АРХЕОЛОГИЧЕСКИ НАХОДКИ
Нови открития край новозагорското село Прохорово
"Открихме погребан ездитен кон, който свързваме с най-богатия на гробни дарове, намерен досега гроб в могилата – гроб 10", каза проф. д-р Борис Борисов, който ръководи екипа от археолози
Редактор : / 7009 Прочита 2 Коментара
Гроб с погребение в свито положение (Снимка: Архив на проф. Борис Борисов)Нови открития бяха направени почти в края на археологическите проучвания за тази година на т.нар. Голяма могила от некропола край новозагорското село Прохорово. Това съобщи за БТА проф. д-р Борис Борисов, който ръководи екипа от археолози.
"Открихме погребан ездитен кон, който свързваме с най-богатия на гробни дарове, намерен досега гроб в могилата - гроб 10", каза той. Според учените с него е свързана и една колесница, разрушена преди около десетина години от иманяри. В гроб № 10 бе открит много добре запазен меч, три керамични стомни, три бронзови съда и други интересни находки.
"Важно е да се спомене, че върху открита в гробните ями стомна, има графит, изписан на латиница, разказа още археологът.
Това, според мен, е безкрайно интересно, защото тези графити най-често представляват знаци за собственост. След като са изписани на латиница, и са в Тракия, вероятно гробът е принадлежал на латинизиран трак, макар и в толкова ранна епоха - втората половина на първи век."
В друг гроб е намерен съд, върху който, след като е почистен в лабораторни условия, е открит изписан графит на старогръцки. Надписът гласи, че принадлежи на Терес. Професорът уточни, че не става въпрос за цар Терес.
Графит на старогръцки език от гроб № 13 (Снимка: Архив на проф. Борис Борисов)
Графит на латиница върху стомна от гроб № 10 (Снимка: Архив на проф. Борис Борисов)
Първичните гробове в насипа на голямата могила се намират под миниатюрна каменна могилка, която археолозите отнасят към бронзовата епоха. Върху тях има около двайсетсантиметров куп от чакъл и камъни, което означава, че когато са започнали да натрупват насипа на голямата могила, те са стъпили върху мястото с праисторически гробове, разказа още ръководителят на екипа.
Гроб с погребение в свито положение (Снимка: Архив на проф. Борис Борисов)
Досега археолозите са проучили осемнайсет гроба. Професор Борисов предполага, че ще има още един гроб в западния профил на могилата.
Голяма част от находките за изпратени за реставрация. Всички артефакти ще бъдат предоставени на Историческия музей в Нова Загора.
Спасителните разкопките се финансират от дружеството "Прохорово майнинг" АД, което възнамеряват да отвори в района открити рудници за добив на мед.
*Още за тайните в необятната човешка история можете да намерите ТУК