ПРЕМИЕРА
Дванайсет "Пустиняци" говорят за живота в най-бедния район на Европейския съюз - Северозападна България
"Пустиняци" - с почетен диплом от "София филм фест", ще има премиера в Дома на киното довечера
Редактор : / 727 Прочита 0 Коментара
"Пустиняци" (Снимка: София Филм Фест)"Пустиняци" на Цветан Драгнев - българското предложение в Документалния конкурс на 21-ия "София филм фест", отличен с почетен диплом (special mention), ще има премиера в Дома на киното тази вечер от 20.00 ч., съобщават организаторите. Следващата дата, на която можете да гледате филма е на 5 април от 19.00 часа.
"Пустиняци" (Снимка: София Филм Фест)
На малка запустяла гара влакът спира само заради разписанието. Никой не слиза и не се качва. На гарата живее семейството на пенсиониран стрелочник. В близкото село поети копаят гробове. Прожекционист си спомня за пълни киносалони. Стар дядо търси любовната круша. Овчар мечтае за сладолед в ресторант. Фелдшер философ се грижи за възрастна самотна жена. Дванайсет пустиняци говорят за живота в най-бедния район на Европейския съюз - Северозападна България.
Филмът е мозайка от портрети от живота на селата в България, изповед на малките хора за големите неща - кравите, живота, вярата, смъртта, ползата от кучетата и мишките и нуждата от руси сервитьорки, Жан-Пол Сартр и екзистенциализма, речния риболов, старите врачки и вятъра. Сценарист е Христо Илиев - Чарли, оператор - Пламен Гелинов, продуценти - "Гала филм" - Галя Тонева и Кирил Кирилов.
"Пустиняци" (Снимка: София Филм Фест)
"Искахме да направим филм за провинцията, дълбоката, дето много-много не я показват. С две думи - кметът, братовчедите му, собственикът на селския магазин и местният арендатор да не участват във филма. Не защото са лоши хора, а защото не са оцеляващи, не са баш пустиняци, казва Цветан Драгнев.
По думите му екипът е намерил много интересни и колоритни хора. Част от тях не са влезли във филма - просто не е имало място.
"Пустиняци" (Снимка: София Филм Фест)
"Имаше овчар, който казваше, че има само 99 билки в света и те са около селото. Знаеше ги поименно. Англичанин строеше сам дървена малка къща и благославяше България. А един мъж почти беше изпълнил мечтата си да има соцавтобус "Чавдар". Беше го паркирал пред къщата си, но нямаше пари за акумулатори, за да го подкара. Онова, което ни впечатли и мисля, че го има и във филма, е тяхната своеобразна духовност и мъдрост", отбелязва режисьорът.