МУЗИКАЛНИ ОТЛИЧНИЦИ
София се превърна в музикален център на световното цигулково изкуство
Завърши Първият Международен цигулков конкурс "Cantus Firmus" - София
Редактор : / 260 Прочита 0 Коментара

Международният цигулков конкурс "Cantus Firmus" предизвика интереса на десетки млади изпълнители от цял свят и за няколко дни превърна София в музикален център на световното цигулково изкуство. Първото издание на надпреварата се проведе между 8 и 11 май с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" и Министерството на културата на Република България.

Млади музиканти от 11 държави ще се състезават в първия Международен цигулков конкурс "Cantus Firmus" в София
Конкурсът завърши в неделната вечер (11 май) с тържествен Галаконцерт на оркестър Камерата "Орфика" НБУ с диригент Кристиян Шулц в зала "България". Събитието бе и финален тур от състезанието, на който бе определено крайното класиране, защото престижното жури взе своето решение именно но базата на изпълненията в концерта.
Тримата финалисти, които се представиха с оркестъра бяха Стефан Буркхарт от Дания, Йедзин Ким от Южна Корея и Ироу Чанг от Китай. Всеки от тях изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 4 от Моцарт (I-ва част с каденца), както и световната премиера на специално написаната за конкурса творба "Canticum" за цигулка и оркестър от българския композитор Георги Арнаудов.
След силно оспорвана конкуренция в два тура, световнопризнатите цигулкови педагози от журито определиха за победител в основната група талантливата корейска цигуларка Йедзин Ким, а второ и трето място заеха съответно Стефан Буркхарт и Ироу Чанг.
Журито и всички лауреати на сцената
Снимка: Петър Петров/"Cantus Firmus"
В младежката група първа награда си поделят трима български цигулари: Диана Чаушева, Владимир Меранлиев и Олга Дойкова, втора награда не се присъжда, а на трето място са Вероника Илиева-Цъган и Дороти Данкина.

Международният цигулков конкурс "Cantus Firmus" се разширява със специална категория за млади участници и допълнителни награди
Всички лауреати получиха и редица допълнителни награди, като стипендии и възможности за концертни изяви. Заключителният концерт на конкурса бе част от програмата на 25-ия Европейски музикален фестивал, провеждан с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столичната община - Календар на културните събития на Столична община за 2025. Партньори за събитието са НБУ и Софийската филхармония.
До участие в първия Международен цигулков конкурс "Cantus Firmus" бяха допуснати общо 23 млади цигулари, съревноваващи се помежду в две групи.
Техният талант и умения бяха оценявани от авторитетни имена на цигулковото изкуство като проф. Марио Хосен - председател на журито, проф. Михаел Фришеншлагер, проф. Павел Верников, проф. Рута Липинайтите-Савицкене и проф. Филип Драганов.
Йедзин Ким от Южна Корея
Снимка: Петър Петров/"Cantus Firmus"

Първо издание на Международен цигулков конкурс Cantus Firmus ще се проведе в София през май 2025 година
В Основната група за кандидати от цял свят до 30-годишна възраст, участваха 16 музиканти от Австрия, Германия, Италия, Дания, Португалия, Полша, Япония, Китай, Южна Корея, САЩ, включително и трима представители от България. В Младежката група, насочена към български изпълнители до 17 години, взеха участие 7 цигулари в един тур, които имаха възможността да участват и в майсторски клас с членовете на журито.
Съпроводен от напрегнати емоции, усилена работа и ценни музикални открития, първият Международен цигулков конкурс "Cantus Firmus" - София приключи с тържествената церемония по награждаване на лауреатите с водещ Гергана Николаева.
Стефан Буркхарт от Дания
Снимка: Петър Петров/"Cantus Firmus"
Списък на всички носители и награди:
I. ОСНОВНА ГРУПА:
- Първа награда: диплом, плакет и парична награда от 5000 евро се присъжда на Йедзин Ким (Южна Корея)
- Втора награда: диплом, плакет и парична награда от 3000 евро се присъжда на Стефан Буркхарт (Дания)
- Трета награда: диплом, плакет и парична награда от 2000 евро се присъжда на Ироу Чанг (Китай)
Специални награди:
- Голяма награда на Cantus Firmus: участие като солист в концерт в рамките на Европейския музикален фестивал, под съпровода на оркестър Cantus Firmus се присъжда на Стефан Буркхарт (Дания)
- Специална награда на Radio Classic А: плакет и диплом се присъжда на Виктор Василев (България)
- Награда на фондация "Геза Анда": участие в камерен концерт в Швейцария и България се присъжда на Стефан Буркхарт (Дания)
- Диплом и 500 евро на Обществото на Фриц Крайслер за най-добро изпълнение на произведение от Фриц Крайслер се присъжда на Ироу Чанг (Китай)
- Специална награда на SIMA - пълна стипендия за участие в 15-та Швейцарска международна музикална академия (SIMA), 11 - 20 юли 2025, Швейцария се присъжда на Антон Георгиев (България)
- Специална награда: солово концертно изпълнение като част от младежката програма на Международния музикален фестивал "Варненско лято" 2025 се присъжда на Лаура Костнер (Австрия)
- Специална награда: изпълнение като солист с фестивалния оркестър Les Orpheistes в сезона CONCERT SPIRITUEL във Виена 2026 се присъжда на Мария Рейс Са (Португалия)
- Специална награда: солови изпълнения като част от програмата за 100-годишното юбилейно издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято", 2026 се присъжда на Йедзин Ким (Южна Корея)
- Специална награда: участие в майсторски клас на Sion Summer Academy 2026 се присъжда на Ива Маринова (България)
- Специална награда: участие в камерен концерт от Международния музикален фестивал "Варненско лято", 2026 се присъжда на Марселина Щекмилер (Полша)
II. МЛАДЕЖКА ГРУПА:
- Първа награда: диплом, плакет и стипендия от Министерството на културата се присъждат на Диана Чаушева, Владимир Меранлиев и Олга Дойкова
- Втора награда не се присъжда
- Трета награда: диплом и плакет се присъждат на Вероника Илиева-Цъган и Дороти Данкина
- Диплом се присъжда на Мария Перпериева и Андреа Петкова
Специални награди:
- Майсторска цигулка за срок от 2 години, предоставена от лютиера Алфред Бинер се присъжда на Владимир Меранлиев и Вероника Илиева-Цъган
- Стипендии от 500 евро за активно участие в майсторските класове на Международната музикална академия "Орфеус", Виена, 2025 г. - присъждат се на Диана Чаушева, Владимир Меранлиев и Олга Дойкова
- Специална награда: Участие в концерта "Лауреати" на "Кантус Фирмус" през 2026 г. се присъжда на Владимир Меранлиев и Олга Дойкова
- Стипендия на името на проф. Емил Янев и проф. Лилия Гюлева (1000 евро) се присъжда на Олга Дойкова
- Специална награда: солови изпълнения като част от програмата за 100-годишното юбилейно издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято" 2026 г. се присъжда на Диана Чаушева, Владимир Меранлиев и Олга Дойкова
- Специална награда на SIMA - Пълна стипендия за участие в 15-та Швейцарска международна музикална академия (SIMA), 2026 г., Швейцария се присъжда на Олга Дойкова
- Майсторски клас Haus Marteau, Германия 2026 г. се присъжда на Владимир Меранлиев
Повече за лауреатите на първите три награди в Основната група:
Носителката на Първа награда Йедзин Ким е родена през 2006 г. и израства в Даежон, Южна Корея. От есента на 2017 г. живее и учи във Виена. Започва да свири на цигулка от 7-годишна възраст. Тя следва бакалавърска степен в Университета за музика и изкуства във Виена. Като солист свири с Калининградския симфоничен оркестър и Струнна академия "Ариджони". Свирила е в Центъра по изкуствата в гр. Даеджон като солист, както и като един от членовете на камерния състав, откакто е на 8 години.
Спечелилият Втора награда Стефан Буркхарт е роден в Одензее, Дания, през 2003 г. Дебютира като солист на Симфоничния оркестър на Одензее през 2011 г. и оттогава изгражда кариера както солист, така и като камерен музикант. През 2019 г., когато е на 16-годишна възраст, той започва бакалавърската си степен на обучение при проф. Хонда-Розенберг.
След като завършва в Берлин, се премества в Лозана, Швейцария, където в момента следва магистърска степен при проф. Светлана Макарова. Стефан Буркхарт е свирил с известни оркестри и е получавал многобройни награди. Лаурает е на конкурса "Еужен Изаи" през 2019 г. и е финалист на конкурса "Лудвиг ван Бетовен" в Берлин.
Ироу Чанг от Китай, на която е присъдена Трета награда, учи в Консерваторията на Нова Англия в Бостън и Музикалната академия Колбърн в Лос Анджелис. Тя е финалистка от Международния музикален конкурс "Еужен Изаи" 2021 г., а през следващата година реализира изключително успешни участия като солист на Симфоничния оркестър на Кълвър Сити. Обучавала се е в майсторски класове на именитите Ани Кавафян, Вадим Глузман, Глен Диктеров, Аугустин Хаделих, Чо Лиянг Лин и много други.
Подробна информация за конкурса е публикувана на cantusfirmuscompetition.bg.
Повече информация:
WEBSITE | FACEBOOK | INSTAGRAM

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио идва за Европейския музикален фестивал

Младите пианисти Ангел Ялъчков и Николай Маринов с дебютен рецитал в Европейския музикален фестивал

Юбилейното издание на "Европейски музикален фестивал" кани в София елитни оркестрови ансамбли и солисти