Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Мирослав Боршош връчи на Кмета на София наградата „Рицар на книгата”

ПРИЗНАНИЕ

Мирослав Боршош връчи на Кмета на София наградата „Рицар на книгата”

Отличието се присъжда за 14-ти път, а инициативата за него е на Асоциация "Българска книга"

Мирослав Боршош връчва наградата "Рицар на книгата" на Кмета на София - г-жа Йорданка Фандъкова/Сн. НДК

"Предстои ни тежка и дълга битка за българската книжовност. Според последните изследвания на ЕВРОСТАТ половината от българите годишно не отварят книга. Щастлив съм, че днес ще връча наградата на един човек, който освен че е кмет на истинска европейска столица, е личност, която е посветила живота си на това да се бори за българското образование и култура".

Това каза изпълнителният директор на НДК Мирослав Боршош при връчването на званието Рицар на книгата, който тази година отиде при кмета на София Йорданка Фандъкова. Официалната церемония се състоя в Музея на София в присъствието на писатели, издатели, журналисти и приятели на словото.

Кметът на София получи приза поради особени заслуги към книжния сектор в България, за подпомагане на литературни инициативи и за утвърждаване на българските книги и четенето като основни фактори за развитието на личността и общността.

При получаване на наградата Йорданка Фандъкова отбеляза: "Щастлива съм да получа тази награда от човека, който направи от Двореца на културата истинско културно пространство и създаде любимото вече на всички пространство "Перото", така че поздравявам г-н Боршош и му благодаря още веднъж", отбеляза кметът.

Тя посвети наградата на четящите хора в София. "Промяната в София през последните 10 години е видима. До преди 10 години се затваряха книжарници, те се превръщаха в кафенета, в заведения. Днес в кафенетата и бутиците има книги и се чете. Отварят се прекрасни, интересни, модерни книжарници. Хората купуват книги, търсят определени заглавия, навсякъде се чува разговор за книгата", сподели Йорданка Фандъкова.

Носители на отличието са били бележити български общественици, политици, журналисти, сред които е и изпълнителният директор на НДК г-н Мирослав Боршош през 2015 г.

Коментирай0

Календар

«Март 2025»
ПВСЧПСН
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Препоръчваме ви

Свободата не е просто отсъствие на злото, а присъствие на доброто (откъс)

"За свободата" от Тимъти Снайдър на Издателство "Обсидиан" е в ръцете на читателите

Магията на Япония с "Дъщерята на самурая"

Премиерата на книгата е днес, 13 март, в "Топлоцентрала"

Мемоарите на Антъни Хопкинс ще излязат тази есен

"Чудя се как едно момче от Уелс, син на хлебар, е стигнало дотук. Целият ми живот е една голяма загадка. Тази книга е моята история", споделя актьорът

Министър Бачев откри българския щанд на Лондонския панаир на книгата

Веднага след откриването на щанда ни имаше представяне на световноизвестната българска писателка Здравка Евтимова и преводачката Яна Елис, в разговор с британската журналистка от BBC Роузи Голдсмит

За трета поредна година България участва в Международния панаир на детската книга в Болоня

В националния павилион Bulgarian Books for Kids ще бъдат представени колекция нови български детски книги, селектирана от независимо жури, както и знакови за традициите на детската ни книга издания