НОВООТКРИТИ ШЕДЬОВРИ
4,8 милиона евро за "Лукреция" на Артемизия Джентилески
Творбата на бароковата майсторка, бе открита наскоро в лионска частна колекция, в която е била съхранявана неразпозната повече от 40 години
Редактор : Impressio / 14 ноември 2019 / 18:57 4977 Прочита 2 Коментара
След дълга битка в наддаване по телефона новооткритата картина "Лукреция" на бароковата художничка Артемизия Джентилески, бе продадена за 4 777 000 евро на търг на аукционна къща "Аркюриал" в Париж.
Това почти удвои предишния рекорд за нейната работа - 2,8 милиона евро за картината на Света Екатерина, продадена в Париж през 2017 година.
Изключителна рядкост е произведения на Джентилески да отидат на пазара.
Първоначалната оценка на "Лукреция" бе между 600 000 и 800 000 евро. Платното с размери 95,5 см на 75 см бе открито наскоро в лионска колекция, в която е било съхранявано неразпознато повече от 40 години.
Картината изобразява Лукреция, древна римска благородничка, която се самоубива, след като е била изнасилена, показвайки голите си гърди и канеща се да забие кама в тях.
"За първи път виждаме колекционери на съвременно изкуство да преминават към класическото", коментира арт експертът Ерик Тюркен и допълва: "Картината е достойна за великите музеи по света" и "идва при нас в изключително запазено състояние".
След години на забрава Лукреция Джентилески (1593 - 1656) вече е призната за един от най-големите художници от ерата след Караваджо и един от малкото велики барокови майстори, който отговаря на усещането за драма и светлина. Тя е първата жена художник, член на Академията за изящни изкуства във Флоренция, в епоха, в която жените художници не са били приемани лесно от артистичната общност.
Картините й съчетават ярки драматични ефекти, изразителни черно-бели контрасти, наситени цветове. Поради лични обстоятелства (Артемизия преживява срамен съдебен процес, свързан със сексуално насилие), основна тема в творбите й става стремежът на жените да защитават собственото си достойнство.
Известният италиански историк на изкуството Роберто Лонги, който преоткрива творчеството й, "забpавено" за почти два века, я нарича "единствената жена в Италия, която знае нещо за рисуването". Лонги допълва, че в 57 известни картини на Джентилески са представени поне 49 женски образи в библейски и митологични истории, подобни или дори равни на мъжете.
Автопортрет като мъченица (ок. 1615)
В нейните картини преобладава необикновеното излъчване на женските персонажи, които изобразяват в своите пози по-скоро психичната, отколкото физическата драма. Нейните женски фигури показват смелост, решителност, енергичност. Като единствена жена живописец от този период, освен работата и животът й също предизвиква огромен интерес.
В знак на нарастващата известност на Артемизия, Националната галерия в Лондон следващата година ще представи първата голяма изложба на нейното творчество във Великобритания, обединяваща 35 творби от цял свят.
Автопортрет, 1638-39 (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)