АРХИВИ И СПОМЕНИ
Азбучници на войната и мира с Надежда Павлова
Гьоте-институт със серия от лекции, посветена на историята на германската фотография
Редактор : / 114 Прочита 0 Коментара

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции, посветени на германската фотография, наречена "Азбучници на войната и мира".
"Заедно с куратора и преподавател по история на фотографията, Надежда Павлова, отправяме покана за първата от общо четири лекции в Гьоте-институт България. Очакваме ви в залата ни за събития на 21-ви май от 18:30 часа за "Film und Foto" | Бележки от германската фотография от 20-те до 60-те години на ХХ век" съобщават организаторите.
През 2024 година стартирахме една нова инициатива, посветена на история на германската фотография. Тогава в рамките на пет лекции с доц. д-р Катерина Гаджева разгледахме пет ключови имена, работили в началото на ХХ век, оставили своя отпечатък със своя подход, технически и естетически възглед.
Тази година ще продължим начинанието, но ще сменим перспективата, ще тръгнем от общото към конкретното - в рамките на няколко лекции ще се занимаем с култови събития, движения и процеси, задали новите посоки във фотографските търсения.
С какви образи започва и с какви завършва едно общество своето преминаване през катастрофата на войната? Тази лекционна серия проследява развитието на германската фотография преди и след Втората световна война, като поставя акцент върху начина, по който емблематични фотографски изложби и фотокниги отразяват, интерпретират и оформят лични и обществени нагласи през тези два ключови исторически периода.
Ще разгледаме как визуалната култура в Германия отразява идеологическите конфликти, естетическите търсения и травматичните преживявания на епохата - и как тези процеси са представени в конкретни кураторски и издателски фотографски проекти.
Ето и датите на предстоящите лекции до края на годината:
21 май и 18 юни, след което се завръщаме с още две есенни събития на 8 октомври и 26 ноември 2025 г.
Всички лекции са с вход свободен, без предварително записване. Заповядайте!
ПОВЕЧЕ ЗА ПЪРВАТА ТЕМА
Film und Foto - Международната изложба от 1929 г. в Щутгарт
Фотографията е участвала в много битки, за да утвърди своята идентичност като медия, да потвърди присъствието си и да подчертае важната си, дори основополагаща роля във възприемането и представянето на реалността. В историята на фотографската изложба има фундаментални събития, които се превръщат във водораздели, представящи нови начини за излагане и възприемане на фотографските изображения. Те предлагат колективно преживяване и превръщат изложбените пространства в арена, на която фотографията може да разкаже история, да формулира аргумент или да заяви ново виждане.
Едно от тези събития е изложбата "Film und Foto" (FiFo) представена през 1929 г. в Щутгарт. Тя обединява усилията на редица визионери, работещи в различни географски територии, но с общо виждане за новата роля на фотографската медия. FiFo е първата голяма международна изложба, която изследва фотографските изображения като основни средства за комуникация в обществото, независимо от тяхната научна стойност или художествени качества.
Лекцията ще разгледа в какъв исторически контекст се появява тази изложба, основните фигури, които движат процесите около нея и революционните им идеи, променили бъдещето.
ПОВЕЧЕ ЗА ЛЕКТОРA
НАДЕЖДА ПАВЛОВА е част от кураторския екип на галерия Синтезис от 2014 г. Преподава "История на българската фотография" в Националната художествена академия, където е докторант и разработва дисертация с тема "Българската фотокнига". Води лекции и в Националната академия за театрално и филмово изкуство и в Нов български университет.
Към трите завършени магистратури, в сферата на инженерните науки, финансите и застраховането, Надежда Павлова добавя магистърска степен по фотография от Нов български университет, както и диплома за завършен образователен курс "Seeing Through Photographs" към Музея за модерно изкуство в Ню Йорк. Член е на Международната асоциация на арт критиците (AICA), на Борда на съветниците на FotoEvidence (платформа за социално ангажирана фотография) и на Управителния съвет на Българска фотографска академия.
През последните години работи както по изложби на класически и съвременни български фотографи като Георги Ст. Георгиев, арх. Николай Попов, Гаро Кешишян, Йордан Йорданов-Юри, Деяна Стаматова, Владимир Василев, така и на чуждестранни автори, някои от които са Робърт Капа, Андре Кертес, Мартин Парт, Ванеса Уиншип, Джордж Георгиу, Тома Сован, Фабио Бучарели. Нейни кураторски проекти са представяни в Международни фотографски срещи - Пловдив, Month of Photography Bratislava, Thessaloniki PhotoBiennale, Athens Photo Festival.