Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Александрина Пендачанска е солистка на "Военен реквием" на Бритън на 9 май

МУЗИКАЛЕН ТРИУМФ

Александрина Пендачанска е солистка на "Военен реквием" на Бритън на 9 май

Повече от 220 музиканти от БНР и Софийска филхармония излизат на сцената на зала "България", под палката на Маестро Росен Гергов

Александрина Пендачанска, сопрано/Сн. Facebook профил

Пет състава - Софийската филхармония, Симфоничния оркестър на БНР, Хоровата капела "Светослав Обретенов", Смесения хор на БНР и Детския радиохор, ще изпълнят "Военен реквием" от Бенджамин Бритън на 9 май от 19.30 ч. в зала "България. 

Специално за събитието у нас пристига оперната прима Александрина Пендачанска (сопран), а нейни партньори в соловите партии ще са младият тенор Магнус Уокър (Англия) и Карстен Мевес (баритон, Германия). Диригент ще бъде Росен Гергов, който под палката си ще обедини двата най-големи наши симфонични състава, изключително рядко заставали на една сцена досега.

Росен Гергов, главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР

"Военен реквием" е едно от най-известните произведения на Бритън и е отзвук от пораженията и страданията от Втората световна война. Един от най-големите композитори на 20-ти век - Бенджамин Бритън пише гениалното произведение през 1961 г, когато споменът за войната е все още жива рана.

"Бритън е искал да обедини победители и победени под знаменателя на изкуството и на музиката, които да покажат безсмислието на войната. Монументалната творба е изключително преживяване, което разтърсва душата и остава за цял живот. Надявам се българската публика и ние, самите участници, да усетим неговата мощ и значимост", споделя Александрина Пендачанска.

Билетите за "Военен реквием" на Бритън на 9 май от 19.30 ч. в зала "България" са с цена от 10 до 30 лв. Те вече се продават на касата на Софийска филхармония в зала "България" и онлайн и в системата на Eventim.bg.

Бенджамин Бритън (1913-1976), английски композитор, диригент, виолист и пианист/ Сн. Wikipedia

Бенджамин Бритън е един от най-големите композитори от средата на 20-то столетие, който с творчеството си заслужено се нарежда сред съвременните класици на музикалното изкуство. Още след първите си няколко творби той е признат за най-значителния музикален творец в историята на английската музика след Хенри Пърсел. Бритън е създал голям брой произведения в почти всички жанрове и забележителното е, че всяко от тях носи ярките белези на неговия оригинален личен стил — мелодичност, искреност, емоционалност и професионализъм.

Александрина Пендачанска е родена в София в семейството на известни български музиканти. Започва да изучава пиано на петгодишна възраст и завършва Националното музикално училище с пиано и пеене. Нейн вокален педагог е майка й - сопраното Валери Попова. Александрина Пендачанска прави своя дебют като Виолета от "Травиата" още 17-годишна, а на 19 г. печели певческия конкурс "Антонин Дворжак", Международния вокален конкурс в Билбао и певческия конкурс UNISA в Претория.

С огромен вокален диапазон репертоарът й вкючва над 60 роли. Високо оценените Моцартови записи на Рене Якобс за Хармония Мунди нейните превъплъщения като Вителия, Донна Елвира, Електра, Арминда са определяни от критиката като удивителни интерпретации. Тези записи получават многобройни награди: на BBC Music Magazine Award, Gramophone Choice, две номинации Грами за най-добър класически албум и най-добър запис на опера.

В последните сезони Александрина Пендачанска гастролира на най-престижните световни музикални сцени, сред които Берлинската Щатсопера, Брюксел Ла Моне (Елетра, Вителия), Виенската Щатсопера (Неда), Торонто (Елизабета), Хамбург (Донна Ана), Санта Фе ( Фиделио, Саломе), Токио (Кундри), Варшава (Саломе), Баден Баден (Маргарита), Тулон (Амелия), Авиньон (Лейди Макбет) и откриването на обновеният Болшой театър с "Руслан и Людмила " от Глинка. В Москва тя изпълнява "Саломе" и "Военен реквием" с Лондонски Филхармоничен оркестър, дирижиран от Владимир Юровски.

В Денят на Европа - 9 май, ще видим и чуем блестящата Александрина Пендачанска с партньори Магнус Уокър и Карстен Магнус, водени от диригента Росен Гергов. 

Тогава тя ще стъпи на сцената на зала "България" на Софийска филхармония - създадена от нейния дядо - знаменития Саша Попов.

Заедно с тях внушително и въздействащо ще застане и цялото музикално войнство на БНР и Софийска филхармония. Българската публика рядко може да бъде свидетел на събитие от подобен мащаб, с толкова много музиканти на сцената в най-престижната ни музикална зала "България".

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Богатият художествен архив на Държавна опера-Русе открехва вратите на своето хранилище

Вижте изложбата с 75 авторски скици на костюмни проекти от най-интересните свои оперни и балетни постановки, белязали забележителната история на театъра

"Книгата на мечтите" се завръща за трети път на сцената на НДК

На 29 ноември в Зала 1 – български мюзикъл на световно ниво

Първото изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair отваря врати днес

Едно от най-чаканите културни събития на годината - Sofia Art Fair 2024 се провежда от 3 до 6 октомври във форум "Джон Атанасов", София Тех Парк и ще събере на едно място над 80 утвърдени и млади таланти, иновативни галерии и изкуствоведи

В "Магията на българското кино в 24 кадъра"

Идеята на фотографската изложба е не само да вдъхнови и развълнува, но и да образова, като разкрие усилията, вложени в създаването на филм, да предизвика интереса на публиката към киното като творчески процес

"Без правила": Калина Ханджиева със самостоятелна изложба

На 2 октомври (сряда) от 18:30 ч. в столичното Арт Студио Калина

50 съвременни творби: Посоки - Дървопластика

Изложба на секция "Дърворезба" на СБХ от 2 до 18 октомври 2024 СБХ - Шипка 6, зала 2А