УЛИЧЕН АРТ
Бразилец е най-известният автор на мурали в света
Едуардо Кобра използва стотици литри боя за стенописите си
Автор : / 2000 Прочита 0 Коментара

Уличното изкуство нашумя в началото на 80-те години на миналия век и оттогава насам е считано за един ефективен начин да се привлече вниманието на широка аудитория по улиците на големите градове.
Бумът на графитите и на другите творби от т.нар. уличен арт, направи популярна английската дума "мурал" - стенопис, фреска. Думата е заемка от френската дума "muraille" - стена. Така че терминът "мурал" означава мащабни рисунки върху стена. Тези рисунки обикновено красят фасадите на обществени сгради, скучни места като метрото, някои спирки на наземния градски транспорт и прочее публични места.
Мащабната творба на Едуардо Кобра "Етноси", създадена специално за Олимпиадата в Рио 2016-а
Любопитното е, че макар самото изкуство на стенописите да е древно, то думата "мурал" за пръв път се употребява чак през 15 век от един английски търговец и дипломат - Уилям Какстън, който се записва в историята сред Стоте най-велики британци, като писател и издател на книги за обсадата на Йерусалим и историята на Троя.
Терминът "mural painting" - стенописна рисунка - въвежда Ана Джейсън в нейната творба " Легенди на монашеските ордени, представени в изобразителното изкуство", издадена през 1850 г.
Екземпляр от тази книга се съхранява в Библиотеката на Ватикана.
Днешните рисунки по стените, т.е мурали, с техните социални и политически послания, според познавачи стават много популярни в съвременния свят чрез мексиканското стенописно движение от 20-те години на 20-и век, което обслужва политически цели - обединяването на Мексико под знамето на следреволюционното правителство на страната.
Тръгвайки от Мексико, муралите стават много актуални в цяла Латинска Америка и може би не е случайно, че след анонимният автор Банкси, за най-добър майстор на мурали в нашето съвремие е признат бразилецът Едуардо Кобра.
Едуардо Кобра, по време на работата си по мащабната творба "Етноси"
Той стана световна знаменитост, след като буквално преобрази Рио де Жанейро, послучай Олимпиадата през 2016-а година.
Кобра е автор на грандиозен по мащабите си мурал от пет портрета, който носи наименованието "Етноси".
Идеята на проекта си сам обяснява като единството на континентите /петте кръга на Олимпийския флаг/ и преплитането им под геометричната форма на буквата "W" - World.
Фрагмент от "Етноси" - Океания
Самият Едуардо Кобра разказва пред едно издание, че за да създаде мащабната си творба работел по 12 часа в денонощието, в продължение на две седмици и използвал над 400 литра бяла и 1600 литра цветна боя.
Наистина впечатляващо количество материал.
Муралът "Етноси" на Кобра е признат за най-големия в света
Еми МАРИЯНСКА