МВР СРЕЩУ ИМАНЯРИТЕ
Съкровища със следи от престъпления в изложба на Археологическия музей и МВР
Archaeologia Bulgarica влезе с видеокамера в лабораторията на музея, за да покаже работата по спасените от иманяри находки
Редактор : Impressio / 7 ноември 2018 / 08:00 4246 Прочита 0 Коментара
До какви хитрости прибягват иманярите, за да пласират незаконно изровени антики на черния пазар? Защо става все по-трудно да се отличи оригинален артефакт от фалшификат?
Бронзов тракийски шлем от изложбата на НАИМ "Спасените съкровища на България" (Снимка: БулФото)
Сребърни гривни от изложбата на НАИМ "Спасените съкровища на България" (Снимка: БулФото)
Икона на Свети Димитър от изложбата на НАИМ "Спасените съкровища на България" (Снимка: БулФото)
И на този въпрос отговарят пред видеокамерата на Archaeologia Bulgarica някои от специалистите, подготвили изложбата "Спасени съкровища на България" в Националния археологически институт с музей (НАИМ).
Златни монети от изложбата на НАИМ "Спасените съкровища на България" (Снимка: БулФото)
Златна огърлица от изложбата на НАИМ "Спасените съкровища на България"(Снимка: БулФото)
Оброчна плочка от изложбата на НАИМ "Спасените съкровища на България" (Снимка: БулФото)
Апликация от колесница от изложбата на НАИМ "Спасените съкровища на България" (Снимка: БулФото)
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Тя е организирана съвместно с МВР, с подкрепата на Министерството на културата и на Столична община, като в нея участват още 18 музея от цялата страна. Изложбата може да се види от 7 ноември 2018 г. до 27 януари 2019 г. в залата за временни експозиции на НАИМ. А видеото с пътя на спасените находки от лабораторията до витрините е достъпно на адрес.
Тракийско въоръжение и части от колесници, римска керамика, стъклени съдове и монети - разнообразни са предметите, засечени при полицейски акции. И това е само върхът на айсберга, наречен "незаконен трафик". Никой не може да каже още колко антики са безвъзвратно изгубени, а с тях и невъзстановимата информация за нашето минало. Затова целта на тази изложба е не само да покаже впечатляващи находки, а и да насочи още веднъж вниманието към системното унищожаване на богатото културно-историческо наследство на България.