ВЕЧНОСТ
Тленните останки на Галилей били препогребани с "липси"
Пръст от ръката му е закупен на аукцион 367 години след смъртта му
Редактор : / 5903 Прочита 0 Коментара
"Процесът срещу Галилео в Рим", 1633 (Илюстрация: Shutterstock)Великият Галилео Галилей е бил препогребан, но в "разчленено" състояние. Днес тленните му останки се съхраняват в криптата при базиликата "Санта-Кроче" във Флоренция, където спят своя вечен сън и други знаменитости, като Микеланджело, Макиавели, Фосколо и Росини.
Гробът на Галилей в базиликата "Санта-Кроче"
Галилео Галилей умира през 1642 г. и било решено да бъде погребан в базиликата на "Санта Кроче" - главната францисканска църква във Флоренция, където са погребани и родителите му. Внезапно, обаче, папа Урбан, научавайки за това, тъй като Галилей бил обявен от църквата за еретик, забранява ученият да бъде погребан на отреденото място. Тялото на Галилей е заровено в краен участък, където погребвали църковните послушници.
Минава половин век, преди друг голям учен - Исак Нютон, да реабилитира Галилео Галилей, доказвайки като абсолютна истина неговата знаменита фраза "И все пак Тя се върти!" Това става след като Нютон публикува своята знаменита книга "Математически начала на натуралната философия", в която излага основите на класическата механика. Универсалният закон за всемирното привличане и Законът за движението на Нютон, на практика доказват, че Земята се върти около Слънцето, а не обратното.
Статуята на Галилей във Флоренция
Църквата е принудена да признае, че Галилео Галилей е бил несправедливо низвергнат от нея. През 1718 г., в опита си да поправят тази несправедливост, църковниците свалят забраната над трудовете на Галилео Галилей, а през 1737 г. тялото му е било ексхумирано и препогребано с почести в първоначално отреденото му място в базиликата.
Именно тогава стават известни няколко любопитни факта: от тленните останки на учения липсват три пръста, зъб и гръбначен прешлен.
Дали е подозирал какво ще се случи с тленните му останки след смъртта му?..
След проучване, става ясно, че прешленът се съхранява в университета в Падуа, където Галилей преподавал доста години. За зъба и пръстите се разбира, че те дълго време тайно са били съхранявани в частни колекции, които сменяли собствениците си, докато следите от тях окончателно пропадат.
Чак през 2009 г. внезапно един от липсващите пръсти се появява на един аукцион, заедно с няколко религиозни реликви, поставени в дървена кутия от 17-и век. Били продадени като "неизвестни" артефакти на един уважаван колекционер от Флоренция - Алберто Бруски. Той и дъщеря му забелязали, че върху дървената кутия има инкрустиран бюст на Галилей и след като кутията станала тяхна собственост, веднага потърсили експерти. Именно така било установено, че кутията съдържа ценни артефакти, сред които бил... пръстът на Галилей.
Намереният пръст от ръката на Галилео Галилей
Днес посетителите на "Museo Galileo", разположен близо до гробницата на Галилей в базиликата "Санта-Кроче", могат да видят мумифицирания му среден пръст. В музея се съхраняват и вещи на Галилей: два телескопа, термометри и глобуси.
Пръстът се съхранява в прозрачно "пасхално" яйце
Еми МАРИЯНСКА