ВЕЛИКИТЕ ЖЕНИ
Музата на художници и фотографи Тила Дюрио в нова изложба във Виена
Виенският музей "Леополд" посвети своята нова експозиция на личността на една от най-често рисуваните и снимани жени на своето време
Редактор : / 935 Прочита 0 Коментара
Източник: Leopold MuseumВиенският музей "Леополд" посвети своята нова експозиция на личността на една от най-често рисуваните и снимани жени на своето време - Тила Дюрио.
Родена като Отилия Хелене Ангела Годефрой през 1880 година във Виена, тя подобно на грозното патенце търпи разочарования в опитите си да се изяви като актриса. Обидни забележки като "по-добре се научете да готвите" не я смущават и тя израства като звезда в театъра и киното, известна с името Тила Дюрио - фамилия, която заема от своята баба.
Дюрио е актрисата с най-много портрети на известни художници, скулптори и фотографи. Ролите й са така разнообразни както художниците, които я рисуват. Сред тях са Огюст Реноар, Макс Слевогт, Ловис Коринт, Франц фон Щук, Чарли Туроп, Ернст Барлах, Оскар Кокошка, Макс Опенхаймер, фотографките Фрида Рис и Лоте Якоби.
Музеят "Леополд" показва 233 произведения: 14 маслени платна, 16 скулптури, 81 рисунки и 84 снимки, които представят Дюрио като модерна жена и политически ангажирана личност.
След като завършва своето артистично образование във Виена и кратки пребивавания в Оломюц и Вроцлав, през 1903 година тя заминава за Берлин при Макс Райнхард, един от най-изтъкнатите режисьори на немскоезичния театър в началото на 20-и век.
След няколко малки роли, Дюрио прави фурор, превъплъщавайки се в образа на Саломе в едноименното произведение на Оскар Уайлд. Така се ражда митът Тила Дюрио и актрисата е ангажирана в най-известните театри на Европа, следват ангажименти и в киното.
Първият съпруг на актрисата, творецът Ойген Спиро, я въвежда в средите на хората на изобразителното изкуство. С втория си мъж Паул Касирер, търговец на изкуство и издател, тя става част от тези среди. До началото на нацизма Тила Дюрио остава в Германия, ангажира се не само като творец, а и със социални и политически въпроси.
Със своя трети съпруг Лудвиг Катценеленбоген, индустриалец от еврейски произход, тя успява да емигрира в Прага, а оттам в Швейцария.
Завръща се за малко в Берлин, става гражданка на Хондурас и след като Швейцария не дава виза на съпруга й, семейството успява да емигрира през Италия в Загреб. Опитите да заминат за САЩ се провалят, съпругът й е заловен от Гестапо и депортиран в Берлин, където умира. Дюрио остава в Загреб и работи в куклен театър, участва активно в антифашисткото съпротивително движение. През 1952 година актрисата се завръща триумфално на сцената в Берлин като "грандамата" на театъра.
Изложбата в "Леополд" е организирана в сътрудничество с музея "Георг Колбе" и архива на Академията на изкуствата в Берлин.
Във Виена може да бъде посетена до края на февруари, след това ще бъде показана в Берлин.