КАМЕРНИ КОНЦЕРТИ
Cellissimo "подгрява сезона" на Софийската филхармония
Проф. Анатоли Кръстев, дъщеря му Калина, синът му Атанас и пианистката Маргарита Илиева - заедно на една сцена
Редактор : / 530 Прочита 0 Коментара
Проф. Анатоли Кръстев, Атанас Кръстев и Калина КръстеваАнсамбъл "Cellissimo" в състав - проф. Анатоли Кръстев, Калина Кръстева, Атанас Кръстев и пианистката Маргарита Илиева ще изнесат концерт на 8 септември 19.00 ч. в Камерна зала "България".
Проф. Анатоли Кръстев и Маргарита Илиева
В програмата са включени произведения на Бах, Равел, Римски-Корсаков, Елгар, Петър Христосков, Макмилан, Дебюси, Пиацола и други, съобщава БТА.
Новият творчески сезон 2017/18 ще премине под знака на 80-годишнината от създаването на зала "България". Празничният концерт по този повод - на 9 октомври, е и официалното откриване на сезона, но и за септември е подготвена програма, която може да задоволи всички вкусове, отбелязват от състава.
Виолончелото е сакрален инструмент в дома на семейство Кръстеви. Проф. Кръстев е потомствен виолончелист като баща си, чичо си и дядо си. Въпреки нежеланието му, Калина и Атанас също избират фамилния инструмент.
Анатоли Кръстев е роден през 1948 г. в София. Завършва Френски колеж и Консерваторията в Тунис при Гвидо Еврайт и Българската държавна консерватория при проф. Велко Карастоянов. Специализира при Андре Навара и Янош Старкър. Концертира в Европа, Америка, Азия и Африка.
От 1972 г. е преподавател, а после и професор в Държавната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров". Негови възпитаници свирят и преподават на няколко континента. Води майсторскски класове в Европа, САЩ, Корея, Бразилия.
Член е на журито на много международни конкурси, между които в Прага, Рио де Жанейро, Ваймар. Почетен президент е на Академията за обучение на млади таланти в Марсилия. Носител е на Кристална лира (2004) и Златна лира (2007) на СБМТД и наградата "Златна муза" (2007), както и на много отличия от конкурси и музикални форуми.
През 2000 г. Анатоли Кръстев основава заедно с Йосиф Радионов и Майер Франк - клавирното трио "Кинор", а през 2002 г. - виолончеловия ансамбъл "Cellissimo".
Записал е над 25 грамофонни плочи и дискове в български и чуждестранни звукозаписни фирми. Един от последните му албуми, издание на "Classics Collection" - "Forever Gold", е компилация от негов запис на Концерта на Дворжак в си минор и запис на Андре Навара - Концерта от Елгар.