ВАГНЕРИАНСКИ СТРАСТИ
Започна шестият и последен Вагнеров фестивал
Прочутата в цял свят тетралогия се играе за последен път в Софийската опера
Редактор : / 497 Прочита 0 Коментара

Вагнерианци от Австралия, Австрия, Великобритания, Германия, Нова Зеландия, Русия, САЩ, Швеция и други страни пристигнаха за "Пръстенът на нибелунга" в София. След забележителния си гастрол в Болшой театър в Москва, Софийската опера представя отново на родна сцена своята знакова постановка "Пръстенът на нибелунга" от Вагнер, съобщават от театъра.
Международната музикална критика вече даде високата си оценка за българските артисти от представленията не само в София, но и при гастролите на националната трупа в Германия и Беларус. Сега, след като и руската публика на сцената на Болшой театър можа да види и чуе българската интерпретация на "Пръстенът", в Софийската опера пристигат отново много вагнерианци, така както беше през лятото на 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 години.
Четирите оперни вечери ще съпреживеят нови поклонници на таланта на Вагнер, повечето пристигащи в България за първи път, именно заради любимия си композитор. Всички те ще си подарят незабравими срещи с "Пръстена на нибелунга" от Рихард Вагнер! 5 юли ( четвъртък) - "Рейнско злато" от 18:00 ч. 6 юли (петък) - "Валкюра" от 18:00 ч. 8 юли неделя - "Зигфрид" от 18:00 ч. 10 юли вторник - "Залезът на боговете" от 18:00 ч.
"Рейнско злато" (Софийска опера)
Постановката на тетралогията е реализирана за първи път в България и на Балканите, изцяло с български оперни артисти. В нея участват солисти от ранга на: Мартин Илиев, Светозар Рангелов, Петър Бучков, Мартин Цонев, Бисер Георгиев, Даниел Острецов, Костадин Андреев, Радостина Николаева, Цветана Бандаловска, Гергана Русекова и др.
Постановката е на режисьора Пламен Карталов, диригент - Ерих Вехтер.
Клаус Биланд в сп. "Das neue Merker" изтъква, че тетралогията "Пръстенът на нибелунга" се превърна в съвременна емблема на Софийската опера. "В Германия, в Европа и в Русия се надпреварват да хвалят постановката на вашата Опера", като я наричат триумф.
Нека припомним началото на Вагнеровия фестивал. В България прологът "Рейнско злато" вижда бял свят през 2010 г., на рождения ден на композитора - 22 май. След година на сцената се появява "Валкюра", през 2012-та -"Зигфрид". Накрая, през 2013-та се реализира и "Залезът на боговете", в чест на двувековния юбилей на Вагнер. Стилистическата и езикова подготовка на певците е ръководена от изтъкнатия репетитор-консултант Рихард Тримборн. От 5 юли във Вагнеровата тетралогия ще прозвучат отново четирите опери - общо приблизително петнадесет часа - само с български певци и музиканта, при което театърът е съумял за всеки спектакъл да подготви по два "собствени" състава!
В София , в първия ни оперен театър ще се представи за шести и последен път прочутата тетралогия на Рихард Вагнер "Пръстенът на нибелунга". Отново Вагнерианци от цял свят, софиянци и гости на столицата ще обградят касата за билети. За Софийската опера и балет това е признание за добре свършена работа.