МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ
Светлин Русев и Саша Мякиля отново на сцената на зала "България"
На 3 юни в зала "България" публиката ще чуе "Хаванеза", "Интродукция и Рондо капричиозо", "Каприз във формата на валс" от Камий Сен-Санс и Първата симфония на Жорж Бизе
Редактор : / 577 Прочита 0 Коментара
Светлин Русев и Саша Мякиля (Източник: Софийска филхармония)Стилна френска програма ще звучи на 3 юни в зала "България". В изпълнение на Софийската филхармония, виртуозният цигулар Светлин Русев и маестро Саша Мякиля публиката ще чуе "Хаванеза", "Интродукция и Рондо капричиозо" и "Каприз във формата на валс" от Камий Сен-Санс и Първата симфония на Жорж Бизе.
Купи билетФренският гений Камий Сен-Санс е сред най обичаните музиканти и композитори на своето време. На 10 години той прави своя концертен дебют като пианист с програма, която включва творби на Моцарт и Бетовен. Тринайсетгодишен постъпва в Парижката консерватория, където учи пиано и орган при известните френски композитори и педагози Франсоа Беноа и Фроментал Халеви, а по-късно и при прочутия Шарл Гуно.
Светлин Русев и Саша Мякиля на сцената (Снимка: Василка Балевска)
Той е сред най-уважаваните композитори и обществени фигури на своето време. Трите цигулкови творби, които публиката в София ще чуе, са сред най-популярните му творби заедно с Виолончеловият концерт, Четвъртият концерт за пиано, Третият за цигулка, Третата симфония с орган, операта "Самсон и Далила", "Карнавал на животните".
Като Сен-Санс и Жорж Бизе е сред най-почитаните композитори от XIX век, популярен повече с оперните си творби. С рядък музикален талант, той постъпва в Парижката консерватория на девет години, където учи пиано и композиция. Оттогава датират и първите му зрели творби, сред които е Симфония в до мажор, която пише, когато е 17-годишен. Симфонията е създадена е за около един месец като задача по композиция при преподавателя му Шарл Гуно.
Виртуозният ни цигулар Светлин Русев и финландският диригент Саша Мякиля често си партнират на сцената. Техният съвместен концерт със Софийската филхармония през 2019 г., разпродаден месеци преди събитието, предизвика възторжени отзиви сред публиката.
Светлин Русев е носител на множество международни награди, най-престижните, сред които са от конкурсите в Индианаполис, Мелбърн и Маргарита Лонг-Жак Тибо. Отличен е с голямата награда, специалната награда на публиката и специалната награда за най-добра интерпретация на концерт от Й. С. Бах на Първия международен конкурс в Сендай, Япония.
Френският музикален критик Ролан Дюкло пише за него:
"Светлин Русев има точността на демон, лекотaта на елфически стрелец и увереността на архангел вестоносец. Способен е да ви предскаже края на света, докато го аплодирате".
Саша Мякиля си е спечелил репутацията на един от най-обещаващите изгряващи таланти от своята генерация. Ученик на световноизвестните Лейф Сегерстам и Леонид Корчмар. Специализирал при Юрий Симонов, Йорма Панула и Курт Мазур. Диригентската му кариера го свързва с известни състави и престижни музикални форуми, като Оперния фестивал в Савонлина, "Гергиев фестивал" в Микели, Музикалния фестивал в Пьончан (Южна Корея) и "Наргенфестивал" (Естония)
Купи билетРедовно си сътрудничи със солисти като Вадим Репин, Кюнг-Уа Чунг и Джиан Уанг. Работи с оркестър "Конгрес", Симфоничния оркестър на Руската национална библиотека и оркестъра на Камерната филхармония в Санкт Петербург". От 2007 до 2010 Саша Мякиля е асистент-диригент на Курт Мазур в Националния оркестър на Франция, а от 2010 до 2012 - на Оркестъра на Кливлънд, ръководен от Франц Велзер-Мьост.
Светлин Русев и Саша Мякиля на сцената (Снимка: Василка Балевска)
През април 2012 е поканен за музикален директор на Камерния струнен оркестър в Микели, Финландия. На следващата година Университетът в Хелзинки го удостоява с наградата "Паций" за принос в музикания живот на Финландия. От 2017 Маестро Мякиля е артистичен директор на Оркестъра в Хелзинки и главен гост-диригент на Симфоничния оркестър в Красноярск.
Ограничено количество билети все още са налични на касата на зала "България" и в Ивентим.