Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Шедьовърът „Корсар“ за първи път на софийска сцена

БАЛЕТНА ПРЕМИЕРА

Шедьовърът „Корсар“ за първи път на софийска сцена

Премиерата на балета от Адолф Адам е на 24 ноември, от 19:00 часа на сцената Софийската опера и балет

Елдар Алиев, хореограф/Сн. Софийска опера и балет

На 24 ноември, за първи път на сцената на Софийската опера и балет ще се играе премиерата на балета "Корсар" от Адолф Адам. Следващите премиерни спектакли през ноември са на 25 и 26.

"Балетът "Корсар" е един от известните класически балети, който ще включим с огромна радост в репертоара си" -разказва Сара-Нора Кръстева, художествен ръководител на балетната трупа на Софийската опера и балет.

Сара-Нора се запознава с Елдар Алиев, световноизвестен балетист, хореограф и педагог през 2014 г., на Международния балетен конкурс във Варна. Тогава хореографът обещава да постави в София своя редакция на прочутия балет. Алиев пътува няколко пъти до Операта ни, за да се запознае със състава на балета, с оркестъра и диригентите, които ще работят над "Корсар". Хореографът е с отлични впечатления от всеки член от балетната трупа на първия ни театър, от дисциплината и таланта на артистите, които Сара-Нора Кръстева ръководи.

Елдар Алиев пристига на 17 ноември в София и ще бъде до 24 ноември, за да е заедно с колегите си от България до премиерата на шедьовъра "Корсар".

Елдар Алиев, хореограф/Сн. Софийска опера и балет

Кой е Елдар Алиев?

Той е хореограф, автор на либретото и художник по осветлението на оригинална и динамична версия на творбата.

Алиев е роден е в Баку, където завършва Хореографското училище. През периода 1979 - 1992 г. е водещ солист на Кировския (Мариинския) театър. По време на работата си там се проявява не само като превъзходен в техническо отношение класически и модерен танцьор, но и като талантлив интерпретатор на изпълнените роли. В творческия му репертоар са водещи партии в балетите "Дон Кихот", "Легенда за любовта", "Корсар", "Лебедово езеро", "Баядерка", "Спартак" и много други.

Географският район на гастролите на Елдар Алиев обхващат повече от 40 страни по света и най-престижните сцени: "Кенеди център" във Вашингтон, Метрополитен опера в Ню Йорк, Парижката опера, Римската опера, Миланската "Ла Скала", "Ковънт Гардън" и театър "Колизеум" в Лондон, Берлинската държавна опера, театър "Белас Артес" в Мексико, театър "Колон" в Буенос Айрес, Операта в Сидни и др. Изпълнителската му кариера включва също изпълнения като гост-солист на балетните трупи на Болшой театър и Австралийския балет.

Като танцьор е работил с най-знаменити съвременни хореографи: Ю. Григорович, Р. Пети, М. Бежар, А. Алонсо, О. Виноградов, В. Василиев, М. Вайнрот. Негови партньорки на сцената са били изтъкнатите балерини: Г. Мезенцева, Г. Комлева, Т. Терехова, С. Гийем, А. МакКероу, Л. Браун, А. Асълмуратова.

От 1992 г. работи в САЩ, където е поканен в качеството на водещ солист в трупата на "Бале Интернасионал" (Балетен театър на Индианополис), а скоро става неин художествен ръководител. Единствената балетна трупа на Индиана се превръща в професионален колектив от световна класа, изявяващ се пред възторжената публика в Лос Анджелис, Ню Йорк, Монреал, Пекин, Тайпей и много други градове.

През периода 1992 - 2005 г. под ръководството на Елдар Алиев в "Бале Интернасионал" са създадени повече от 30 спектакъла, в числото на които авторските му версии на спектаклите "Хиляда и една нощ" на Ф. Амиров, "Лешникотрошачката" и "Спящата красавица" на Чайковски, "Жар птица" на И. Стравински, "Корсар" и "Жизел" на А. Адам, "Дон Кихот" на Л. Минкус и др.

През 1996 г. получава наградата на Бизнес вестника на Индианополис "40 under 40", присъждана на четиридесетте най-добри ръководители в щата. За принос в развитието на изкуството в САЩ е награден със специална грамота от губернатора на щата Индиана, а 21 юни е провъзгласен от кмета на Индианополис за Ден на Елдар Алиев.

От 2006 г. работи като гост-консултант, педагог, балетмайстор и хореограф с водещите трупи и балетни академии в Европа, Азия и Америка като: Шведски кралски балет, националните балети на Словакия, Китай и Канада, Синсинати балет в САЩ, балет "Юнивърсъл" в Сеул, Балет на Хонг Конг, Пекинска танцова академия, театър "Масимо" в Италия, Испански балет.

Елдар Алиев изпълнява също така задължението на художествен ръководител на Унгарския национален балет, изнасял е лекции в Харвардския университет и колежа "Васър". Влизал е в състава на журито на международни конкурси за балетни артисти в Прага, Сеул, Ню Йорк, Пекин. През 2014 г. е избран за заместник-председател на журито на 26-ия Международен балетен конкурс във Варна.

Творческата съдба на Елдар Алиев се развива така, както предсказва балетният критик Клайв Барнс, който пише в "Ню Йорк Поуст": "Рядката универсалност и способност да се потопи в глъбините на ролята - това е, което прави Елдар действително изключителен артист, който ще способства в значителна степен за развитието на танцовото изкуство в тази страна".

Понастоящем Елдар Алиев съвместява работата си на хореограф постановчик с преподавателска дейност по цял свят.

От 2016 г. той е Главен балетмайстор на Приморската сцена на Мариинския театър.

През юни 2016 г. на Елдар Алиев е присъдено званието Почетен професор на Шанхайската държавна консерватория на Народна Република Китай в областта на танца.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Стефан Вълдобрев и "Обичайните заподозрени" тръгват на лятно турне !УДИВИТЕЛНИ ВЪПРОСИТЕЛНИ?

Осем града и нов албум с единайсет нови песни - това са предвидили музикантите за срещите си с публиката през юни и юли

Богата програма в Ловеч ще отбележи Международния ден на театъра на 27 март

Основният акцент на "Деня на отворените врати" е новото име на театъра, който ще се казва "Борис Луканов"

Последни дни за гласуване за "Музикант на годината 2023"

Имената на победителите ще бъдат обявени на тържествена церемония "Музикант на годината 2023"

Площад "Театрален" ще бъде открит в Пловдив на Световния ден на театъра - 27 март

Целта е да бъде обозначено пространството, на което се е намирал Международен театър "Люксембург" и се е създала първата професионална театрална трупа в България

Започва Национален конкурс за лирично стихотворение на името на Петко и Пенчо Славейкови

"Авторитетната "Славейковата награда" се присъжда на български или чуждестранен автор за лирично стихотворение

В Световния ден на театъра гледаме фотоизложбата "Артистични спомени" на Божидар Марков

Изложбата представя 63 уникални кадъра от спектакли, реализирани в Народния театър през последните 20 театрални сезона