Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Моноспектакълът "Луцифер" поставя теми, които мислехме за преодолени, казва режисьорът Николай Младенов

ПРЕМИЕРА

Моноспектакълът "Луцифер" поставя теми, които мислехме за преодолени, казва режисьорът Николай Младенов

Режисьорът смята, че в драматургията си Варлета открива извънредни ситуации, чиито теми привидно изглеждат много познати, но всъщност предлагат нетрадиционни решения и неочаквани обрати

Моноспектакълът „Луцифер“ поставя теми, които мислехме за преодолени, казва режисьорът Николай Младенов (Снимка: МТФ „Варненско лято“)

Още Фламенко танцьорът и хореограф Едуардо Гереро гостува на "Варненско лято"

Фламенко танцьорът и хореограф Едуардо Гереро гостува на "Варненско лято"

Моноспектакълът "Луцифер" ще бъде представен във Фестивалния и конгресен център във Варна в рамките на театралния фестивал "Варненско лято".

Сценичният вариант на текста на Хосе Варлета е на режисьора Николай Младенов. Ролята изпълнява Боян Арсов, който има участия в театъра и мюзикъла, но с "Луцифер" прави първия си моноспектакъл.

Това е втора постановка по испанския автор на Николай Младенов, който в момента работи и по трети негов текст. Режисьорът смята, че в драматургията си Варлета открива извънредни ситуации, чиито теми привидно изглеждат много познати, но всъщност предлагат нетрадиционни решения и неочаквани обрати.

В "Луцифер" има пикантна и смела гледна точка спрямо отношението към религията и църквата и към мястото на дявола в нашето съзнание, казва Младенов. Той вижда актуалност в текста с оглед на локалния европейски контекст на война и политически популизъм и подчертава, че поставените теми са смятани за приключени и преодолени през 90-те години и началото на нашия век, но сега те отново излизат на преден план и се налага да говорим за толерантност.

Още Международни театрални специалисти и журналисти се запознаха с български театрални продукции на фестивала "Варненско лято"

Международни театрални специалисти и журналисти се запознаха с български театрални продукции на фестивала "Варненско лято"

Целта на постановъчния тандем е била да предложат различни гледни точки по достатъчно убедителен начин, да покажат, че Луцифер е във всеки един от нас, бидейки изкушението, сладострастието, наслаждението от живота, обяснява режисьорът.

Младенов счита, че в моноспектакъла актьорът е в центъра на всичко и предлага винаги своя различна интерпретация, затова всеки текст би бил различен, според това кой изпълнител влиза в ролята.

Според Боян Арсов в "Луцифер" предизвикателството за артистите е било да открият повече театрални елементи, с които да създадат сценичен разказ и отделни епизоди, близки до съвременното ни възприятие за добро и зло. Театърът, за разлика от телевизията, изисква друга атмосфера, друга дълбочина, съвършено друг подход на създаване и приемане от страна на публиката.

Трагедията, както и високата комедия, са много сложни жанрове, провокация за съвременния зрител и театрал, посочва актьорът.

Още Калин Врачански: Лесното те прави по-слаб

Калин Врачански: Лесното те прави по-слаб

Още Днес се навършват 100 години от рождението на големия български режисьор Вили Цанков

Днес се навършват 100 години от рождението на големия български режисьор Вили Цанков

Още Постановката "Вуйчо Ваньо", в която Андрю Скот играе всички роли, с премиера на "Варненско лято"

Постановката "Вуйчо Ваньо", в която Андрю Скот играе всички роли, с премиера на "Варненско лято"

Още Драматичната кантата "Кармина Бурана" с изгряващата оперна звезда Александрина Михайлова - на "Варненско лято"

Драматичната кантата "Кармина Бурана" с изгряващата оперна звезда Александрина Михайлова - на "Варненско лято"

ИЗБРАНО
Коментирай1

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

След феноменалния успех на "Огънят на Анадола" – нова турска танцова сензация идва в България

Турнето на трупата ще премине през София, Пловдив, Варна, Шумен и Велико Търново

Пиеса в Народния с въпрос: Кой си ти в история, която не си написал сам?

Какво се случва с Розенкранц и Гилденстерн, когато Хамлет не гледа?

"Рачков и жените" - нов комедиен спектакъл разказва истинските истории на актьора

Премиерите ще бъдат във Варна, София, Бургас и Пловдив през май и юни

Cirque du Soleil се завръща в България с впечатляващо шоу "OVO"

Цветен и вълнуващ спектакъл за цялото семействo

Бразилският спектакъл BORDA от Лиа Родригес с втора дата на One Dance Festival в Пловдив

Българската публика ще гледа най-новата творба на Лиа Родригес в копродукция с One Dance Festival на 7 и 8 юни в Пловдив

Духът на арабския език е в центъра на вниманието на тазгодишния фестивал в Авиньон

Фестивалът ще започне на 5 юли и ще продължи до 26 юли като ще включва общо 300 представления, за които се предлагат 121 000 билета