Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Вроцлавският бароков ансамбъл носи послание за хармония на европейския континент

МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ

Вроцлавският бароков ансамбъл носи послание за хармония на европейския континент

"Смисълът на нашата работа е да споделяме красотата на бароковата музика и нашите емоции", казва диригентът Анджей Косендяк

В красивата зала на Централният военен клуб ще гостува един от най-прочутите вокално-инструментални състави за старинна музика в Полша - Вроцлавският бароков ансамбъл. Източник: Кантус Фирмус

Още "Европа танцува" - пъстър танцов спектакъл с над 300 деца на 21 май в Европейския музикален фестивал

"Европа танцува" - пъстър танцов спектакъл с над 300 деца на 21 май в Европейския музикален фестивал

На 8 юни 2025 от 19:30 ч. предстои следващото вълнуващо събитие от 25-тия Европейски музикален фестивал. В красивата зала на Централният военен клуб ще гостува един от най-прочутите вокално-инструментални състави за старинна музика в Полша - Вроцлавският бароков ансамбъл.

Купи билет

Той е основан през 2012 г., а в момента е постоянен състав към Националния музикален форум "Витолд Лютославски" във Вроцлав. Негов създател и артистичен ръководител е Анджей Косендяк, диригент и преподавател, един от най-активните организатори на музикалния живот в Полша.

"Идваме в София, за да представим композитори, които не са познати на българската публика, но смятам, че тяхната музика заслужава да бъде преоткрита", споделя диригентът.

В красивата зала на Централният военен клуб ще гостува един от най-прочутите вокално-инструментални състави за старинна музика в Полша - Вроцлавският бароков ансамбъл. Източник: Кантус Фирмус

Шедьоври на двама полски автори от 17 и 18 век, както и една кантата от Йохан Себастиан Бах ще бъдат изпълнени на оригинали или копия на барокови инструменти, сред които виола да гамба, цигулка, виолончело, лютня, бароков обой, барокова флейта, както и малък орган.

Носител на многобройни награди, ансамбълът се специализира в автентична изпълнителска практика на ренесансова и барокова музика. Ядрото му се състои от изключителни инструменталисти и вокалисти от Полша, но също от Чехия, Великобритания, Холандия и Германия. Артистичната му дейност включва над 20 концерта годишно в родината и гостувания в почти всички европейски държави, както и записи на 15 албума, високо оценени от критиката.

Изпълнителите намират призвание в това да вдъхнат нов живот на непознати за широката аудитория музикални творби. "Това, което правим, е наша професия, но също така и наша страст. Смисълът на работата ни е да споделяме красотата на бароковата музика и нашите емоции", категоричен е диригентът Анджей Косендяк.

Концерт "Хармония на континента - полска музика за Европа" - програма:
Каспар Фьорстер - син (1616 - 1673): Credo quod redemptor

Гжегож Горчицки (1665/1667 - 1734): Conductus funebris
Каспар Фьорстер - син (1616 - 1673): Quanta fecisti Domine

Йохан Себастиан Бах (1685 - 1750): Кантата Laß, Fürstin, laß noch einen Strahl, BWV 198

Билети за концерта в мрежата на EVENTIM - ТУК

Още Фолклорен празник са подготвили талантливи студенти от НМА за Европейския музикален фестивал

Фолклорен празник са подготвили талантливи студенти от НМА за Европейския музикален фестивал

Концертът се реализира по повод Полското председателство на Съвета на ЕС и с цялостната си програма и мултинационален изпълнителски състав носи послание за хармония на европейския континент. Събитието е съфинансирано от Министерството на културата и националното наследство на Полша като част от програмата "Вдъхновяваща култура" 2025-2026. Партньор е и Полският институт в София.

Купи билет

25-тият Европейски музикален фестивал е организиран от "Кантус Фирмус" с финансовата подкрепа на Министерството на културата на Р. България и Столичната община - Календар на културните събития на Столична община за 2025 г.

Роден във Вроцлав и възпитаник на тамошната Музикална академия, още в младежките си години Анджей Косендяк е възхитен от прочутия Международен фестивал "Вратиславия Кантанс", който през 70-те години на 20-ти век се превръща във важен форум за изпълнение на старинна музика за Полша и цяла Европа. "Тогава във фестивала участваха много чуждестранни състави и за нас, поляците, това беше единствената възможност да чуем техните изпълнения.

Анджей Косендяк Източник: Кантус Фирмус

Знаем, че тогава не можеше да се пътува, нямаше и много записи и този фестивал се превърна в първото голямо вдъхновение за мен." Косендяк е професор и преподава в Музикалната академия в Гданск, както и в Академията на родния си град. През 2005 г. става директор на Вроцлавската филхармония и фестивала "Вратиславия Кантанс" - той ръководи промяната на двете институции и преобразуването им в Национален музикален форум "Витолд Лютославски", на който е директор до септември 2024 г.

Още Младите пианисти Ангел Ялъчков и Николай Маринов с дебютен рецитал в Европейския музикален фестивал

Младите пианисти Ангел Ялъчков и Николай Маринов с дебютен рецитал в Европейския музикален фестивал

Повече за авторите в програмата:

Каспар Фьорстер - син (1616 - 1673), композитор, който е роден и работил в Полша, но повлиян от слънчевата хармония на италианския Ренесанс. "Животът му е много интересен", разказва Анджей Косендяк. "Той е роден в Гданск, но прекарва известен период от време в Рим, където е ученик на италианския майстор Джакомо Карисими, там пише ранните си оратории. След това се завръща в Полша, а после дълги години работи в кралския двор на Дания в Копенхаген.

Купи билет

Произведенията му са издавани в различни европейски страни, а нотите на композицията, която ще изпълним в София, се намират в библиотеката на Упсала в Швеция. Можем да кажем, че Фьорстер е истински европеец - контактувал е с много творци от своето време, бил е известен и канен, като особено изтъкнат композитор. А в края на живота си се завръща в своя роден град, Гданск."

Гжегож Горчицки (1665/1667 - 1734) е наричан също "полският Хендел". "Живял и творил в Краков, той е бил ръководител на кралския оркестър и създава редица религиозни творби. Днес в кралския замък на хълма Вавел има паметна плоча, посветена на него", допълва още диригентът.

На концерта ще прозвучи и една от кантатите на Йохан Себастиан Бах (1685 - 1750), създадена в чест на саксонския владетел Август II, крал на Полша.

Още Юбилейното издание на "Европейски музикален фестивал" кани в София елитни оркестрови ансамбли и солисти

Юбилейното издание на "Европейски музикален фестивал" кани в София елитни оркестрови ансамбли и солисти

Повече за Вроцлавския бароков ансамбъл

Купи билет

Ансамбълът се специализира в областта на автентична за епохата изпълнителска практика, с основен фокус върху изследването на малко познат репертоар от творчеството на композитори от Централна Европа. Формацията представя разнообразна ранна музика, от камерни творби до оратории и кантати, запазвайки особен интерес към наследството на полския ренесанс и барок. Ансамбълът е основан през 2012 г. от диригента Анджей Косендяк и от самото начало работи под негово артистично ръководство.

Ансамбълът се гордее с богат каталог от записи, включително серия от албуми, посветени на произведенията на полските барокови композитори - Гжегож Гервази Горчицки, Бартломей Пенкел, Марчин Мелчевски, Станислав Силвестър Шажински, Миколай Желенски, Яцек Ружицки, Марчин Леополита и Каспар Фьорстер (CD Accord).

Албумите са достъпни в Spotify и се разпространяват по целия свят от компанията Naxos; получават положителни отзиви в сайтове като MusicWeb International, ClassicsToday.com и Fanfare Archive. Първият албум, с музика от Горчицки, получава Музикалната награда на Вроцлав през 2013 г.; Следващите са номинирани за наградата "Фридерик" (през 2013, 2015, 2017-2021, 2023), албумът "Мелчевски II" печели тази награда през 2019 г., а през 2021 г. отличието е за изданието "Миколай Желенски" (и двата албума са в категорията "Албум на годината - Старинна музика").

През 2015 г. е издаден запис на литургична музика от Моцарт, записана с Момчешкия хор на Националния музикален форум на Вроцлав под диригентството на Анджей Косендяк.

Още Силен завършек на 24-ия Европейски музикален фестивал с концерта "30 години класика в ефира"

Силен завършек на 24-ия Европейски музикален фестивал с концерта "30 години класика в ефира"

През 2022 г. ансамбълът издава първата си винилова плоча с композицията Completorium от Г. Горчицки и албума на Марчин Йозеф Жебровски - Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis (отличен с наградата "Фридерик 2023" и номиниран за Opus Klassik 2023).

Купи билетПрез септември 2024 г. е осъществена премиера на най-новия албум на Вроцлавския бароков ансамбъл под диригентството на Анджей Косендяк, включващ Requiem Liturgy и Canon of the Resurrection от Микола Дилецки. Ансамбълът е участвал в значими международни фестивали като "Вратиславия Кантанс", "Охридско лято", фестивала "Емилия-Романя", Музикален фестивал "Узедом", фестивала в Любляна, Международния музикален фестивал "Варненско лято", Музикален фестивал на Силезия, Международния музикален фестивал "Леош Яначек", "Моравска есен", музикалния фестивал "Леричи" и Фестивала за старинна музика в Голуей, както и е свирил в много градове в Полша и Европа.

Още Шопен и Лист в рецитала на Людмил Ангелов от Европейския музикален фестивал

Шопен и Лист в рецитала на Людмил Ангелов от Европейския музикален фестивал

Още Младите надежди на българската класическа музика Лора Маркова и Сион Найман с рецитал в "Европейски музикален фестивал"

Младите надежди на българската класическа музика Лора Маркова и Сион Найман с рецитал в "Европейски музикален фестивал"

Още Българска песен звуча на музикален фестивал в Баден-Баден

Българска песен звуча на музикален фестивал в Баден-Баден

Още Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на Международния музикален фестивал "Варненско лято"

Албена Данаилова, Румен Цветков и Александър Сомов изнесоха концерт на Международния музикален фестивал "Варненско лято"

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Тайният запис на Моцарт: Като дете геният "откраднал" песен от Ватикана?

14-годишният Волфганг преписал забранена композиция на Алегри от Сикстинската капела

Plovdiv Jazz Fest с концерти и събития в Марково и Пловдив от юли до ноември

Фестивалът запазва своя формат, в който всяка от вечерите включва два големи концерта, изложба, приобщаване на млади джаз професионалисти, джем сешъни, клубни концерти и още много изненади

С Александра Томашевска Биг бендът на БНР закрива концертния сезон

Младата полска музикантка приема предизвикателството да е първата жена пред джаз-музикантите на Радиото в заключителния концерт, който ще представи нейна авторска музика

PAATOS ще бъдат специални гости на Opeth в София

Шведските прогресив метъл титани Opeth идват с новото си шоу в София на 10 октомври 2025

Майсторски класове и концерт на The Duke Ellington Orchestra в центъра на София

Това е историческа среща между поколения джаз музиканти от два континента

A to JazZ разширява фестивалната сцена с арт базар, водна станция, уелнес активности и международна конференция

Събитието пуска свободен достъп до питейна вода за публиката си и надгражда културната стойност с богата съпътстваща програма, внимание към човека, здравето, града и музикалната индустрия