КЛАСИКА
“София Симфоникс” представя “ Жените в музиката” на 27 май в зала “България“
Изключителните Йоанна Каменарска и Лия Петрова на една сцена в София по покана на Маестра Любка Биаджони
Редактор : / 1337 Прочита 0 Коментара
Любка Биаджони цу Гутенберг, диригентТри прекрасни, женствени и темпераментни дами - Маестра Любка Биаджони, Йоанна Каменарска и Лия Петрова, заедно с музикантите от "София Симфоникс" ще представят за първи у нас симфоничния концерт "Жените в музиката". На 27 май от 19.00 ч. зала "България" ще посрещне на една сцена едни от най-талантливите, виртуозни и награждавани български цигуларки, в един различен концерт по идея и специалната покана на Маестра Любка Биаджони.
В програмата ще звучат: Концерт за цигулка и оркестър от Йоханес Брамс, със солист Йоанна Каменарска и Трагична увертюра в първата му част. Във втора част ще чуем Концерт за цигулка и оркестър от Сергей Прокофиев, със солист Лия Петрова и Сюита № 1 от "Ромео и Жулиета".
Диригентската палка ще бъде в ръцете на Маестра Любка Биаджони, а с този концерт тя и "София Симфоникс" се завръщат бляскаво на сцената на най-представителната ни концертна зала - зала "България".
Музикалното събитие е под Патронажа на кмета на София - г-жа Йорданка Фандъкова.
С много пълни програми и много ангажименти в различни точки на света, през последните години сравнително рядко можем да чуем Йоанна Каменарска и Лия Петрова в България. "Жените в музиката" е една от малкото и чудесни възможности за българската публика да им се наслади на една сцена и на живо - на 27 май в зала "България".
Билети за "Жените в музиката" на 27 май 2017 са в продажба на касата на Софийска филхармония в зала "България" и в интернет и в мрежата на Ticketportal.bg. Цени от 15 до 30 лв., а за ученици, студенти и пенсионери са на специална цена - 10 лв.
Impressio е медиен партньор на симфоничния концерт "Жените в музиката".
______________________
Цигуларката Йоанна Каменарска, възпитаничка на Йосиф Радионов, Руджиеро Ричи и Игор Озим започва своята солова концертна кариера още на 10-годишна възраст като солистка на детската филхармония Пионер, с която предприема турне в Италия. През 1995 г. печели две специални награди на майсторския клас на Руджиеро Ричи в Берлин и покана да продължи своето образование под негово ръководство в Моцартеум, Залцбург.
Легендарният й учител я счита за една от най-добрите му ученици, предричайки й "велико бъдеще". Участва в майсторски класове и получава творчески импулси от проф. Шмуел Ешкенази, Игор Ойстрах, Леонидас Кавакос, Дьорд Куртаг.Носител е на трета награда от международния конкурс "Моцарт" в Залцбург през 2002 г. Изнася редовно концерти в Европа, Япония и Южна Америка. Йоанна Каменарска е правила записи за Немските, Австрийските, Българските и Шведски национални радио и телевизия.
През 2007 г. става втори концертмайстор на Симфоничния оркестър на Северното радио в Хамбург. От 2008 г. е концертмайстор на Хамбургските филхармоници, където е приета като "... феноменална концертмайсторка..." от местната критика.Понастоящем Йоанна Каменарска ръководи майсторски класове в Тояма, Япония и Нойберг, Австрия.
Цигуларката Лия Петрова е най-младата представителка на "Жените в музиката", но вече е била солист на Брюкселската и Люксембургската филхармонии, на Камерния оркестър на Лозана, Националния оркестър на Монпелие, филхармониите на Осака и Монте Карло и много други ансамбли.
През пролетта на 2016 г. тя стана носителка на първа награда от конкурса за млади цигулари "Карл Нилсен"- Дания.
Лия Петрова е една от големите надежди на българската цигулкова школа. Възпитаничка на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. Лауреат е на престижни конкурси като "Тибор Варга" в Швейцария и "Луи Шпор" във Ваймар и е носител е на Моцартов медал като най-млад артист на ЮНЕСКО. Студентка е на прочутия цигулар и педагог Огюстен Дюме във Висшето училище "Кралица Елизабет" в Брюксел, а по-късно се обучава и в музикалната академия "Ханс Айслер" в Берлин.
Любка Биаджони цу Гутенберг има българо-италиански корени. Получава образованието си в родния си град Рим, където учи Философия. Завършва НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София, специалност "Хорово дирижиране" в класа на проф. Георги Робев, "Оркестрово дирижиране" при проф. Влади Симеонов и специализира в НМА при проф. Васил Казанджиев.
Следват Майсторски класове и съвместна работа с диригенти от ранга на Карл Остерайхер, Густав Кун /работи като негов асистент в продължение на 3 години и гастролира из цял свят/, Ленард Бърнстейн, Иля Мусин, Валери Гергиев.
Любка Биаджони е носител на първи награди от конкурсите за диригенти на Виенския камерен оркестър (1996) и Европейския конкурс за оперно дирижиране "Франко Капуана" в Сполето (2002).
Работила е с оркестъра на "Арена ди Верона" и с други състави, между които "Артуро Тосканини", Виенския камерен оркестър, Варшавската филхармония. В периода 2010 - 2015 тя е щатен диригент на Софийската филхармония. През 2008 г. за първи път представя български музиканти на фестивала Херенхимзее в Бавария, основан от нея и съпруга й изявения германски диригент Енох цу Гутенберг. През 2013 г. Маестра Биаджони създава оркестъра "София симфоникс", с който гастролира в Германия. Неговият официален дебют в София е през октомври, 2015 г. в зала "България".
Както у нас, така и в Германия Любка Биаджони цу Гутенберг поставя редица полусценични оперни постановки, сред които: "Набуко", Травиата", "Риголето", "Селска чест" със своя режисура, като едновременно с това е автор на костюмите и на цялостната визия на спектаклите.
2016 г. беше наградена със сребърен медал от Общинския парламент на Оберфранкен /Горна Франкония/, Бавария за принос в музикалния живот, а по-късно получи номинация за "Будителят на българската култура в чужбина" в инициативата на радио FM+, подкрепена от Фондация "Българска памет" .
Операта „La Traviatta", "София Симфоникс", Любка Биаджони, 14 февруари, зала 1 на НДК
Оркестър "София Симфоникс", с артистичен директор и главен диригент - Любка Биаджони e основан през 2013 г. В състава му влизат изключително добри класически музиканти, които показват високото музикално изкуство на България в чужбина. До този момент оркестърът е свирил в едни от най-престижните концертни зали в Европа и е участвал в различни европейски музикални фестивали. През 2015 г. "София Симфоникс" свири на концерта, който беше част от прощалното турне "A Life In Music" на световния тенор Хосе Карерас, а през есента на 2016 г. бе партньор на сцената на световноизвестния цигулар Найджъл Кенеди, по време на двата му концерта у нас - в София и Пловдив.