ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА 2019
В Пловдив ще представят една от първите ренесансови енциклопедии за изкуство
Пианистът и преподавател проф. д.н. Явор Конов от НБУ с премиера на книгата си „Падре Атанасиус Кирхер (1602-1680) и неговата Musurgia Universalis ( Рим, 1650 ): Itinerarium illustratum “
Автор: 1345 Прочита 1 Коментара
/
Професор д.н. Явор Конов ще представи в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив изследването си "Падре Атанасиус Кирхер (1602-1680) и неговата Musurgia Universalis (Рим, 1650): Itinerarium illustratum".
Според думите на самия проф. Конов, книгата му е вдъхновена от живота и делото на енциклопедиста Атанасиус Кирхер - немски учен, монах от ордена на йезуитите, професор по математика и науки за изтока, личност от годините на един особен преход в цивилизационната ни история от Средновековието към модерното време. В центъра на изследването е музикалната енциклопедия "Всеобща музургия" (Musurgia Universalis), която Атанасиус Кирхер издава в 1650 г.
"Музургията" на Кирхер е съставена в 10 части и започва с анатомия на органите на слуха, преминава през изследване на гласовия апарат на човека и навлиза в изследването на законите на музикалната хармония. В следващите части енциклопедистът разглежда хармонията в големите произведения, актуалните музикални инструменти от неговото време, сравнението между "древната" и "съвременната музика", а също така предлага и таблици с всевъзможни комбинации на музикалните интервали. Изследването на Кирхер впечатлява и с това, че е един от първите целенасочени опити да се "препишат" реални цветови решения на музикалното звучене.
Независимо, че Кирхер е любимецът на Умберто Еко и италианският енциклопедист му посвещава редица свои изследвания, това не помага ренесансовият философ да получи заслужената си в днешно време популярност. От тази гледна точка трудът на проф. Явор Конов е приносен за развитието на музикалното и всеобщото познание, като запълва останали до момента бели петна в информацията за рецепцията на изкуството през 17 в.
Проф. Конов ще съпроводи представянето на книгата си със собствено изпълнение на пиано на вариации от Джироламо Фрескобалди, в които, според пианиста, е концентрирана "цялата изкусност на ренесансовото гласоводене в наглед несложната клавирна фактура".
Постиженията на проф. д.н. Явор Конов се радват на признание не само в България, но и в най-авторитетните чуждестранни институции в областта на музикалното изкуство-Ателието за изследвания към Центъра за барокова музика във Версай и факултета по музика и музикознание на Парижкия университет (Сорбоната).
проф. д.н. Явор Конов от НБУ (Снимка: АМПТИИ)
Модератор на събитието на 22 февруари от 17.00 ч. в зала "Проф. "Иван Спасов" в АМТИИ е проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак, зам.-ректор по научната дейност.