РОДОЛЮБИВИ БЪЛГАРИ
Издигнаха паметник на автора на "Абагар" в село Ореш
Епископ Филип Станиславов създава първата печатна книга на български език преди 366 години, а в послеслова пише, че я "подарява на своя български народ"
Редактор : / 1283 Прочита 0 Коментара
Страници от "Абагар" - първата печатна книга на новобългарски от Филип Станиславов/Сн. УикипедияНа 12 август в село Ореш беше открит паметник на епископ Филип Станиславов. Като автор на първата българска печатна книга той е личност, оставила ярка следа в българската история и пример за поколения българи. Идеята за издигане на монумента на Станиславов е на Кметството в Ореш и на НЧ "Филип Станиславов-1903", които организират кампания за набиране на средства.
Паметникът е изграден изцяло с помощта на дарители, към които се присъединява и Община Свищов.
Паметник на Епископ Филип Станиславов - автор на "Абагар" в с. Ореш/Сн. Община Свищов
Филип Станиславов (1608-1674) е един от първите високообразовани българи. Роден е в село Ореш, в семейство на павликяни, приели католическата религия. Учи в Италия, със стипендия, отпусната от Ватикана.
От 1627 до 1632 г. Филип Станиславов завършва Славянския колеж в Лорето, където изучава теология, история, география, италиански, латински език и хърватски език. Станиславов владее още турски, татарски и влашки.
Работи две години като преводач на славянски езици в Папския двор.
Мисионерства в различни селища на Източна България и Добруджа - работи неуморно за духовното израстване на своите сънародници. На два пъти е избиран за Епископ на Никополска епархия, която обхваща цяла Северна България, със седалище в Русе. Той е и нейният първи епископ.
Изключителното му желание българите да бъдат образовани го кара да подготви и отпечата в Рим малка книжка, сборник с молитви - "Абагар" (1651г.). Тя е украсена с 9 гравюри, рязани на дърво, изобразяващи светци. Била е предназначена да се носи като амулет "наместо силни мощи", във вид на свитък, навит около кръста или около лявата ръка. Засега в света са известни 17 запазени екземпляра, един от които е у нас и се пази в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".