Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Издигнаха паметник на автора на "Абагар" в село Ореш

РОДОЛЮБИВИ БЪЛГАРИ

Издигнаха паметник на автора на "Абагар" в село Ореш

Епископ Филип Станиславов създава първата печатна книга на български език преди 366 години, а в послеслова пише, че я "подарява на своя български народ"

Страници от "Абагар" - първата печатна книга на новобългарски от Филип Станиславов/Сн. Уикипедия

На 12 август в село Ореш беше открит паметник на епископ Филип Станиславов. Като автор на първата българска печатна книга той е личност, оставила ярка следа в българската история и пример за поколения българи.  Идеята за издигане на монумента на Станиславов е на Кметството в Ореш и на НЧ "Филип Станиславов-1903", които организират кампания за набиране на средства.

Паметникът е изграден изцяло с помощта на дарители, към които се присъединява и Община Свищов.

Паметник на Епископ Филип Станиславов - автор на "Абагар" в с. Ореш/Сн. Община Свищов

Филип Станиславов  (1608-1674) е един от първите високообразовани българи.  Роден е в село Ореш, в семейство на павликяни, приели католическата религия. Учи в Италия, със стипендия, отпусната от Ватикана.

От 1627 до 1632 г. Филип Станиславов завършва Славянския колеж в Лорето, където изучава теология, история, география, италиански, латински език и хърватски език. Станиславов владее още турски, татарски и влашки.

Работи две години като преводач на славянски езици в Папския двор.

Мисионерства в различни селища на Източна България и Добруджа - работи неуморно за духовното израстване на своите сънародници. На два пъти е избиран за Епископ на Никополска епархия, която обхваща цяла Северна България,  със седалище в Русе. Той е и нейният първи епископ.

Изключителното му желание българите да бъдат образовани го кара да подготви и отпечата в Рим малка книжка, сборник с молитви - "Абагар" (1651г.).  Тя е украсена с 9 гравюри, рязани на дърво, изобразяващи светци. Била е предназначена да се носи като амулет "наместо силни мощи", във вид на свитък, навит около кръста или около лявата ръка. Засега в света са известни 17 запазени екземпляра, един от които е у нас и се пази в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Мемоарите на Доналд Съдърланд: Сурова честност и зловещо чувство за хумор

Книгата "Измислено, но все пак вярно" ("Made Up, But Still True") ще бъде публикувана на 12 ноември, когато актьорът ще навърши 89 години

Творби на 25 български илюстратори ще бъдат представени на панаира на детската книга в Болоня

Селекцията е направена специално за форума, който ще се състои от 8 до 11 април

Април отново ще бъде месец на четенето в България с "Походът на книгите"

Тази година Походът включва и националната кампания "Четяща класна стая", проектът е насочен към насърчаване на четенето сред децата

Изложба, посветена на детективския роман, се открива днес в библиотеката на университета в Кеймбридж

Сред експонатите посетителите ще могат да видят пишещата машина на Агата Кристи - "Ремингътн 1937", както и заглавната страница на последния й роман за детектива Еркюл Поаро - "Завеса"

Четирима български автори на Международния панаир на книгата в Лайпциг

На тазгодишното издание на панаира България ще бъде представена от четирима свои известни автори

Пролет на улица "Черешова" от Ротраут Сузане Бернер

В "Пролет на улица "Черешова" хората и животните са в движение навсякъде - в градината и във фермата в покрайнините на града, на пазара и по улиците, в универсалния магазин и в парка