Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Феноменът Кристоф Ешенбах гостува на Софийската филхармония в "Европейски музикален фестивал"

СВЕТОВНИ ИМЕНА НА БЪЛГАРСКА СЦЕНА

Феноменът Кристоф Ешенбах гостува на Софийската филхармония в "Европейски музикален фестивал"

Първата среща на великия диригент с българската публика ще се състои на 2 декември от 19.00 часа в зала "България"

Кристоф Ешенбах (Снимка: © Luca Piva)

Феноменалният немски музикант Кристоф Ешенбах, който от няколко десетилетия е на върха на световния подиум за класическа музика и работи с най-елитните оркестри от петте континента, гостува в сезона на Софийската филхармония.

Концертът е в програмата на "Европейски музикален фестивал" 2021. Първата среща на великия диригент с българската публика ще се състои на 2 декември от 19:00 в зала "България".

Снимка: Софийска филхармония

Ешенбах е известен с широтата на репертоара си, с дълбочината на своите интерпретации и с харизматичното си излъчване на сцената. От септември 2019 г. той е музикален директор на Оркестъра на Концертхаус - Берлин, а преди това е бил ръководител на Оркестър "Тонхале" - Цюрих, Симфоничния оркестър на Северногерманското радио в Хамбург, Оркестъра на Филаделфия, Оркестъра на Париж и Националния симфоничен оркестър във Вашингтон. Личната кариера вече не е единствената му цел, а желанието да предаде своите постижения на следващото поколение, черпейки вдъхновение и енергия от младите таланти. Сред неговите открития са пианистът Ланг Ланг, цигуларката Юлия Фишер, виолончелистът Даниел Мюлер-Шот и др.

Солист в концерта на 2 декември ще бъде Цимон Барто, американски пианист, който е изключително нетрадиционна фигура в света на класическата музика. Освен виртуозен музикант, Барто се увлича от литературата. Той владее няколко езика, пише романи и стихове.

Купи билет

В програмата ще бъдат изпълнени Концерт за пиано и оркестър №2 и Четвъртата симфония от Йоханес Брамс. Концертът на Софийската филхармония се организира в партньорство с "Кантус Фирмус", а билети за събитието могат да бъдат закупени на касата в зала "България" и онлайн в мрежата на Eventim.

21-вото издание на "Европейски музикален фестивал" се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и Столичната община, като част от Календара на културните събития на Столична община.

Embed from Getty Images

Кристоф Ешенбах е роден през 1940 г. в Бреслау, Германия (днешен Вроцлав, Полша). Той израства в провинция Шлезвиг-Холщайн, по-късно в гр. Аахен, като сирак от войната. Отгледан е от пианистката Валидор Ешенбах, която е братовчедка на неговата майка. Уроците с нея поставят основата на бъдещата му блестяща музикална кариера. Кристоф учи във Висшето училище за музика в Хамбург при Елиза Хансен (пиано) и Вилхелм Брюкнер-Рюгеберг (дирижиране). Отличен е с първи награди като пианист на Конкурса "ARD" през 1962 г. и Конкурса "Клара Хаскил" през 1965 г., които му проправят пътя към международна кариера.

Embed from Getty Images

Първоначално Ешенбах става известен като пианист. Прави турнета по цял свят като солист и осъществява множество записи, които са оценени високо от критиката. По-късно е подкрепен от ментори като Джордж Сел и Херберт фон Караян, благодарение на които все повече насочва вниманието си към дирижирането. През годините той работи като музикален директор на Оркестър "Тонхале" - Цюрих, (1982-1985), Симфоничен оркестър на Хюстън (1988-1999), Симфоничен оркестър на Северногерманското радио в Хамбург (1998-2004), Оркестър на Париж (2000-2010), Оркестър на Филаделфия (2003-2008). От 2010 до 2017 г. Ешенбах ръководи Националния симфоничен оркестър във Вашингтон, а от септември 2019 г. той става музикален директор на Оркестъра на Концертхаус - Берлин.

Embed from Getty Images

Бил е също гост-диригент на Виенската филхармония, Берлинската филхармония, Чикагския симфоничен оркестър, Щатскапеле Дрезден, Нюйоркската филхармония, Оркестъра на Миланската "Ла Скала", Лондонския филхармоничен оркестър и Симфоничен оркестър "NHK" - Токио. Участвал е във фестивалите в Залцбург, Прага, Тангълууд, Санкт Петербург, Гранада, Райнгау, Шлезвиг-Холщайн и фестивала "Равиния".

Кристоф Ешенбах има обширна и впечатляваща дискография като диригент и пианист, която е създадена в продължение на пет десетилетия и обхваща музика от Й. С. Бах до съвременността. Многобройните му записи са получавали престижни награди, сред които Наградата на немската критика за звукозапис, награда "МИДЕМ" за класическа музика и награда "Грами".

В областта на камерното музициране Кристоф Ешенбах си партнира от дълго време с немския баритон Матиас Гьорне. Двамата артисти постигат съвършен синхрон в изпълнение на песенното творчество на Шуберт, Брамс и Шуман, изнасят рецитали, включително на Залцбургския фестивал и издават албуми.

Embed from Getty Images

Кристоф Ешенбах е кавалер на Ордена на Почетния легион и на Ордена за изкуства и литература, носител е на Ордена за заслуги на Федерална република Германия и на наградата "Ленард Бърнстейн". През 2015 г. е удостоен с музикалната награда "Ернст фон Сименс", която има престижа на Нобелова награда в областта на музиката.

Купи билет

Пианистът Цимон Барто става известен в средата 80-те години на ХХ-ти век, когато по покана на Херберт фон Караян изнася концерти в Музикферайн - Виена и участва на Залцбургския фестивал. Оттогава той свири с повечето елитни европейски и американски оркестри и редовно е канен на много фестивали. Композиторът Волфганг Рим му посвещава своя Втори клавирен концерт.

Произведението е представено от Барто премиерно на Залцбургския фестивал през 2014 г. с Младежки оркестър "Густав Малер" и след това на турне в Германия. Основен акцент в репертоара на пианиста през последните сезони са трите клавирни концерта на Бела Барток и двата клавирни концерта на Йоханес Брамс, които той изпълнява с различни оркестри в цяла Европа и Германия.

Цимон Барто (Снимка: © Stella Dash)

Обширната дискография на Цимон Барто включва албуми с произведения на Хайдн, Рамо, Шуберт, Чайковски, Шуман и Брамс. Последният му албум представя Голдберг вариации от Й. С. Бах - версия на Бузони, както и Вариации по теми на Паганини от Лист, Брамс, Лютославски и Рахманинов. Барто има запис на рядко изпълнявания Концерт за пиано в ми-бемол мажор от Ханс Пфицнер, записан с Щатскапеле - Дрезден и диригента Кристиан Тилеман.

Роден и израснал в Централна Флорида, Цимон Барто учи при известната пианистка и педагог Адел Маркъс в "Джулиард Скул" в Ню Йорк, където печели конкурса "Джина Бахауер" в две поредни години.

Цимон Барто има интерес към изучаването на литература и езици. Той говори свободно пет живи езика, чете старогръцки, иврит, латински и изучава мандарин. Автор е на няколко романа и сборник със стихове. Книгата му "Дама от гръцки произход" е публикувана през 2001 и 2008 г., а през 2010 г. излиза неговият роман "Харолд Фландърс".

Още

"Европейски музикален фестивал" изкушава меломаните с поредица от ярки концертни събития

"Европейски музикален фестивал" изкушава меломаните с поредица от ярки концертни събития

"Европейски музикален фестивал" е един от най-значимите музикални фестивали на столицата от последните две десетилетия. Той се организира от агенция "Кантус Фирмус" с подкрепата на Столичната община и с партньорството на Министерството на Културата на Р. България.

През годините в него са участвали ярки имена от световните музикални сцени като Джошуа Бел, Максим Венгеров, Найджъл Кенеди, Миша Майски, Пинкас Цукерман, ансамбъл "Кремерата Балтика", "Цукерман чембър плейърс", Камерен оркестър "Концертгебау", Academy of St Martin in the Fields, Симфоничен оркестър на Москва "Руска филхармония" и др.

През 2015 година фестивалът получи Наградата на Столичната община в област "Музика" за ярки постижения в областта на културата. През април 2019 фестивалът бе отличен за трети път със сертификат за качество от платформата "Европа за фестивалите. Фестивалите за Европа" на Европейската фестивална асоциация и Европейската комисия.

Още

Вера Шандел в магията на Марлене Дитрих

Вера Шандел в магията на Марлене Дитрих

Още

Хиляди музиканти свириха в Каракас за световен рекорд

Хиляди музиканти свириха в Каракас за световен рекорд

Още

Авторски концерт на Михаил Йосифов с Биг бенда на БНР

Авторски концерт на Михаил Йосифов с Биг бенда на БНР

Още

Хипнотична Виена ще оживее с младия грузински пианист Гиорги Гигашвили в зала "България"

Хипнотична Виена ще оживее с младия грузински пианист Гиорги Гигашвили в зала "България"

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Васко Василев и солисти на "Ковънт гардън" с концерт на Айфеловата кула през май

Музиканти от 5 националности ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от най-светлите български празници - 24 май

"Приключенията на Нотичка" - начало на пътешествието за деца и родители

Истински фурор предизвикаха премиерните спектакли на музикално-образователното представление за деца

Турският майстор на фретлес китарата Дженк Ердоган отново в София

На 28 април в Sofia Live Club той ще представи последния си албум "Ара"

Триумф на българското хорово изкуство в Италия

Смесеният хор "Петко Стайнов" - Казанлък с награди от Международния музикален фестивал "Микеланджело Буонароти"във Флоренция

От Ню Йорк в София: Съвременната Кармен Клементин Марген пее у нас на 31 май по покана на Соня Йончева

С рецитала "Париж и нощта" в зала "България" ще бъде закрит първият сезон "Съкровени гласове", организиран от SY11 Events