АКАДЕМИЦИ
Дечко Узунов и неговите "Фрагменти от Европа"
С тях отвори врати новият филиал на СГХГ - Художествена галерия "Дечко Узунов"
Редактор : / 2852 Прочита 0 Коментара

Художествената галерия "Дечко Узунов" - филиал на Софийската градска художествена галерия /СГХГ/, в дома на автора, бе представена днес официално с изложбата "Фрагменти от Европа" - пейзажи от колекцията на ХГ "Дечко Узунов", съобщават инициаторите, цитирани от БТА.
Намираща се на бул. "Драган Цанков" 24, къщата на твореца и интелектуалец Дечко Узунов /1899-1986/ преди повече от десетилетие е превърната в музей, част от музейната мрежа на СГХГ.
Рилски манастир, 60-те години на ХХ в.
Състои се от изложбена зала и ателието на художника, в което се съхраняват над 13 000 негови живописни и графични творби. По-голямата част от произведенията, изпълнени в маслена техника, са познати на публиката, но сред хилядите листове с акварели, рисунки, проекти и скици на Дечко Узунов остават все още доста интересни и непоказвани произведения, отбелязват от екипа.
Пейзаж от Испания, 70-те години на ХХ в.
Изложбата "Фрагменти от Европа" е посветена на Европейската година на културното наследство. В нея са представени десетина от държавите, до които Дечко Узунов пътува.
През живота си художникът има възможността да посети почти всяка европейска страна, както и да види някои държави в Азия, Северна и Южна Америка. Подбраните пейзажи разкриват различни гледки от Франция, Италия, Турция, Гърция и други.
Изложбата е придружена от кратки текстове, в които се проследява кога художникът е бил в страната и кои са културните и природните обекти, избрани да бъдат вписани в световния списък на ЮНЕСКО.
"В изкуството най-плъзгавото, най-опасното е да се увлечеш в модното. И в подражателството. Ако подражаваш, лесно можеш да постигнеш известен успех. Но той е временен.
Вечното е онова, което ще преживей. Което ще преживей и смъртта ти, и онова произведение, което направиш в момента, трябва да се цени колкото може по-дълги години. Тогава вече можеш да си спокоен, че наистина си творил изкуство, което заслужава да бъде признато", посочва Дечко Узунов във в. "Поглед" през 1983 г., припомнят организаторите.