Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

В Пловдив ще представят една от първите ренесансови енциклопедии за изкуство

ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА 2019

В Пловдив ще представят една от първите ренесансови енциклопедии за изкуство

Пианистът и преподавател проф. д.н. Явор Конов от НБУ с премиера на книгата си „Падре Атанасиус Кирхер (1602-1680) и неговата Musurgia Universalis ( Рим, 1650 ): Itinerarium illustratum “

Илюстрация от Ренесансовата енциклопедия за изкуството „Падре Атанасиус Кирхер (1602-1680) и неговата Musurgia Universalis ( Рим, 1650 ): Itinerarium illustratum “ (Снимка: АМПТИИ)

Професор д.н. Явор Конов ще представи в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" в Пловдив изследването си "Падре Атанасиус Кирхер (1602-1680) и неговата Musurgia Universalis (Рим, 1650): Itinerarium illustratum".

Според думите на самия проф. Конов, книгата му е вдъхновена от живота и делото на енциклопедиста Атанасиус Кирхер - немски учен, монах от ордена на йезуитите, професор по математика и науки за изтока, личност от годините на един особен преход в цивилизационната ни история от Средновековието към модерното време. В центъра на изследването е музикалната енциклопедия "Всеобща музургия" (Musurgia Universalis), която Атанасиус Кирхер издава в 1650 г.

Страница от Ренесансовата енциклопедия за изкуството „Падре Атанасиус Кирхер (1602-1680) и неговата Musurgia Universalis ( Рим, 1650 ): Itinerarium illustratum “ (Снимка: АМПТИИ)

"Музургията" на Кирхер е съставена в 10 части и започва с анатомия на органите на слуха, преминава през изследване на гласовия апарат на човека и навлиза в изследването на законите на музикалната хармония. В следващите части енциклопедистът разглежда хармонията в големите произведения, актуалните музикални инструменти от неговото време, сравнението между "древната" и "съвременната музика", а също така предлага и таблици с всевъзможни комбинации на музикалните интервали. Изследването на Кирхер впечатлява и с това, че е един от първите целенасочени опити да се "препишат" реални цветови решения на музикалното звучене.

Независимо, че Кирхер е любимецът на Умберто Еко и италианският енциклопедист му посвещава редица свои изследвания, това не помага ренесансовият философ да получи заслужената си в днешно време популярност. От тази гледна точка трудът на проф. Явор Конов е приносен за развитието на музикалното и всеобщото познание, като запълва останали до момента бели петна в информацията за рецепцията на изкуството през 17 в.

Илюстрация от Ренесансовата енциклопедия за изкуството „Падре Атанасиус Кирхер (1602-1680) и неговата Musurgia Universalis ( Рим, 1650 ): Itinerarium illustratum “ (Снимка: АМПТИИ)

Проф. Конов ще съпроводи представянето на книгата си със собствено изпълнение на пиано на вариации от Джироламо Фрескобалди, в които, според пианиста, е концентрирана "цялата изкусност на ренесансовото гласоводене в наглед несложната клавирна фактура".

Постиженията на проф. д.н. Явор Конов се радват на признание не само в България, но и в най-авторитетните чуждестранни институции в областта на музикалното изкуство-Ателието за изследвания към Центъра за барокова музика във Версай и факултета по музика и музикознание на Парижкия университет (Сорбоната).

проф. д.н. Явор Конов от НБУ (Снимка: АМПТИИ)

Модератор на събитието на 22 февруари от 17.00 ч. в зала "Проф. "Иван Спасов" в АМТИИ е проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак, зам.-ректор по научната дейност.

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Недоволство предизвикаха фалшиво звучащи камбани на мюнхенския механичен часовник

Часовникът с фигури в естествен размер на Мариенплац има 43 камбани и музиката от него се разнася няколко пъти на ден

Крадци задигнаха бижута и скулптури за над един милион евро от вила в Италия

Бандитите са изнесли експонатите от изложба с творби на италианския скулптор и златар Умберто Мастрояни малко преди прибирането им

Китай разработи робот за защита на културни паметници

Учени от космическата програма на Пекин са използвали робот, първоначално предназначен за орбитални мисии, за защита на артефакти от древни гробници и пещери

124 находки от камък, керамика и метал са открити в църквата "Света Богородица" в Мелник

Сред находките се открояват две - втори фрагмент от средновековния надпис от XIII - XIV в. и част от мраморна релефна плоча от XVIII - началото на XIX в.

Проф. Николай Овчаров прави археологически открития в австралийската джунгла

В момента ученият е на южния бряг на Австралия, където очаква излизането на пингвините

Научна комисия отхвърли проекта за фасадата на пирамидата на Микерин в Гиза

Новината за амбициозния план пирамидата да бъде възстановена в оригиналния й вид предизвика вълна от критики и недоволство