"СТОНЪТ НА МОНА ЛИЗА"
Служителите на Лувъра в Париж решиха да стачкуват
Най-посещаваният музей в света не отвори врати по график и отклони бъдещите посетители
Редактор : / 318 Прочита 0 Коментара
15 декември 2025 г. Служители показват транспаранти пред Лувъра, след като гласуваха за еднодневна стачка заради условията на труд и други оплаквания.
Снимка: Michel Euler/АП/БТА
Служителите в Лувъра гласуваха днес да обявят стачка заради условията на работа и други оплаквания, нанасяйки още един удар по парижкия музей след голямата кражба на бижута през октомври, пише Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
15 декември 2025 г. Служители показват транспаранти пред Лувъра, след като гласуваха за еднодневна стачка заради условията на труд и други оплаквания.
Снимка: Michel Euler/АП/БТА
Синдикатът CFDT съобщи, че гласуването е проведено на среща тази сутринта, на която са присъствали 400 служители и са решили да спрат работа от днес.
Най-посещаваният музей в света не отвори врати по график и отклони бъдещите посетители. В съобщение на уебсайта на Лувъра се посочва, че "музеят е затворен за момента".
Гласуването за стачка следва преговорите, проведени миналата седмица между синдикатите и представители на правителството, включително министъра на културата Рашида Дати. Профсъюзните лидери казаха, че разговорите не са отразили всички техни опасения по повод персонала и финансирането на Лувъра.
"Посещението на музея се превърна в поредица от препятствия", каза Алексис Фритше, генерален секретар на звеното, отговарящо за култура, към CFDT.
Ето как изглеждаше днес площадът пред парижката забележителност:










