КОЛЕКЦИОНЕРИ И ЗНАЦИ
Стари рисунки отвеждат нови колекционери на пътешествие във времето
В Париж, Лондон или Ню Йорк на пазара се появяват нови колекционери на стари рисунки (15-19-и век) на възраст между 30 и 50 години, привлечени от форма на изкуство, която "ги отвежда на пътешествие във времето"
Редактор : / 781 Прочита 0 Коментара

В Париж, Лондон или Ню Йорк на пазара се появяват нови колекционери на стари рисунки (15-19-и век) на възраст между 30 и 50 години, привлечени от форма на изкуство, която "ги отвежда на пътешествие във времето", отбелязват специалисти в сектора, цитирани от Франс прес.
Професионалисти в сферата на финансите или правото, и по-рядко прохождащи в дигиталните технологии предприемачи са открили тази страст благодарение на онлайн продажбите по време на затварянията заради коронавирусната пандемия, отбелязва Луи дьо Безе, президент на Парижкия салон на рисунката и търговец на изкуство.
Сред тях се намират купувачи на лотове за милиони евро, потвърждават и от парижкия офис на аукционна къща "Кристис".
Нетърпеливи да открият "рядката перла", която да изложат в хола си, новите колекционери се интересуват от духа на рисунката, позволяващ им да се пренесат назад времето към периода на творчеството на художника", добавя Дьо Безе. Търговецът на изкуство е продал на един от тях "лист" от художника Йохан Хайнрих Фюсли (18-и век).
В Ню Йорк 36-годишният Доменико Ланзара, служител на голяма американска инвестиционна банка, разказва със страст за своята колекция, включваща около двадесет стари рисунки, предимно италиански от 16-и до 18-и век, която отскоро обогатява с немски рисунки от 19-и век.
"За мен това е начин да избягам от действителността, заобикаляйки се с предмети, които ми създават илюзията, че пътувам във времето", обяснява той.
Прекарващ голямата част от времето си онлайн, младият колекционер също така изпитва необходимостта да се върне физически към хартията, към нейната текстура и към белезите на времето, които я правят ценна и нямат нищо общо с дигиталното изкуство - една виртуална вселена, където всичко може да бъде модифицирано".
Новите колекционери вече не държат ценните находки в чекмеджета и тайници, а ги окачват по стените.
Някои търговци не смятат, че мрежата е най-подходящото място за подобна дейност. "Въпрос на доверие", казва 50-годишният Себастиан Кастел, редовен посетител на панаира, където го отвежда неговата "обсебваща страст".
"Интернет е практичен, но винаги трябва да видиш рисунката, преди да я купиш. Тогава откриваш най-необикновеното нещо: 400-годишен лист хартия, който е пътувал през времето. Това е потапяне в историята, което отваря много врати", добавя той.