ПОРТРЕТИ С КАУЗА
Вълнуващи портрети на сирийски бежанци, страдащи от безводието в Йордания
През април фотосерията на Ник Бранд "Ехото на нашите гласове" беше изложена в Ню Йорк по време на фотографското изложение на AIPAD в Park Avenue Armory
Редактор : / 580 Прочита 1 Коментара

Фотографът Ник Бранд е майстор на контраста и баланса. Неговите фотографии показват назъбени скали и разкъсани мебели, омекотени под блестящата вода на Фиджи, деликатна мъгла, която се дипли около хората, докато позират със слонове, гепарди и мечки... и сирийски семейства, които прекосяват безмилостната пустиня Уади Рум в Йордания.
От 2020 г. насам Бранд каталогизира хората и животните, най-уязвими към продължаващата климатична криза, пътувайки до различни райони като Кения, Зимбабве, Боливия и Фиджи. Тези фотографии представляват различни глави от неговата поредица "Денят може да се разчупи", а "Ехото на нашите гласове" е четвъртото допълнение, заснето през 2024 г.
В много композиции, тази най-нова итерация разглежда разселените сирийски бежанци, всеки от които е избягал от войната в родната си страна между 2013 и 2015 г.
В продължение на години тези семейства са разселвани непрекъснато в Йордания, която се смята за една от страните с най-голям недостиг на вода в света.
"Тези семейства са принудени да се местят до няколко пъти годишно, и да разполагат палатките си там, където има селскостопанска работа, достатъчно валежи, за да може реколтата да се увеличава", казва Бранд пред My Modern Met.
И все пак, дори и пред лицето на подобна несигурност, фотографиите на Бранд вдъхват устойчивост и човечност, необходими да се издържи на условията, особено що се отнася до изменението на климата.
Цели семейства са ситуирани по скалисти стени и пиедестали, а пейзажът се разгръща зад тях. Въпреки привидната отчужденост на пустинята, в неговите творби има нежност: прегръдка, притиснати една към друга ръце, ръка, нежно преметната през рамо. Докосването и близостта са над всичко и именно това усещане за контраст изважда "Ехото на нашите гласове" отвъд обикновения социален коментар.
"Публиката, която гледа тези снимки, вероятно живее много по-добър живот и се надявам, че може да разпознае и да прояви съпричастност към тези хора", добавя Бранд.
През април "Ехото на нашите гласове" беше изложена в Ню Йорк по време на фотографското изложение на AIPAD в Park Avenue Armory. По време на предварителен преглед на събитието за пресата, екипът на My Modern Met имаше възможността да разгледа тези фотографии лично.
"В моите големи по размер снимки можете да видите израженията и емоциите по лицата на сирийските семейства", казва Бранд.
"Въздействието е напълно изгубено, когато снимката се гледа на дисплея на телефон."
My Modern Met имаше възможността да разговаря с Ник Бранд за "Ехото на нашите гласове" и процеса на създаване на фотографиите, включени в него. Ето част от ексклузивното интервю с фотографа.
Най-новата поредица на Ник Бранд, "Ехото на нашите гласове", разглежда как изменението на климата влияе върху сирийските бежанци в Йордания. "Ftaim and Family", 2024.
- Какво първоначално ви привлече към фотографията?
- Желанието да изразя чувствата си към въздействието, което хората са оказали върху планетата, и несправедливостта към най-уязвимите.
- Какво ви накара да се заемете с най-новата ви поредица "Ехото на нашите гласове"?
-"Ехото на нашите гласове" е четвъртата глава от глобална поредица, в която участват хора и животни, засегнати от изменението на климата и влиянието върху околната среда. Тази глава беше първата, която се фокусира изцяло върху части от света, където хората се борят все повече с изчезването на водата в резултат на изменението на климата.
Йордания се счита за втората страна на планетата с най-голям недостиг на вода. Най-новата поредица на Ник Бранд, "Ехото на нашите гласове", разглежда как изменението на климата влияе върху сирийските бежанци в Йордания. "Ахмед и синове", 2024 г.
- Какъв беше процесът на заснемане на изображенията, включени в "Ехото на нашите гласове"?
- Поканихме по 40 членове на семействата едновременно в пустинята в южна Йордания за по една седмица. Защо толкова много хора наведнъж? Защото обичам неочакваното. За мен това е като един вид фотографски джаз, всеки човек е музикална нота. И работиш с тях, за да видиш, понякога от нищото, дали се образува визуална мелодия, която по някакъв неопределим начин те трогва.
Можех да направя всичко много по-просто, ако бяхме "хвърлили" куп кутии в камион и бяхме обикаляли от място на място из Йордания до лагерите, където семействата живееха в момента. Но тогава никога нямаше да видим пустинята в южна Йордания, място, което е поетичен символ на един все по-пресъхващ свят. За мен нямаше избор: трябваше да доведем всички семейства в пустинята и да ги снимаме там.
- Как бихте описали връзката си с обектите, изобразени на тези фотографии? Какви истории се надяват да разкажат те във вашите снимки?
- Когато пристигнах в Йордания, прекарах първите две седмици в пътуване, срещайки се с много от семействата, които нашият кастинг режисьор и преводач беше срещнал и интервюирал.
Имаше нещо в сирийските семейства, което ме привлече най-много. След като избягаха от войната в Сирия през 2013-15 г., те сега бяха непрекъснато разселвани поради изменението на климата, принудени да се местят до няколко пъти в годината, местейки палатките си там, където има налична селскостопанска работа и достатъчно валежи.
Тези снимки не биха били възможни без тези хора. Те разбираха какво правим, защото прекараха толкова много дни с нас и виждаха снимките в края на всяка сесия.
"Ехото на нашите гласове" разглежда не само последиците от изменението на климата и разселването, но и от войната.
- Защо тези теми ви се струват актуални и как, и с какво фотографията може да помогне да се справим с тях?
- За мен изменението на климата е най-сериозната заплаха в историята на човечеството. Фотографията не може толкова да ни помогне да се справим с последиците от разселването и войната - далеч не е така.
Но снимките може би ще накарат хората да спрат и да се замислят как могат да живеят малко по-различно. Да обмислят въздействието върху околната среда, което нашите действия ще имат върху бъдещите поколения, върху онези милиарди неродени, които тепърва ще се появят на този свят
- Имате ли някакви вълнуващи проекти, които предстоят в близко бъдеще?
- Взимам си едногодишна почивка от творчеството за първи път от много години, фокусирайки се върху опитите си да избягам от токсичния, нечовешки, жесток и грозен свят. Премествам се в Европа в търсене на малко здрав разум и спокойствие. Там се надявам да мога да измисля нова концепция и да започна да творя отново по-късно следващата година.
Nick Brandt: Website Instagram