БЪЛГАРСКИТЕ МАЙСТОРИ
Георги Чапкънов (Чапа) на 80
Фотографска изложба по повод юбилея на именития скулптор се открива днес в Националната гимназия за приложни изкуства
Редактор : / 4048 Прочита 0 Коментара
Георги Чапкънов с композицията си на братя Прошек през 2017 г. (Снимка: BulFoto)Изложба "Георги Чапкънов през погледа на Иван Бакалов" ще бъде открита днес в Националната гимназия за приложни изкуства "Свети Лука" по повод 80-ата годишнина на големия скулптор. Експозицията се състои от 30 фотографии.
Те са заснети в ателието на Георги Чапкънов-Чапа в различни периоди в продължение на няколко десетилетия, съобщават организаторите, цитирани от БТА.
Иван Бакалов документира процеса по изработката на някои от най-известните скулптури на Георги Чапкънов, сред които тези на Радой Ралин и Йордан Радичков, като успява да улови и момента на контакт между скулптора и неговите модели. Към изложбата е създаден и електронен каталог, който показва различни страни от творческия и технологичен процес на автора, като представя и неговите скулптурни произведения, намиращи се на територията на София. Проектът е създаден през 2021 г. от фестивала "Фотофабрика".
2004 г. Георги Чапкънов с пластиката "Отвличането на Европа" (Снимка: BulFoto)
Скулпторът Георги Чапкънов (Чапа) е роден на 24 януари 1943 г. в с. Вълчи дол, Варненско. На 13 години той идва в София, за да учи рисуване. През 1968 г. завършва изящна скулптура в Художествената академия в София при проф. Иван Мандов и доц. Илия Илиев, след което специализира леярство в Париж. От 1974 г. в продължение на 23 години е преподавател в Художествената академия, където е професор и ръководител на катедра "Художествена обработка на метал".
МАЙСТОР НА МАЛКАТА ПЛАСТИКА
Май 2014 г. Георги Чапкънов показва проекта за паметник на Петър Гюзелев (Снимка: BulFoto)
Скулпторът е ненадминат майстор на малката пластика. Той твори и монументална скулптура, плакети, барелефи, монети, медали, гербове, керамика, портрети от бронз, графики, живопис, скулптури от вторични суровини.
Дълъг е списъкът на участията му в изложби и конкурси в България и в чужбина. Автор е на творби, които са притежание на частни колекции и музеи на открито. Негови работи са притежание на Националната художествена галерия в София, на Ермитажа в Санкт Петербург, на музея в Щутгарт, в Международния олимпийски комитет в Лозана - скулптурата "Момиче с обръч", в Брюксел, Лондон, Виена, Хавана, Париж, Берлин, Япония, Швейцария, Индия и др.
Има над 30 самостоятелни изложби, а първите му са през 1975 г. в София и през 1976 г. в Пловдив.
ПОСТИЖЕНИЯ В ЧУЖБИНА
Той е първият български скулптор, удостоен през лятото на 1990 г. с една от осемте награди на първия в света Музей за скулптури на открито в местността Хаконе в Япония. Наградата е определена от журито на Международния конкурс на името на Роден, който се организира от музея за скулптури на открито "Уцукушигахара" в Северните японски Алпи, на около 350 км от Токио. Георги Чапкънов я получава за творбата си "Екологично присъствие", посветена на френския скулптор Сезар, в конкуренция с творби на 442 автори от 31 страни. На следващата година с творбата си "Х+" той печели Наградата за съвършенство на седмия Международен конкурс за абстрактна пластика на името на Хенри Мур в Япония, в който участват 740 автори от 35 страни. През 1992 г. по покана на музея "Моран" Георги Чапкънов участва в изложба на открито в Сеул, Република Корея, където творбите се правят на място. Там остават неговите скулптури "Водно конче" и "Кучето". През 1993 г. той е в Швейцария, където прави скулптурата си "Бикът" в първия музей на открито в кантона Жура.
Георги Чапкънов с композицията си на братя Прошек през 2017 г. (Снимка: BulFoto)
2012 г. Със семейството си (Снимка: BulFoto)
През април 1993 г. Георги Чапкънов има възможността да скулптурира от натура италианския режисьор Федерико Фелини в Рим, където е поканен от галериста Енрико Тоди. Италианците били изумени от бързината, с която Чапа успял да пресътвори образа на режисьора - само за три сеанса от по 40 минути. Същата година за скулптурния портрет на Федерико Фелини той е удостоен със специалната награда на президента на Италия - "Солмона" за заслуги към италианската и световната култура.
СКУЛПТУРИТЕ МУ В БЪЛГАРИЯ
В две последователни години - 1987-1988 г. през лятото Георги Чапкънов прави скулптури от старо желязо на Дон Кихот и Санчо Панса пред Дома на хумора и сатирата в Габрово. Негови са и скулптурите на Хитър Петър и Чарли Чаплин, разположени в откритото пространство пред музея. Той е неколкократен участник в Габровското биенале, както и в международното жури на конкурса, носител е и на наградата "Златният Езоп" от Международното биенале на хумора и сатирата в Габрово (1965). Георги Чапкънов е създател на статуетките "Златният Езоп" и "Чарли Чаплин", както и на плакета "Хитър Петър", които се връчват като награди на международните конкурси, организирани от Дома на хумора и сатирата в Габрово.
Георги Чапкънов и Светлин Русев през юни 2016 г. (Снимка: BulFoto)
Георги Чапкънов е съавтор заедно с Кирил Гогов на герба на България (1997). Негови монументални творби има на много места в София и страната. Той е автор на статуята "Св. София" в София (2000), на статуетката на театралните награди "Аскеер", на Паметника на дарителите в Свищов (2005), на "Орфей и Евридика" в Смолян (2007), на паметника на проф. Иван Шишманов в Свищов (2012), на паметния знак на тридесет и първи Силистренски полк (Железния) в Силистра, на скулптурите на баща и син Славейкови на едноименния площад в София, на паметника на Паисий Хилендарски в София в Борисовата градина, на пластиката "Слънцето" на НДК и др. Правил е скулптурни потрети на Йордан Радичков и на Радой Ралин.
Март 2014 г. Георги Чапкънов в ателието си вае портрета на Красимир Дачев(Снимка: BulFoto)
НАГРАДИТЕ
От 2010 г. Георги Чапкънов е член на Европейската академия за наука и изкуство в Залцбург, Австрия. Два пъти е носител на Голямата награда за скулптурен портрет на Съюза на българските художници през 1969 г. и 1972 г. Три пъти е носител на наградата "Марко Марков" на Съюза на българските художници (1977,1979,1986).
През февруари 2008 г. (Снимка: BulFoto)
През 1991 г. получава Голямата награда за скулптура от триеналето на изящните изкуства в Ню Делхи, Индия. Почетен гражданин на Габрово.
Почетен гражданин на Свищов (25 април 2013), Почетен гражданин на София (17 септември 2014). На 19 май 2015 г. е удостоен с орден "Св. св. Кирил и Методий" - огърлие за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството.
През 2020 г. излиза книгата "И Чапа създаде света. Истории за хора и статуи" от Елена Кръстева, посветена на срещите на скулптора в живота и изкуството му.