Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

ONE DANCE WEEK: Танц от сърцето на Египет

МАГИЯТА НА ТАНЦА

ONE DANCE WEEK: Танц от сърцето на Египет

Оливие Дюбоа, eдин от най-ярките гласове на съвременния танц във Франция, гостува на ONE DANCE WEEK с новия си спектакъл ИТМАРАГ

На 21 май 2021 българската публика ще се срещне с един необикновен мултидисциплинарен спектакъл. ИТМАРАГ, най-новото произведение на френския хореограф Оливие Дюбоа, пресъздава на сцената образа на днешен Eгипет и ни кани да се потопим в атмосферата на "Махраганат" - музикален уличен жанр, наричан още "електро-чааби", създаден от младежи в Кайро по време на египетската революция през 2011 г.

Снимка: © François Stemmer

Eгипет и ни кани да се потопим в атмосферата на "Махраганат" - музикален уличен жанр, наричан още "електро-чааби", създаден от младежи в Кайро по време на египетската революция през 2011 г.

Днес "Махраганат" е гласът на цяло едно поколение, a с помощта на седем египетски танцьори и музиканти Дюбоа пренася този жанр от улицата на сцената.

Заглавието на спектакъла е вдъхновено именно от този жанр, а значението му може да бъде преведено като "празнувай!".

Публиката в България, първа след френската, ще се докосне до новото произведение на компанията на Оливие Дюбоа. ИТМАРАГ ще бъде показан в Пловдив непосредствено след световната му премиера във Франция, която се състоя на 29 януари, и преди представянето му на сцените на едни от най-влиятелните фестивали в Европа.

Снимка: © François Stemmer

"От много години живея между Париж и Кайро. Видях как се роди тази вълна и как постепенно заля египетската музикална сцена. Египтяните пеят и танцуват навсякъде, по дискретен и интимен начин, разбира се, защото това е съществена част от тяхната култура. С много любопитство наблюдавах развитието на този див, инстинктивен феномен, преплитащ музика и танц. Може да изглежда по-малко "високоскоростен" от другите форми, но е напълно наситен, сякаш всяко пространство и всеки миг трябва да бъдат запълнени, сякаш времето изтича." казва Оливие Дюбоа

Спектакълът е резултат от няколкомесечната работа на Дюбоа в Египет в партньорство с B"sarya for Arts - ново независимо пространство в Александрия, което подкрепя млади египетски музиканти и визуални артисти. Видеото към парчето Talaa, част от ИТМАРАГ, можете да гледате ТУК

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

Билети за спектакъла на 21 май 2021 в Дом на културата '"Борис Христов" ще може да намерите от 15 март на касите на EasyPay в цялата страна, както и онлайн в мрежата на ЕPAYGO .


ИТМАРАГ гостува в Пловдив с подкрепата на Френски институт в България.
Допълнителна информация за спектакъла ще намерите - ТУК
Събитието във Facebook следете - ТУК
ONE DANCE WEEK 2021 е част от Програма "Наследство" на Пловдив - Европейска столица на културата 2019.

Още Треска за Димитрис Папайоану

Треска за Димитрис Папайоану

Още Новият спектакъл на Димитрис Папайоану открива тринадесетото издание на международния фестивал за съвременен танц

Новият спектакъл на Димитрис Папайоану открива 13-ото издание на ОNE DANCE WEEK

Още Подарете си "Mаmma mia" за Деня на влюбените

Подарете си "Mаmma mia" за Деня на влюбените

Още Балет "Арабеск" представя модерен прочит  на най-великата любовна история на всички времена

Балет "Арабеск" представя модерен прочит на най-великата любовна история на всички времена

 

ИЗБРАНО
Коментирай0

1/3

Още ВИДЕО

Филмът "Триумф" тръгва по кината на 21 март

Последният филм на Кристина Грозева и Петър Вълчанов е черна комедия, вдъхновена от една от големите загадки на миналия век - дупката в Царичина

"Нищо не може да те спре" с премиера на 25 март в зала 1 на НДК

Преживей документалния филм за силата на доброто, което обединява стотици хиляди

Първият търг на "Кристис" с произведения, създадени с изкуствен интелект, не оправда очакванията

Разпродажбата, която се провеждаше онлайн, завърши с противоречиви резултати на фона на критики към ИИ и обвинения за кражба на интелектуалната собственост

"Безветрие" в кината от 28 март

Вторият игрален филм на режисьора Павел Г. Веснаков се среща с публиката

Матео Бочели с емоционално послание за 8 март: Вие сте супергерои!

Италианският музикант идва за първи път в България на 11 юни в Античния театър в Пловдив

Виж всички

Календар

«Март 2025»
ПВСЧПСН
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456