ЖЕРТВИТЕ НА ХОЛОКОСТА
"Докосване на ангел" - потресаващо свидетелство на оцеляло по чудо момче в Освиенцим
Филмовата панорама предстои от 20 до 23 януари в Полския институт и е посветена на жертвите на Холокоста
Редактор : / 7517 Прочита 2 Коментара
Кадър от филма "Парагвайски паспорти"Филмова панорама, посветена на международния ден в памет на жертвите на Холокоста - 27 януари, предстои от 20 до 23 януари, съобщиха пред БТА от Полския институт - домакин и съорганизатор на събитието, заедно с посолството на Полша у нас.
Откриването е с "Парагвайски паспорти" на режисьора Роберт Качмарек. В периода 1942-1943 г., в легацията на Полша в Берн работи неформална група, съставена от полски дипломати и дейци на еврейски организации.
Целта на дейността й е сдобиване с паспорти на държави в Латинска Америка, които са предназначени за евреи в окупирана Европа. Благодарение на дейността на т. нар. бернска група, мнозина от тях избягват депортация в германските концлагери и оцеляват до края на войната. Семействата на много оцелели едва днес разбират на кого дължат живота си.
Портрет на три поколения в семейство, болезнено белязано от историята, представя режисьора Кшищоф Кадлубовски в "Днес, утре, вчера...". Прожекцията е на 21 януари. "Kaбаре на смъртта" (режисьор Анджей Целински), на следващия ден, е разказ за артисти с еврейски произход, борещи се по време на войната за оцеляване чрез единственото достъпно за тях оръжие - музикално, театрално и филмово творчество.
Кадър от филма "Днес, утре, вчера..."
Панорамата ще бъде закрита с "Докосване на ангел" на режисьора Марек Томаш Павловски. Това е поетичен документален разказ на Хенрик Шьонкер от Освиенцим. Потресаващо свидетелство и невероятен спомен на оцелялото по чудо момче. Хенрик Шьонкер, син на последния председател на еврейската община в Освиенцим, представя на света неизвестната история за неуспешния опит за легална емиграция на евреите от Силезия.