Паси, а също така и поредицата от библиотеки, които той е създал.
Ректорът на Софийския университет е отбелязал, че мястото, на което е изложена експозицията, е такова, че през него минават много преподаватели и студенти и по-младото поколение ще има възможността да види за какъв размах става дума - за голямо дело, лично дело, посочвайки, че в същото време проф. Паси е бил вдъхновител и на едно колективно дело, което продължава и до днес.
Соломон Паси е изказал благодарност на Софийския университет за отношението, което има към паметта на своите представители. Той е припомнил, че една от аудиториите в Алма матер носи името на проф. Исак Паси и е добавил, че вече в продължение на осем години, под ръководството на доц. Иван Колев, творчеството на изтъкнатия философ непрекъснато бива съживявано.
В емоционалното си слово Паси е споделил, че за неговия дядо, за неговия баща, за него самия, както и за други членове на семейството му, които са завършили Софийския университет, "Алма матер е в много по-голяма степен техен дом, отколкото всяко едно от другите обиталища, които са имали".
Исак Паси е роден на 13 март 1928 г. в Пловдив, в семейството на Соломон Исак Паси - виден адвокат, общественик и испански вицеконсул в града. През 1950 г. завършва Право в Софийския университет.
Той е един от най-светлите умове на европейската философско-естетическа и литературна мисъл. Ерудит. Преподавател в Софийския университет, чиито зали винаги са пълни. Първото му есе "Дон Кихот" е публикувано през 1964 г. в сп. "Литературна мисъл". Автор е на над 40 книги, сред които есета, монографии, философски миниатюри, спомени, пътеписи, философски портрети и др.
Над 80 тома със съчинения на велики майстори на духа от цялата човешка история - от античността до XX век са издадени под негово авторство, обща научна редакция и коментари. Основоположник е на книгоиздателските поредици "Естетика и изкуствознание", "Философско-есеистична библиотека" и др.
Изключително важно място в цялостното естетическо дело на Исак Паси заемат неговите книги "Философски литературни етюди", "Смешното", "Френски моралисти", "Немска класическа естетика", "Метафората". Някои от тези книги имат пионерски характер за нашите условия, те извършват пробив в качеството на българската естетическа мисъл.
Благодарение на Исак Паси през годините става възможно в България да се появят съчинения на Цицерон и Хораций, Блез Паскал и Артур Шопенхауер, Фридрих Ницше и Густав Льобон, Дмитрий Мережковски и Анри Бергсон, Зигмунд Фройд и Карл Густав Юнг, Мигел де Унамуно и Хосе Ортега и Гасет, Лабрюйер и Вовнарг, Шамфор и Сьорен Киркегор, Йохан Хьойзинха и Владимир Соловьов, Лев Шестов и Николай Бердяев, Томас Ман и много други.
Умира на 13 август 2010 г. в София.