АРХЕОЛОГИЧЕСКИ НАХОДКИ
Откриха редки 1500-годишни фигурки в африкански стил в южен Израел
Малките скулптури дават възможност за нови прозрения за религията и културното разнообразие на ранните християнски общности
Редактор : / 1021 Прочита 0 Коментара

В пустинята Негев в Южен Израел археолози откриват набор от редки фигурки на 1500 години, които дават нови сведения за религията и културното разнообразие на ранните християнски общности.
Израелската служба за антики откри находката в Тел Малхата в долината Арад, където бяха намерени пет малки скулптури, сред които две изящно изработени човешки фигури, издълбани от абаносово дърво - рядък вносен материал, пристигнал от Индия или Шри Ланка.
"Откритието е безпрецедентно." В интервю за The Times of Israel той отбелязва, че наличието на такива предмети, особено такива, изработени от рядко абаносово дърво и с африкански лицеви характеристики, подчертава ролята на Тел Малхата като културен кръстопът по време на римско-византийския период. Тези предмети са пътували по древните търговски пътища, преди да достигнат Негев", коментира д-р Майкъл.
Едната от фигурите от абанос е деликатно изработена женска глава, висока само 1,5 см, а другото е бюст на дългокос мъж с разперени ръце. И двете имат дупки и биха били използвани като висулки, интимни предмети, които вероятно имат културно или семейно значение.
Изследователите предполагат, че те биха могли да се използват като символи за предците или да са свързани с идентичността и традицията.
Въпреки че в гробовете не са открити явни християнски символи, позите на погребване на телата по гръб, с глави на запад, съответстват на християнските ритуали от този период. В гробището Тел Малхата, датиращо от III в. до VIII в. от н. е., има предимно християнски погребения заедно с някои от езическите и ранните ислямски традиции. Изненадващо е, че на това място не са открити еврейски гробове.

Археолози в Израел откриха храм, който може да е от бронзовата епоха и да е най-старата обществена сграда в страната
Гробовете с фигурки от абанос принадлежат на жена на възраст 20-40 години и дете на възраст 6-8 години, погребани един до друг. Учените предполагат, че може да са били майка и дете. Общото им погребение и фактът, че висулките са били разположени толкова близо, засилват идеята, че фигурките са имали лично или семейно значение.
Въпреки че произходът им остава неизвестен, откриването на сулптури в африкански стил в едно от гробищата в Негев показва, че ранната християнска общност в този регион е била не само религиозно, но и етнически и културно разнообразна. Както обяви д-р Майкъл, Африканският рог е бил християнизиран приблизително в същия период, в който са били погребани тези лица.
Изследването на тези находки вече е публикувано в брой 117 на списанието "Atiqot" на Израелската служба за антики, съобщава Archaeology News.
