Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Дечко Узунов и неговите "Фрагменти от Европа"

АКАДЕМИЦИ

Дечко Узунов и неговите "Фрагменти от Европа"

С тях отвори врати новият филиал на СГХГ - Художествена галерия "Дечко Узунов"

Пирея, 1934

Художествената галерия "Дечко Узунов" - филиал на Софийската градска художествена галерия /СГХГ/, в дома на автора, бе представена днес официално с изложбата "Фрагменти от Европа" - пейзажи от колекцията на ХГ "Дечко Узунов", съобщават инициаторите, цитирани от БТА.

Истанбул, 1943

Намираща се на бул. "Драган Цанков" 24, къщата на твореца и интелектуалец Дечко Узунов /1899-1986/ преди повече от десетилетие е превърната в музей, част от музейната мрежа на СГХГ.

Рилски манастир, 60-те години на ХХ в.

Състои се от изложбена зала и ателието на художника, в което се съхраняват над 13 000 негови живописни и графични творби. По-голямата част от произведенията, изпълнени в маслена техника, са познати на публиката, но сред хилядите листове с акварели, рисунки, проекти и скици на Дечко Узунов остават все още доста интересни и непоказвани произведения, отбелязват от екипа.

Пейзаж от Испания, 70-те години на ХХ в.

Изложбата "Фрагменти от Европа" е посветена на Европейската година на културното наследство. В нея са представени десетина от държавите, до които Дечко Узунов пътува.

Генуа, ок. 1966

През живота си художникът има възможността да посети почти всяка европейска страна, както и да види някои държави в Азия, Северна и Южна Америка. Подбраните пейзажи разкриват различни гледки от Франция, Италия, Турция, Гърция и други.

Москва, 1965

Изложбата е придружена от кратки текстове, в които се проследява кога художникът е бил в страната и кои са културните и природните обекти, избрани да бъдат вписани в световния списък на ЮНЕСКО.

Дубровник, 1966

"В изкуството най-плъзгавото, най-опасното е да се увлечеш в модното. И в подражателството. Ако подражаваш, лесно можеш да постигнеш известен успех. Но той е временен.

Вечното е онова, което ще преживей. Което ще преживей и смъртта ти, и онова произведение, което направиш в момента, трябва да се цени колкото може по-дълги години. Тогава вече можеш да си спокоен, че наистина си творил изкуство, което заслужава да бъде признато", посочва Дечко Узунов във в. "Поглед" през 1983 г., припомнят организаторите.

Пейзаж (Метеора), края на 60-те години на ХХ в.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Графика от Япония" във Варненската художествена галерия

От 26 юли до 21 август 2024 г. ще бъдат показани произведения, свързани с Международното биенале на графиката - Варна

Вежди Рашидов за колекцията си: Не можем да говорим за големите майстори на съвремието, без образците на старите

"Изкуството след XVI в., XVII в., XVII в. и XIX век е "сложна закачка", защото много от картините имат свой собствен живот", каза още скулпторът на откриването на изложбата "Западноевропейско изкуство XVII – XIX век" в галерия Vejdi

Руски музей е обвинен в "нацистка пропаганда" заради картина на беларуски художник

Музеят Ерарта има най-голямата колекция на съвременно изкуство в Русия

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Без кръвни връзки" от Боряна Петкова

Откриването е на 25 юли, четвъртък, 18.30 часа в САМСИ (Софийски арсенал - Музей за съвременно изкуство)

Украинският график Константин Калинович представя "Моята зимна градина"

Експозицията ще бъде на разположение на жители и гости на морската столица до 13-ти август в ЗАЛА 1 на галерия Ларго, както и онлайн