Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Двама пловдивски художници ознаменуваха началото на "по-мъдрите" 50+

ПОД ЧЕТКАТА НА ВРЕМЕТО

Двама пловдивски художници ознаменуваха началото на "по-мъдрите" 50+

С 50 творби Анета Стоянова и Станислав Трайков откриха седмата си съвместна изложба "Два свята"

Дом на културата "Б.Христов" Пловдив събра почитатели на изкуството на Анета Стоянова и Станислав Трайков

На 9-и октомври в 18 часа в Дома на културата "Борис Христов" в Пловдив бе открита седмата съвместна изложба на двама местни художници - Анета Стоянова и Станислав Трайков, кръстена "Два свята". Тя е замислена от тях като "втори рожден ден" на творческата им дейност, отбелязващ навлизане в "по-мъдрата" половина от живота им - така наречените 50+.

Изложбата ще бъде на разположение на посетителите до 23-ти октомври.

Анета Стоянова и Станислав Трайков /Снимка: Impressio

На събитието, въпреки неделния ден, се събраха много почитатели и гости на художниците и в залата се създаде истински непринудена атмосфера. Иносказателно творците показват общо петдесет творби.

Снимка: Impressio

"Миналата година не успяхме да представим своя изложба заради COVID пандемията. С тази проява полагаме ново начало в творчеството си. За първи път като подзаглавие на вернисажа си избрахме "2х25", за да отбележим една специална година за нас, когато започваме по-мъдрата част на живота си", каза при откриването Станислав Трайков.

Водещата на събитието Екатерина Кючукова представя художниците /Снимка: Impressio

"Щастливи сме, че нашите близки и приятели споделят този специален за нас момент. Ще се радваме да създадем позитивна енергия сред любителите на изкуството и се надяваме да се потопят в нашите два свята", изрази своята благодарност към гостите Анета Стоянова.

Анета Стоянова със сина си /Снимка: Impressio

В картините с масло авторите пресъздават пейзажи с красиви кътчета от страната, цветя, изображения на жени в носии, както и модернистични сюжети.

Емблематичната картина, дала името на вернисажа - "Два свята", пресъздава две лодки в морската шир и създава алюзия за свобода, движение и собствена траектория по един общ път - творчеството.

"Два свята" - картината-лого на съвместната изложба на двамата художници /Снимка: Impressio

"Двете лодки плават в безкрайното синьо море в една посока", споделиха Анета и Станислав.

През 2018 г. те дариха първата си обща творба със същото заглавие "Два свята" на Дома на културата "Борис Христов". Така че, както се казва, с нещо "старо" и нещо ново се ражда всяко бъдеще.

Снимка: Impressio

И двамата художници имат интересни съдби и собствен път към изкуството. Анета Стоянова съвсем определено може да бъде окачествена като достоен последовател на Владимир Димитров-Майстора. В много от картините й дишат българският бит и душевност.

Творби на Анета Стоянова /Снимка: Impressio

"Картините й са пропити с много любов, с невероятна енергия и чувство. Планини, морета, реки, езера, пейзажи... Всички са прекрасни и докоснаха душата ми", коментира ценител на изкуството.

Общ изглед към част от експозицията на Анета Стоянова /Снимка: Impressio

Анета Стоянова рисува още от прогимназията. Изучавала е изобразително изкуство при едни от най-известните пловдивски художници - Иван Поповски и Минчо Панайотов. Владее различни техники и стилове на четката. В продължение на 15 години живее далеч от родината - в Англия, но решава да се завърне в родината. И може би сама не осъзнава, че част от това "докосване" до душата, което трогва публиката й, се дължи на едно дълбоко носталгично чувство, което първо е докоснало нея самата, а четката го е материализирала в творбите й.

Иначе те не биха имали такова въздействие.

Картина на Анета Стоянова /Снимка: Impressio

Анета Стоянова проявява афинитет към българката и традиционните български носии.

Творба на Анета Стоянова /Снимка: Impressio

Според нея те са изработени с много любов от нашите предци и сами по себе си разказват интересни истории, носят послания.

Творба на Анета Стоянова /Снимка: Impressio

За да бъдат картините й автентични, Анета изучава традиционните облекла, историята и преданията, свързани с тях.

Творба на Анета Стоянова /Снимка: Impressio

Самите наименования на творбите й говорят сами за себе си: "Плодородие", "Розобер", "Момичето с маковете", "Изгрев", "Пред буря", "Къщичка край езерото", "Родопчанка", "Побратими", "Харамията и близнакът", "Предколедна Трявна" и др.

Снимка: Impressio

Колегата й Станислав Трайков открива рисуването като "хоби" и приятен начин да се откъсва от действителността. Преди да хване професионално палитрата, е увлечен от фотографията, с която се занимава повече от 20 години. Талантът му на художник е забелязан още в ученическите му години от преподавателя му по рисуване Борис Дочев.

Творби на Станислав Трайков /Снимка: Impressio

Но тогава, в училище, самият Станислав още не знае, с какво точно иска да се занимава. Свири на пиано при педагога Стела Хаджипетрова и според неговите приятели е човек с музикални заложби, които е можело да реализира с успех на музикалното поприще. Всъщност, това се усеща и в художествените му творби.

В тях има шир, небе и безгранична свобода, която дава полет на въображението. Все усещания, дълбоко свързани с универсалния език на музиката.

Творби на Станислав Трайков /Снимка: Impressio

Първата съвместна изложба на Анета и Станислав се състоява преди пет години и както тогава, така и сега, посетилите остават с впечатлението, че творбите им взаимно се допълват.

Общ изглед към част от експозицията на Станислав Трайков /Снимка: Impressio

"Харесваме романтиката, моретата, красивите пейзажи, а стиловете ни се допълват", споделят самите те.

Творба на Анета Стоянова /Снимка: Impressio

Двата свята на Анета Стоянова и Станислав Трайков са всъщност един свят. Обединява ги едно светоусещане, изтъкано от едно чувство - любов. Любов към природата, към родината, към човека и към стремленията на всяко живо същество за свобода и щастие.

Impressio

Още

Как да изчезнеш: изложба на Людмила Миланова

Как да изчезнеш: изложба на Людмила Миланова

Още

Голяма изложба представя в Ловеч килими от всички райони на България

Голяма изложба представя в Ловеч килими от всички райони на България

Още

Изложба на Васил Василев-Зуека ще бъде открита в Чикаго през октомври

Изложба на Васил Василев-Зуека ще бъде открита в Чикаго през октомври

Още

Съюз на българските художници представя изложбата "Вътрешно спасение"

Съюз на българските художници представя изложбата "Вътрешно спасение"

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Анета Яламова - "Светло и цветно" в Галерия "Париж"

Изложбата е от 3 октомври до 30 октомври.2023 г.

Изложба в парижкия музей "Орсе" е посветена на последните два месеца от живота на Ван Гог

Новата изложба в парижкия музей "Орсе" е необикновена и изключително болезнена, именно защото този последен период от живота на художника е и един от най-продуктивните за него

Графикът, който сънува картините си

50 графики на Владимир Чукич от 5 октомври 2023 г. в. Галерия "Графикарт", Вернисаж: 5 октомври 2023 г. от 17:00 до 20:00 часа

Калоян Илиев-Кокимото представя Wild Wild East

Изложбата е от 30 септември до 27 октомври 2023 в Галерия Little Bird Place

Водопадът на Надежда Олег Ляхова

В изложбата "Водопад" Надежда Олег Ляхова преплита в почти поетично наративно търсене вълнуващите я теми, които до голяма степен засягат всеки творец