Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Паметници на Патриарх Евтимий и Св. Киприян - в Двора на Кирилицата

НАРОДНА ПАМЕТ

Паметници на Патриарх Евтимий и Св. Киприян - в Двора на Кирилицата

Тържественото им откриване е предвидено за 23-ти септември

Снимка: Двор на Кирилицата

На 23-ти септември 2019 г. в Двора на Кирилицата в Плиска ще бъдат тържествено открити паметниците на Св. Патриарх Евтимий Търновски - скулптура на Борис Гондов, и на Св. Киприян /др. Киприан/, на руския скулптор Александър Миронов.

Снимка: Двор на Кирилицата

Още

"Истинската история на Освобождението 1860-1878"  - седмо издание

"Истинската история на Освобождението 1860-1878" - седмо издание

Личността на Патриарх Евтимий - Св. Евтимий Търновски (ок.1325- ок.1403) е знакова фигура за българския народ. Той става патриарх по всенародно желание в една от най-бурните и страшни епохи в историята ни. Когато през 1393 г. султан Баязид I обсажда Търново, отбраната на града се ръководи от патриарх Евтимий. Осъден ена смърт от завоевателите, но според легендата, когато екзекуторът вдигнал брадвата над главата на патриарха, ръката му се вцепенила. Тази сцена кара османската власт да го прати на заточение, вероятно в Бачковския манастир, където по-късно той умира.

Патриарх Евтимий е не само религиозен водач и родолюбец, но и духовен водач на българския народ. Той ръководи Търновската книжовна школа и извършва правописна и езикова реформа на българския език. Поради голямото културно влияние на България върху славяно-православния свят, Евтимиевата реформа се отразява на писмеността в Сърбия, Влахия, Молдова и руските княжества. Значението на Евтимий Търновски за възхода на българската книжовност от втората половина на 14 век е неоценимо. Той се бори с ересите и с упадъка на нравите. Св. Евтимий получава известност в целия православен свят и мнозина митрополити се обръщат към него за тълкувания на богословски и църковни въпроси.

Снимка: Двор на Кирилицата

Паметникът на Патриарх Евтимий в Двора на Кирилицата е дело на световно известния български скулптор Борис Гондов - автор на монументална скулптура, портретни паметници и изящна скулптура. Гондов е автор и на паметника на Патриарх Евтимий във Велико Търново, както и на паметника на Цар Борис I в Плиска.

Още

Изложба в Бургас представя всички български светци в "Нощта на музеите"

Изложба в Бургас представя всички български светци в "Нощта на музеите"

Св. Киприян (ок. 1336 - 16.09.1406г.) - митрополит Киевски, Литовски, Московски и на цяла Русия, е български просветител, книжовник, иконописец и деятел на Православната църква в България, Византия и древна Русия, продължител на делото на своя духовен брат Св. Патриарх Евтимий Търновски.

Свети Киприян e сред многото забележителни българи, които напускат отечеството си, но допринасят за престижа на родината си сред обществата на други народи. Св. Киприян развива широка духовно-религиозна, просветно-книжовна и дипломатическа дейност. Когато през 1395 г. последният от големите завоеватели на Изтока - хан Тамерлан (Тимур), напада руските земи, Св. Киприян бил този, който поддържал духа на народа. Той съдейства за издигането на редица храмове и монашеска обител. Московският митрополит е и иконописец, спомагащ за оформянето на големите иконописни школи - Новгородска, Строгановска и Московска. След себе си митрополитът оставя въвеждането на Исихазма в Русия, богослужебно-книжовна реформа, нов агиографски стил и нов жанр в руската литература. Отчитайки забележителната и разнородна дейност на Св. Киприан, българинът Григорий Цамблак се обръща към русите: "Нашето отечество го роди, а вам Бог го дари..."

Св. Киприян, автор: доц. Александър Миронов /Снимка: Двор на Кирилицата/

Автор на бюст-паметника на Св. Киприан е доцентът от Московската художествена академия "В. Суриков" - Александър Миронов, който лично ще присъства на събитието в Двора на Кирилицата на 23-ти септември. Доц. Миронов е завършил академията с "червена диплома" за отличен успех и се утвърждава като автор с оригинален авторски почерк. Негови творби присъстват в музейните експозиции на Москва, Анкара и в частни колекции в Русия, Франция, Германия, Канада и др.

Паметниците на двамата светци ще бъдат тържествено открити от почетния гражданин на Велико Търново проф. Пламен Павлов, на 23-ти септември т.г. в 15 часа. В програмата на тържествената церемония е включен музикален рецитал и почетно поднасяне на венци и цветя.

Снимки: Двор на Кирилицата

Още

Откриват Алея на писателите в Двора на Кирилицата в Плиска

Откриват Алея на писателите в Двора на Кирилицата в Плиска

Още

Бюст-паметник на Ботев ознаменува националния ни празник в Двора на кирилицата

Бюст-паметник на Ботев ознаменува националния ни празник в Двора на кирилицата

Още

Осветиха паметника на цар Борис Покръстител в Двора на кирилицата

Осветиха паметника на цар Борис Покръстител в Двора на кирилицата

Още

В Двора на Кирилицата почетоха 1150-годишнината от Успението на Св. Кирил Славянобългарски

В Двора на Кирилицата почетоха 1150-годишнината от Успението на Св. Кирил Славянобългарски

 

Коментирай 2

Календар

Препоръчваме ви

Изложба "Избрано" - живопис, графика, акварел от 19 март до 26 април 2024 г.

Галерия "Икар "отбелязва 25 години на своята мисия да популяризира в страната и чужбина съвременното българско изкуство

"Ден на европейските автори" ще бъде отбелязан в 40 държави на Стария континент

Официални представители на инициативата за България, определени от Европейския писателски съвет в Брюксел, са Неда Антонова, Боян Ангелов и Анжела Димчева

НОВА ГЕНЕРАЦИЯ с бутиков концерт на 20 март в "Строежа"

Само 300 души ще могат да гледат бандата на живо

"Разпад и съпротива" – на 14 март ще се проведе четвъртото издание на Streaming Generation

Сценичните интерпретации тази година са дело на едни от най-обещаващите млади режисьори – Владислав Стоименов, Кристина Беломорска и Ростислав Георгиев, които експериментират с текстове от Станислав Стратиев и Радой Ралин