Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изложба с еротични рисунки на наша художничка, която над 20 години живее и работи в Братислава

ЕКСПРЕСИЯ

Изложба с еротични рисунки на наша художничка, която над 20 години живее и работи в Братислава

Радостина Доганова представи изложбата си "Dolce vita" в галерия "Контраст"

Художничката Радостина Доганова (Снимка: BulFoto)

Художничката Радостина Доганова представя пред софийска публика една малка част от творчеството си, създадено в последните години. Художничката от 1996 г. живее и работи в Братислава, поради което е сравнително слабо позната у нас. Същевременно това обстоятелство до голяма степен определя нейния естествен интерес и вътрешна ангажираност към темата за идентичността, особено значима за нея.

Изложбата, обединена под името "Долче вита", представя еротични рисунки и живопис, а домакин на събитието е столичната галерия "Контраст", където ще остане до 15 септември.

Снимка: BulFoto

Изложбата, под патронажа на словашкия посланик у нас Мануел Корчек, включва картини от двата авторски проекта "В търсене на идентичност" (2018) и "Паметта на картината" (2019), реализирани с подкрепата на Фонда за култура на народностните малцинства в Словакия.

"Живописта включва основно платна във формата на кръг с диаметър 90 см", обяснява кураторът проф. Чавдар Попов. По думите му техният характер е особен - те се разполагат някъде в междинната зона между традиционната картина и пластическия обект. Показателно е и наименованието на цикъла "Бъдници". "Освен това, съчетават в себе си едновременно спецификите на монументалното и на кавалетното начало, намирайки точния баланс между двете", допълва Попов.

Снимка: BulFoto

Затова според него търсеният от авторката ефект е монументалност, тъй като става дума за идеи и форми с надперсонален характер (съвършеният кръг, женското начало, родовата памет) и кавалетно (интимна, чувствена игра с пластичната материя, емоционални, интуитивно намерени и реализирани трепети на почерка, богатство и подчертано разнообразие на фактурата).

"В някои платна художничката експериментира с ефекта от свободното потичане на боята, разчитайки както на естествените сили на гравитацията, така и на експресивните качества на самата материя, сякаш недокосната от човешка ръка, но едновременно с това активно включена в общото емоционално звучене на творбата", коментира проф. Попов.

По думите му еротичните рисунки с туш са "свободни и артистични" и "извайват пред нашия поглед някакви своеобразни графеми, призвани в символно-знакова форма".

Моника Тошева, мениджър на галерия „Контраст“ и професор Чавдар Попов, куратор откриват изложбата (Снимка: BulFoto)

Изложбата откриха Моника Тошева, мениджър на галерия "Контраст", професор Чавдар Попов, куратор на изложението и самата художничка. На откриването присъстваше и консулът на Словашката република в София. "Долче вита" може да бъде видяна до 15 септември в софийската галерия "Контраст".

Художничката Радостина Доганова (Снимка: BulFoto)

Радостина Доганова е родена в Добрич през 1975 г.. Следвала е живопис в НХА, в София. Художественото си образование завършва през 2001 г. в Академията за изобразителни изкуства и дизайн в Братислава. През 2010 г. защитава докторска степен там. Член на Съюза на българските художници и на Съюза на художниците в Словакия.

Коментирай 6

Календар

Препоръчваме ви

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"

Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала "Тициан" (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Откриването на изложбата е на 12 март 2024 /вторник/ от 18:00 ч. в изложбения салон на Арт Галерия Lе Papillon, където в компанията на талантливата Стилияна Узунова

Музеят на Пикасо в Париж представя нова изложба и почита художничката Франсоаз Жило

Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка

Творби на Старите майстори и римски статуи изложени пред колекционери в Нидерландия

"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation)